Stångåstaden

Stångåstaden storsatsar på sommarlovsaktiviteter för unga i coronatider

15.6.2020 13:26:15 CEST | Stångåstaden | Pressmeddelande

Dela
Det här året har inget varit sig likt men Stångåstaden vill inte ställa in, utan ställer om, anpassar och genomför planerade lovaktiviteter för barn och unga under sommarlovet. Under lovets fem första veckor är det olika aktörer som med stöd från Stångåstaden arrangerar aktiviteter på olika platser i Linköping.
Volleybollspel Foto: Crelle
Volleybollspel Foto: Crelle

Barn och unga i åldern 7-17 år erbjuds en variation av aktiviteter så som beachvolley med LVC och möjlighet att prova olika typer av sporter på Sport Camp med Hangaren. Kenty fritids tar emot barn i åldern 10-12 år eller följ med KFUM på sommarkollo eller basketcamp. För den som är intresserad av programmering hålls det digitala lägret Code Summer Camp.

- Vi har en lång tradition av att arrangera lovaktiviteter med hjälp av lokala aktörer. Att det skulle bli ett undantag i år var aldrig aktuellt. Det aktörer som vi har samarbetsavtal med har varit duktiga på att ställa om sin verksamhet för att kunna fortsätta erbjuda aktiviteter för barn och unga vilket vi värdesätter, säger Fredrik Törnqvist, vd på Stångåstaden.

Stångåstaden samarbetar med en rad olika föreningar och verksamheter med målet att skapa en meningsfull fritid samt för att öka tryggheten och trivseln i våra områden – för stans bästa.

Mer information om sommarens aktiviteter finns samlade på: stangastaden.se/omoss/engagemang/fritidsaktiviteter

För mer information, kontakta gärna:
Fredrik Törnqvist, VD Stångåstaden, telefon 072 574 96 60
Karin Brinkby, Samordnare föreningssamarbeten Stångåstaden, telefon 013-20 86 26

Bilder

Volleybollspel Foto: Crelle
Volleybollspel Foto: Crelle
Ladda ned bild

Om

Stångåstaden
Stångåstaden
Box 3300
580 03 Linköping

013-20 85 00http://www.stangastaden.se

AB Stångåstaden är Linköpings största bostadsbolag och ett helägt kommunalt bolag. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 hyreslägenheter runt om i Linköping, varav omkring 4 100 är studentbostäder. Vårt mål är att erbjuda attraktiva, trygga och hållbara boendemiljöer för alla målgrupper – från studenter till seniorer. Genom dotterbolaget Stångåstaden Kulturfastigheter ansvarar vi också för förvaltningen av cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde.

Följ Stångåstaden

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden

Unik utmärkelse för att vi skapat en av Sveriges bästa arbetsplatser24.4.2026 14:20:17 CEST | Blogginlägg

Idag är jag en extra stolt vd på Stångåstaden. Vi har genomfört medarbetarundersökningar med företaget Great Place to Work i mer än 10 år. Vi har genom ett strukturerat arbete med företagskultur och värderingar skapat en stark företagskultur där våra medarbetare både trivs och presterar. Det har gjort att vi många år i rad varit rankade som en av Sveriges bästa arbetsplatser. Igår hade GPTW sin stora årliga gala där de bästa arbetsgivarna i Sverige, alla branscher, utsågs. Förutom att vi listades som en av landets bästa arbetsplatser fick vi en utmärkelse de kallar Legends för att vi varit topprankade i mer än ett decennium. Det finns bara ett fåtal bolag i hela landet som fått utmärkelsen tidigare. Utmärkelsen är förstås inte det viktigaste men det är ett fint kvitto på att vi lyckats skapa någonting som faktiskt är beständigt. Inte bara ett enskilt år. För mig känns det extra bra i hjärtat då jag själv brinner för frågorna.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye