Stångåstaden

Stångåstadens nya hyror klara

Dela
Stångåstaden och Hyresgästföreningen har kommit överens om nya hyror för 2023. Överenskommelsen innebär en höjning av hyrorna med 3,95 procent och gäller från den 1 mars.

För en hyresgäst med en normalstor trea innebär överenskommelsen en höjning med ungefär 280 kronor per månad. Ingen hyresgäst behöver betala någon retroaktiv hyra.

-          Det har varit en utmaning att förhandla mitt i en omfattande kris med skenande kostnader som påverkar oss alla, både våra hyresgäster och oss som bolag. Dessutom har vi förhandlat efter en ny modell. Utgångsläget har därför varit tuffare än på många år. Internt har vi lagt stor vikt i budgetarbetet på att hitta besparingar och effektiviseringar för att kunna fortsätta satsa på att underhålla våra fastigheter och erbjuda våra kunder en riktigt bra och effektiv service, säger Fredrik Törnqvist, vd på Stångåstaden.

-          Det har varit tuffa förhandlingar, det ekonomiska läget i landet är ansträngt och det har märkts under förhandlingen här liksom på andra orter. Trots det har vi haft konstruktiva förhandlingar, vilket känns positivt. Alla drabbas av de ökade kostnaderna i samhället och det är helt orimligt om hyresgästerna ensamma ska få bära bördan, säger Benny Andersson, förhandlare Hyresgästföreningen region Sydost.

Ny förhandlingsmodell jämnar ut hyreshöjningen

I årets hyresförhandling har en ny förhandlingsmodell använts. Överenskommelsen om modellen är träffad på nationell nivå mellan Sveriges Allmännytta, Hyresgästföreningen och Fastighetsägarna. Fem parametrar har beaktats i förhandlingen; KPI, BNP-utvecklingen, taxor, kostnadsutveckling för förvaltning och underhåll samt ränteutvecklingen.

Modellen innebär att förhandlingsunderlaget utgår från innevarande år samt två år bakåt. Det gör att effekten av kostnadsutvecklingen som slagit till under 2022 inte slår igenom med mer än en tredjedel i årets förhandling. Det får en utjämnande och mildrande effekt för hyresgästerna men det kan bli ansträngt för många bostadsbolag som inte får kostnadstäckning till 2023. Utjämningen som uppstår genom att man tittar bakåt gör att höjningen dämpas 2023 men de närmaste åren kan den bli något högre jämfört med tidigare års höjningar även om kostnadsökningarna går tillbaka.

Stångåstaden är det största bostadsbolaget i Linköping och ägs av Linköpings kommun. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 lägenheter, 4 100 av dem är studentbostäder och förvaltas av dotterbolaget Studentbostäder i Linköping AB. Dessutom har vi cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde och förvaltas av dotterbolaget Kulturfastigheter.

Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för hyresgäster. Organisationens grundläggande mål är allas rätt till en god bostad till en rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap. Organisationen är partipolitiskt obunden.

Kontakter

Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden, telefon 072-574 96 60
Benny Andersson, förhandlare Hyresgästföreningen region Sydost, tel. 070-891 56 45

Om

Stångåstaden
Stångåstaden
Box 3300
580 03 Linköping

013-20 85 00http://www.stangastaden.se

AB Stångåstaden är Linköpings största bostadsbolag och ett helägt kommunalt bolag. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 hyreslägenheter runt om i Linköping, varav omkring 4 100 är studentbostäder. Vårt mål är att erbjuda attraktiva, trygga och hållbara boendemiljöer för alla målgrupper – från studenter till seniorer. Genom dotterbolaget Stångåstaden Kulturfastigheter ansvarar vi också för förvaltningen av cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde.

Följ Stångåstaden

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden

Våra kunder trivs och är trygga i Skäggetorp, Berga och Ryd4.12.2025 09:00:00 CET | Blogginlägg

För ett par veckor sedan skrev jag en text om fördomar om både hyresrätten och allmännyttiga bostadsbolag. Dagens blogg är lite på samma tema, men den här gången handlar fördomarna istället om områden. Polisen släppte i veckan sin lista över utsatta områden i Sverige. Här i Linköping finns Skäggetorp, ett miljonprogramsområde byggt på 70-talet, med på listan. Dessutom har vi två andra områden med utmaningar – Berga (byggt tidigt 60-tal) och Ryd (även det ett miljonprogramsområde byggt på 70-talet), där vi arbetar mer aktivt med stadsdelsutveckling. Det finns väldigt många människor som har färdiga uppfattningar om utsatta stadsdelar trots att de kanske aldrig varit där. Vi har precis fått resultatet från vår senaste kundundersökning och den visar tydligt att våra kunder i Skäggetorp Ryd och Berga trivs väldigt bra och känner sig trygga.

Fördomar om hyresrätten och allmännyttiga bostadsbolag21.11.2025 12:55:07 CET | Blogginlägg

Jag läste en spännande rapport nyligen som Fastighetsägarna tagit fram om missuppfattningar och fördomar om hyresrätten. Den gav mig lite inspiration då jag själv ofta får frågor på samma tema. Det finns många fördomar om allmännyttiga bostadsbolags uppdrag och hur vi drivs som är viktiga att förklara och reda ut. Jag tänkte försöka sticka hål på några av de vanligaste missuppfattningarna nedan.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye