Stigande materialpriser och cementbrist sänker byggmarknaden
7.4.2022 06:00:00 CEST | Byggföretagen | Pressmeddelande

Antalet påbörjade bostäder i flerbostads- och småhus sjunker från 68 100 förra året till 56 700 under 2022. Prognosen för 2023 är 45 100 påbörjade bostäder.
- Cementkris, stigande materialpriser, svagare hushållsekonomier, höjda räntor och fortsatta kreditrestriktioner för hushåll i behov av lånefinansiering är alla faktorer som påverkar bostadsproduktionen negativt, säger Catharina Elmsäter-Svärd, vd för Byggföretagen.
Minskade anslag till väg och järnväg
Anläggningsinvesteringarna föll redan under 2021 och bedöms fortsätta falla under hela prognosperioden. Sammantaget sjunker anläggningsinvesteringarna med 15 procent 2023 och budgetanslagen till både väg- och järnvägsinvesteringar minskar.
- I fjol var det de privata investeringarna som sänkte anläggningsinvesteringarna. Under 2022-2023 är det istället de offentliga som tynger prognosen eftersom cementbristen slår hårdare mot offentliga anläggningsinvesteringar än privata, säger Catharina Elmsäter-Svärd.
Sysselsättning och tillväxt bromsar 2023
Antalet sysselsatta inom byggindustrin ökar under 2022 med 3,4 procent från 341 500 till 353 100 till följd av pågående projekt. Under 2023 gör Byggföretagen bedömningen att sysselsättningen minskar med 6,2 procent till drygt 331 200 personer. Det ger 22 000 färre sysselsatta 2023 jämfört med 2022.
- Sysselsättningsnedgången är mildare än vad som motiveras av produktionsminskningen. Orsaken till det är att företagen är mycket måna om att behålla erfarna medarbetare som det i utgångsläget råder stor brist på - och som man ogärna vill stå utan när cementkrisen så småningom är avvärjd, säger Catharina Elmsäter-Svärd
Totalt sett prognosticerar Byggföretagen att BNP-tillväxten uppgår till 2,5 procent under 2022 - för att sedan tvärnita och stanna på 0,3 procent 2023.
Nyckelord
Kontakter
Lars KrissNäringspolitisk expert med press- och kommunikationsansvar
Tel:+46 76 142 86 89lars.kriss@byggforetagen.seBilder

Dokument
Om
Byggföretagen är en bransch- och arbetsgivarorganisation för bygg-, anläggnings- och specialföretag som vill bygga Sverige på schyssta grunder.
Följ Byggföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Byggföretagen
"Hantverksyrken likställs med bärplockning"22.5.2026 13:36:50 CEST | Pressmeddelande
Flera föreslagna yrken inom bygg och anläggning finns inte med på regeringens lista över undantag från det tuffare lönekravet för arbetskraftsinvandring. - Regeringen har inte lyssnat på sin expertmyndighet Migrationsverket. Beslutet innebär att det blir svårare för bygg- och anläggningsbranschen att säkerställa arbetskraft inom viktiga yrkesgrupper. Det är beklagligt att hantverksyrken likställs med bärplockning, säger Tanja Rasmusson, vice vd och chef för påverkan, Byggföretagen.
Staten behöver ta ett tydligt ansvar för klimatanpassning22.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nio av tio byggföretag uppger att man ännu inte vidtagit åtgärder i företaget, eller i enskilda projekt, för klimatanpassning. Det visar svaren i Byggföretagens senaste byggbarometer.
Susanne Liljedahl ny ordförande för Byggföretagen12.5.2026 12:01:14 CEST | Pressmeddelande
Susanne Liljedahl, biträdande affärsområdeschef på Peab Sverige AB, har idag valts till ny förbundsordförande för bransch- och arbetsgivarorganisationen Byggföretagen.
Byggyrkena lyfts fram när Yrkes-SM invigs i dag4.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Idag invigs Yrkes-SM 2026 i Stockholm. För första gången arrangeras Sveriges största yrkestävling i huvudstaden. Mellan den 4 och 6 maj samlas unga yrkestalanger från hela landet och tusentals besökare för att se och prova på yrken, bland annat inom bygg och anläggning.
Ny digital utbildning stärker byggsektorns beredskap vid kris och krig29.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bygg- och anläggningssektorn är avgörande för att samhället ska fungera vid kris och höjd beredskap. Därför lanserar Byggföretagen nu utbildningen ”Civil beredskap i praktiken – för byggföretag”. Utbildningen, som är öppen för hela byggsektorn, är en interaktiv kurs som steg för steg hjälper företagen att påbörja arbetet med en beredskapsplan anpassad till den egna verksamheten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum