Stora premiärer ställs in och ny repertoar planeras på Kungliga Operan. Operan Play sänder höstens premiärer
1.10.2020 16:05:21 CEST | Kungliga Operan | Pressmeddelande

”Vi har in i det längsta haft förhoppningar om att kunna genomföra all inplanerad repertoar. Naturligtvis hade jag inte minst sett fram emot Mästersångarna i Nürnberg, en opera som ligger mig mycket varmt om hjärtat”, berättar VD och operachef Birgitta Svendén och tillägger: “Samtidigt är jag mycket stolt på det sätt som vi under rådande förutsättningar kunnat arbeta med stor flexibilitet för att ha ett starkt utbud till publiken.”
Samtidigt som Kungliga Balettens premiär av Svansjön ställs in förlängs Alexander Ekmans dansverk, succén SHIFT | CACTI, med fler föreställningar. Dessutom kommer en helt ny helafton med två klassiska baletter. Kungliga Baletten är det enda kompaniet i Sverige som kan dansa de stora klassiska verken och därför är det avgörande att ett klassiskt utbud finns.
Balettchef Nicolas Le Riche: ”I Baletten längtar vi efter Svansjön lika mycket som publiken. Men under rådande omständigheter kan vi inte presentera den på ett sätt som ger verket full rättvisa. Le Riche fortsätter: “All min vakna tid går nu åt till att hitta ny programmering med både klassisk balett och stor variation av koreografer inom dans.”
Mats Larsson Gothe och Susanne Markos beställningsverk Löftet som med sina stora körpartier inte kan genomföras på ett corona-säkert vis ställs tyvärr in och nytt premiärdatum ska sättas.
Richard Wagners Mästersångarna i Nürnberg skjuts upp då det under nuvarande situation är omöjligt att påbörja arbetet med detta stora och mycket resurskrävande verk som kräver lång framförhållning. Mästersångarna i Nürnberg planeras att ersättas med Richard Strauss Ariadne på Naxos.
Alla inställda föreställningar kommer att ersättas med annan repertoar och ambitionen är att Kungliga Operan har ett rikt och konstnärligt varierat utbud under säsongen, trots pendemin och restriktioner.
Den stora publikefterfrågan och begränsad tillgång på biljetter innebär att Operan erbjuder höstens premiärer på Operan Play, den digitala plattform som implementerades strax före utbrottet av pandemin. Först ut är en strömmad föreställning av SHIFT | CACTI, som vid premiären i lördags fick ett mycket entusiastiskt mottagande av 50 personer i salongen och av recensenterna. På Operan Play ges därefter Sverige-premiären av Prima Donna, en opera av den amerikansk-kanadensiske singer-songwritern Rufus Wainwright.
Kontakter
Torbjörn ErikssonPresschef
Tel:070-634 43 53torbjorn.eriksson@operan.seBilder




Om
Kungliga Operan är sedan 1773 Sveriges nationalscen för opera och balett.
Följ Kungliga Operan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kungliga Operan
Operabyggnadens påbyggnad presenteras i ny detaljplan26.5.2026 08:45:00 CEST | Pressmeddelande
Stockholms stad går idag ut på samråd för ny detaljplan gällande operabyggnaden. Syftet med detaljplanen är att ge Kungliga Operan förutsättningar att vara kvar och utvecklas på den plats där opera och balett har framförts i 250 år. För att verksamheten ska rymmas krävs utöver renovering och ombyggnad även en påbyggnad mot Karl XII:s torg och Kungsträdgården.
2026 års stipendiater från Hans Björklunds och Hedbergska stipendiefonder har utsetts25.5.2026 15:30:00 CEST | Pressmeddelande
Sopranen Karolina Bengtsson, mezzosopranen Lovisa Huledal, premiärdansaren Maya Schonbrun, dirigenten André Callegaro och tenoren Carl Fischer prisas. Stipendieutdelningen äger rum på Kungliga Operan idag, måndag 25 maj.
Nypremiär för Gustavia – sinnlig sannsaga med Kungliga Baletten25.5.2026 10:47:53 CEST | Pressmeddelande
Kungliga Baletten välkomnar våren med nypremiär för berättelsen om Gustav Badin Couschi, förslavad och bortrövad som pojke och sedan uppvuxen vid det svenska hovet. Koreografi av Pär Isberg samt manus och regi av Amir Chamdin. I huvudrollen ser vi åter Parisoperans étoile Guillaume Diop, alternerande med João Felipe Santana. Nypremiär på Kungliga Operan på fredag, 29 maj kl 19.00.
Inbjudan till pressträff om operabyggnadens framtid25.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Statens fastighetsverk, Kungliga Operan och Operakällaren bjuder in till pressträff tisdagen den 26 maj kl 08.30, med anledning av att Stockholms stad går ut på samråd gällande ny detaljplan för operabyggnaden i Stockholm. Samrådet pågår mellan 26 maj och 6 juli.
Fira nationaldagen med Kungliga Operan på Haga21.5.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kungliga Operan, Kungliga Hovstaterna och Solna stad bjuder in till traditionsenligt nationaldagsfirande i Hagaparken den 6 juni. Det blir en storslagen musikfest i försommargrönskan med Kungliga Operans solister Johanna Rudström och hovsångare Karl-Magnus Fredriksson, Kungliga Baletten, Kungliga Operans kör och Kungliga Hovkapellet, som framträder tillsammans med en barnkör från Solna Kulturskola.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
