Strategi för digitaliseringen av samhället
4.3.2021 10:00:00 CET | Region Örebro län | Pressmeddelande
- Digitaliseringen är ett kraftfullt verktyg för att skapa en mer effektiv och innovativ välfärd. Det är något vi tillsammans med samhällets övriga aktörer ska utnyttja till glädje för patienter, resenärer, företagare och övriga länsinvånare, säger Andreas Svahn (S), regionstyrelsens ordförande.
Ökad delaktighet
Sedan årsskiftet 2020/21 har Region Örebro län en ny digitaliseringsstrategi. Därmed har arbetet med att omsätta strategin i praktiken med hjälp av bland annat handlingsplaner kunnat påbörjas tillsammans med samverkande parter i länet.
- Genom att utnyttja digitaliseringen på ett smart sätt kan vi driva samhällsutvecklingen framåt istället för att bara reagera på den utveckling som redan sker. Det handlar bland annat om att kunna erbjuda en än bättre samhällsservice, öka invånarnas delaktighet och stärka näringslivets konkurrenskraft, säger Andreas Svahn.
Smart och jämlikt samhälle
I Örebro län samverkar Region Örebro län med länets kommuner, Örebro universitet och Länsstyrelsen i Örebro län för att nå visionen om ett hållbart digitaliserat län. Men digitaliseringen är inte ett mål i sig, digitaliseringen ska underlätta den så viktiga verksamhetsutvecklingen och förändringen av arbetssätt.
- Vi vill möta de behov och önskemål som finns hos invånarna i länet med erbjudande om digitala lösningar som skapar ett smart, jämlikt och inkluderande samhälle, säger Andreas Svahn.
Klicka på länken för att ta del av digitaliseringsstrategin.
Kontakt
Andreas Svahn, regionstyrelsens ordförande, telefon: 070-524 22 66
Nyckelord
Kontakter
Carl OlssonPresskommunikatör
Tel:019-6027548carl.olsson@regionorebrolan.seBilder

Om
Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv
Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Ny strategi ska stärka näringslivets konkurrenskraft13.5.2026 14:03:28 CEST | Pressmeddelande
Ökad global osäkerhet, snabb teknikutveckling, klimatutmaningar och förändrade kompetensbehov. Det är utgångspunkten för Region Örebro läns nya näringslivsstrategi.
Gratis HPV-vaccination - drop-in för unga män 18-29 maj13.5.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu blir det ännu enklare att vaccinera sig mot HPV. Under en särskild satsning i maj erbjuds vaccination med drop-in för män upp till och med 26 år vid flera orter i länet.
Regeringen beslutar om nationell plan – viktigt steg för utvecklingen i Örebro län12.5.2026 11:30:00 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har presenterat nyheter från den Nationella planen för transportinfrastruktur 2026-2037. När hela planen redovisades för Örebro läns del så var det några satsningar som är positiva för länets utveckling.
Fleximat ger nöjda patienter på Lindesbergs lasarett11.5.2026 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sedan den 1 april serveras fleximat på Lindesbergs lasarett. Det nya måltidssystemet ger patienterna större valfrihet, bättre flexibilitet och har redan bidragit till både ökat matintag och minskat matsvinn. Reaktionerna från patienter och personal är mycket positiva.
Ny busslinje gör det enkelt att besöka Ånnaboda, Gustavsvik och Vinön i sommar11.5.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lagom till sommaren lanserar Länstrafiken, en del av Region Örebro län, en ny busslinje som fått namnet Sommarbussen. Linje 890 tar dig från Ånnaboda via Gustavsvik och hela vägen till Hampetorp - där du sedan enkelt hoppar på färjan vidare över till Vinön.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
