Svenska museer larmar om urholkad ekonomi
8.2.2023 07:00:00 CET | Sveriges Museer | Pressmeddelande

– Den bild som framträder av hur den långsiktiga urholkningen av museernas ekonomier kan komma att falla ut är inte smickrande för Sverige. Bristen på satsningar slår inte bara hårt mot vår samtid, den drabbar också framtidens museer, säger Gunnar Ardelius, generalsekreterare på Sveriges Museer.
Rapporten Museerna och kapitalet bygger på svar från 101 museichefer, varav fler än hälften (57 %) säger att museerna har ett sämre ekonomiskt läge än året innan. En tredjedel anger att det ekonomiska läget är likvärdigt med fjolåret. Det innebär att verksamhet skärs ned då kostnaderna ökar.
– Samtidigt som lågkonjunkturen drabbar oss alla tar museerna ansvar för sin allt viktigare roll i samhället och söker nya lösningar, exempelvis solcellsparker som skapar hållbarhet och oberoende av elpriser. Men basverksamheten är underfinansierad och här behöver politiken ta ansvar, fortsätter Gunnar Ardelius.
Röster från Sveriges museichefer:
”Vi har nått en tipping point när det inte ens går att halta sig fram längre. Delar av verksamheten läggs i malpåse.”
"Kostnader har stigit fem gånger mer än vad anslagen ökar.”
"Utarmningens effekter är att museilagen inte kan följas. Varken skötsel, vård, underhåll eller förmedling av konsten kan genomföras på ett adekvat sätt.”
Nyckelord
Kontakter
Gunnar ArdeliusGeneralsekreterare Sveriges Museer
Tel:073 945 01 15gunnar.ardelius@sverigesmuseer.seKarin PorshageKommunikatör Sveriges Museer
Tel:076 316 16 27karin.porshage@sverigesmuseer.seBilder
Länkar
Om
Sveriges Museer bildades 2004. Vi tar tillvara och driver den svenska museisektorns gemensamma intressen. Med drygt 240 medlemmar representerar vi stora delar av Museisverige.
Följ Sveriges Museer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Museer
Kultur i Almedalen växer – allt fler vill samtala om kulturen29.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Det ökade intresset för kulturens roll i samhället märks tydligt inför årets Almedalsvecka. Idag släpps programmet till Kultur i Almedalen, som i år utökas från två till tre heldagar.
VRAK – Museum of Wrecks är Årets museum 202621.4.2026 13:32:21 CEST | Pressmeddelande
För 30:e gången delas utmärkelsen Årets museum ut – och 2026 års vinnare är VRAK – Museum of Wrecks i Stockholm. Det prestigefulla priset tilldelas ett museum som med mod, kreativitet och kvalitet visar vägen för framtidens museiverksamhet.
Politiken möter museerna: Ska kulturarvet vara en rättighet i skolan eller en klassfråga?19.3.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Tillgången till museer i skolan är i dag långt ifrån jämlik. Vissa elever möter kulturarvet återkommande under sin skoltid, andra aldrig. Den 24 mars samlas företrädare för regering, riksdagspartier, myndigheter, forskning, skola och museibranschen på Nordiska museet i Stockholm för att diskutera hur museer kan bli en självklar del av skolans bildningsuppdrag för alla elever. Bland de medverkande finns Lotta Edholm, Gymnasie-, högskole- och forskningsminister, Karin Svanborg-Sjövall, statssekreterare Kulturdepartementet, och representanter från Skolverket.
De kan bli Årets museum 202624.2.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm, Arbetets museum i Norrköping och Röhsska museet i Göteborg är nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
Enighet kring kulturens samhällsroll – men ekonomin urholkas4.2.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Politiker och verksamhetschefer är överens om att kulturen spelar en viktig roll för barn och unga, bildning och demokratisk delaktighet. Samtidigt vittnar verksamheterna om en fortsatt pressad ekonomi. Det visar rapporten Kulturriket Sverige från Svensk Scenkonst och Sveriges Museer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

