Svenskar oroade för demokratin
29.12.2021 09:45:30 CET | Civil Rights Defenders | Pressmeddelande
– Många är oroliga över demokratin i världen, och tyvärr har de skäl att vara det. Antalet demokratiska länder har minskat de senaste femton åren och vi ser just nu ingen klar ljusning, säger Anders L. Pettersson, Executive Director för Civil Rights Defenders.
Samtidigt visar undersökningen att tilltron till demokrati är stor. Nära nio av tio anser att demokrati är det bästa sättet att styra ett land, och nio av tio anser att för att få kallas demokrati behöver grundläggande mänskliga rättigheter och allas lika värde respekteras.
Däremot anser yngre män i mindre utsträckning än andra grupper att demokrati är det bästa sättet att styra ett land. 93 procent av män i åldersgruppen 65–79 år anser att demokrati är det bästa styrelseskicket, bland männen i den yngsta åldersgruppen 18–29 år är siffran 78 procent.
– Även om skillnaderna mellan generationerna är relativt små, behöver vi vara på vår vakt. Demokrati är en färskvara som måste vinnas och försvaras av varje ny generation, säger Anders L. Pettersson.
Undersökningen utfördes under perioden 30 november till 2 december, i Sifopanelen av Kantar Public, på uppdrag av Civil Rights Defenders. 1041 personer mellan 18 och 79 år svarade på enkäten.
Läs undersökningen här.
Kontakta oss för en kommentar
+46 (0)76 576 27 62
press@crd.org
Nyckelord
Om
Civil Rights Defenders är en internationell människorättsorganisation som grundades i Sverige 1982. Vi arbetar för och tillsammans med tusentals människorättsförsvarare som kämpar för att demokrati ska gälla och de mänskliga rättigheterna respekteras världen över. Vår uppgift är att se till att de kan arbeta säkrare, smartare och snabbare. Vi håller även makthavare i Sverige ansvariga när de kränker mänskliga rättigheter på hemmaplan.
Läs om vilka länder och regioner vi bevakar här.
Läs om vårt uppdrag och våra arbetsmetoder här.
Följ Civil Rights Defenders
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Civil Rights Defenders
Civil Rights Defenders: Etnisk diskriminering inom polisen ska kunna utredas6.8.2026 15:41:39 CEST | Pressmeddelande
Civil Rights Defenders välkomnar att Diskrimineringsombudsmannen, DO, i dag lyfter behovet av att myndigheten ska kunna utreda anmälningar om etnisk diskriminering inom polisens verksamhet. Frågan har länge drivits av Civil Rights Defenders och finns med bland organisationens 25 reformförslag för att stärka rättsstaten som lanserades tidigare under sommaren.
Riksdagen antar vandelskravet – Civil Rights Defenders varnar för rättsstatliga konsekvenser15.6.2026 16:51:35 CEST | Pressmeddelande
Idag har riksdagen röstat ja till att införa det omdebatterade vandelskravet. Civil Rights Defenders varnar för att beslutet undergräver centrala rättsstatliga principer.
Idag avgörs vandelskravet i riksdagen – Civil Rights Defenders kan kommentera15.6.2026 07:14:00 CEST | Pressmeddelande
Idag, kl. 16.00 röstar riksdagen om det omdebatterade vandelskravet. Om förslaget går igenom varnar Civil Rights Defenders för långtgående konsekvenser för rättssäkerheten.
Riksdagen röstar om angiverilagen – Civil Rights Defenders finns tillgängliga för intervjuer och kommentarer15.6.2026 06:59:00 CEST | Pressmeddelande
Idag, den 15 juni, röstar riksdagen om stärkt återvändandeverksamhet, som bland annat innehåller förslaget om den omdebatterade angiverilagen. Civil Rights Defenders varnar för att lagförslaget riskerar att urholka grundläggande rättigheter och skada tilliten i samhället.
Riksdagen röstar om kritiserat vandelskrav – Civil Rights Defenders varnar för rättsosäkerhet12.6.2026 09:19:00 CEST | Pressmeddelande
På måndag den 15 juni röstar riksdagen om det omdebatterade vandelskravet. Inför beslutet varnar Civil Rights Defenders för att förslaget riskerar att underminera rättssäkerheten. Vår chefsjurist John Stauffer finns tillgänglig för intervjuer och juridisk analys.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
