Svenskar oroade över den demokratiska utvecklingen
24.11.2022 08:30:19 CET | Civil Rights Defenders | Pressmeddelande
– Oron är tyvärr befogad. De senaste åren har vi sett en försvagning av demokratier i många länder, även i vår närhet i Europa. Sverige är dessvärre inte immunt mot en sådan utveckling och inte minst Tidöavtalet är ett färskt exempel som visar att den globala trenden med demokratisk nedmontering närmar sig även Sverige, säger John Stauffer, chefsjurist på Civil Rights Defenders.
Undersökningen, som tagits fram på uppdrag av Civil Rights Defenders, tittar bland annat på om allmänheten upplever den svenska demokratin som hotad, om våra demokratiska grundprinciper är hotade och hur viktigt det är att bo i ett demokratiskt land.
Fler upplever att de demokratiska grundprinciperna har hotats
För ett år sedan gjorde Civil Rights Defenders en motsvarande undersökning. Siffrorna från årets undersökning visar att en signifikant större andel i år (44 procent) är mer oroliga för att Sverige rör sig mot ett mer odemokratiskt land jämfört med 2021. Nära var tredje person (31 procent) instämmer på det stora hela att den svenska demokratin är hotad (28 procent 2021).
Fler (40 procent) upplever att de demokratiska grundprinciperna har hotats det senaste året.
Ett signifikant antal fler tror att det hade varit positivt för Sverige om landet styrdes av en stark ledare i stället för ett flertal politiska partier (31 procent jämfört med 25 procent år 2021).
Samtidigt som 93 procent uppger att det är viktigt att landet de lever i är demokratiskt, är siffran signifikant lägre än föregående år (96 procent 2021). Bland de som inte instämmer är det yngre män, 18–29 år, som uppger detta i högre grad.
Tidöavtalet leder Sverige i en repressiv riktning
Läget för den svenska demokratin har varit en brännande fråga sedan valet, det efterföljande Tidöavtalet och debatten kring civilsamhällets ställning. Avtalet innehåller en rad åtgärder som tydligt strider mot de normer för mänskliga rättigheter som Sverige är bundet av samt vår egen grundlag.
– Som människorättsorganisation är vi mycket oroade över Tidöavtalet och hur det i förlängningen kommer att påverka den svenska demokratin. Grundläggande fri- och rättigheter skulle inskränkas om åtgärderna i Tidöavtalet blir verklighet, säger John Stauffer.
Läs mer i vår granskning.
Kort om undersökningen
Novus har genomfört intervjuer med drygt 1000 personer som svarat på frågor om den svenska demokratin under perioden 20–26 oktober, strax efter att Tidöavtalet presenterades. Läs hela undersökningen här.
Vill du veta mer?
Kontakta oss för en kommentar om den demokratiska utvecklingen i Sverige och Civil Rights Defenders kritik mot Tidöavtalet utifrån mänskliga rättigheter och demokrati.
Telefon: 076 576 27 62 / E-post: press@crd.org
Nyckelord
Kontakter
PresskontaktCivil Rights Defenders
Tel:+46 (0)76 576 27 62press@crd.orgBilder

Om
Civil Rights Defenders är en internationell människorättsorganisation som grundades i Sverige 1982. Vi arbetar för och tillsammans med tusentals människorättsförsvarare som kämpar för att demokrati ska gälla och de mänskliga rättigheterna respekteras världen över. Vår uppgift är att se till att de kan arbeta säkrare, smartare och snabbare. Vi håller även makthavare i Sverige ansvariga när de kränker mänskliga rättigheter på hemmaplan.
Läs om vilka länder och regioner vi bevakar här.
Läs om vårt uppdrag och våra arbetsmetoder här.
Följ Civil Rights Defenders
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Civil Rights Defenders
Regeringen går vidare med vandelskrav — kommentar från Civil Rights Defenders24.3.2026 10:56:14 CET | Pressmeddelande
Under en presskonferens i dag presenterade regeringen och Sverigedemokraterna förslag om ett nytt vandelskrav för uppehållstillstånd. Civil Rights Defenders kommenterar och lyfter vad organisationen beskriver som allvarliga brister i rättssäkerhet och likabehandling.
Vandelskravet är del av en oroväckande kursändring – Civil Rights Defenders kan kommentera24.3.2026 08:29:06 CET | Pressmeddelande
Idag, 24 mars, klockan 09.00 väntas regeringen att presentera sin proposition om skärpta vandelskrav. Civil Rights Defenders finns tillgängliga för intervjuer och juridisk analys. Vi har följt och granskat förslaget sedan de första politiska signalerna kom, och ser det som ett uttryck för en bredare riktning i svensk migrationspolitik som väcker allvarliga rättsstatliga frågor.
Proposition om att verkställa svenska fängelsestraff utomlands riskerar att underminera grundläggande rättigheter - Vi kan kommentera17.3.2026 17:17:26 CET | Pressmeddelande
Regeringen har idag lämnat in propositionenTillfällig verkställighet av svenska fängelsestraff utomlands till riksdagen. Civil Rights Defenders följer utvecklingen och finns tillgängliga för kommentarer om förslagets människorättsliga konsekvenser.
Stor rapport: USA inte längre liberal demokrati – vi kan kommentera17.3.2026 16:33:11 CET | Pressmeddelande
En ny rapport från V-Dem Institute visar att USA under Trump-administrationen har backat till demokratinivån från 1965, med yttrandefrihet och institutioner under stark press. Civil Rights Defenders USA-expert Alexander Lange är tillgänglig för intervjuer om den snabba tillbakagången, och vad den betyder för demokratin och människors fri- och rättigheter.
Sverige granskas av FN:s kommitté mot rasdiskriminering18.11.2025 14:49:32 CET | Pressmeddelande
Den 20–21 november granskas Sverige av FN:s kommitté mot rasdiskriminering (CERD) i Genève. Civil Rights Defenders har tagit fram en skuggrapport som visar att Sverige misslyckats med att leva upp till sina internationella åtaganden. Vi kommer vara på plats under granskningen och är tillgängliga för intervjuer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

