Sverige är det enda landet i Norden som fortfarande har ett karensavdrag
I Spanien har regeringen antagit en helt ny arbetsmarknadslagstiftning, i Skottland har anställda inom äldreomsorgen fått högre löner tack vare ett beslut om att införa Scottish Living Wage, och Tyskland har antagit nya, skärpta riktlinjer för bemanning inom äldreomsorgen.
– Det är inspirerande att höra om vad som hänt i andra länder, sa Malin Ragnegård, ordförande för Kommunal, när rapporten lanserades. Jag är enormt besviken på bristen på ambitioner i Sverige. Välfärden är underprioriterad i Sverige, den är underfinansierad och det finns en kronisk underbemanning.
Rapporten är skriven av statsvetaren Lisa Pelling på uppdrag av Kommunal och den tyska tankesmedjan Friedrich Ebert Stiftung.
– Pandemin blixtbelyste problemen med karensavdraget, att de som jobbar med våra mest utsatta inte har råd att vara hemma när de är sjuka. Sverige är det enda landet i Norden som har ett karensavdrag, säger Lisa Pelling, statsvetare och chef för Arena Idé.
– Ulf Kristerssons regering saknar en plan för äldreomsorgen. Äldreomsorgen nämns knappt i Tidöavtalet, och regeringen har lagt det färdiga förslaget till en ny äldreomsorgslag i en malpåse. Det är ett underbetyg åt Sverige, menar Lisa Pelling.
Kontakta Lisa Pelling
073-6541316
Nyckelord
Kontakter
Lisa PellingChef, tankesmedjan Arena IdéArena Idé
Tel:073-6541316lisa.pelling@arenagruppen.seDokument
Om
Arenagruppen är en ideell förening som bedriver en progressiv idé- och opinionsbildning.
I Arenagruppen ingår Dagens Arena, tankesmedjan Arena Idé, kommunikationsbyrån Arena Opinion, Arena Skolinformation, Arena Bildning, Bostad2030 samt bokförlagen Atlas och Premiss.
Följ Arenagruppen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arenagruppen
The European Affordable Housing Plan – vad innebär EUs nya bostadspolitik för hyresgästerna?18.12.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Webbinarium på LinkedIn med svenska och europeiska experter torsdag 18 december kl. 10.00–10:45.
Om kulturens värde med Sörlin och kulturutskottet på Folk och Kultur16.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Koalition för kulturdebatt bjuder in till två samtal om kulturens värde under Folk och Kultur i Eskilstuna.
Silvia Kakembo blir vice VD på Arenagruppen10.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
”Vi växlar upp” säger Silvia Kakembo som blir vice VD för Arenagruppen från årsskiftet.
Ny bok om kulturens värde i vår tid8.12.2025 14:29:34 CET | Pressmeddelande
Vad är kulturen värd? Vilken roll spelar kulturen i vårt samhälle? Det undersöker Sverker Sörlin i en ny bok som utkommer 15 december på Bokförlaget Atlas.
Boken ”Det svenska missnöjet” blir pjäs – Sverigepremiär på Helsingborgs stadsteater27.11.2025 11:37:35 CET | Pressmeddelande
Boken Det svenska missnöjet av Johanna Lindell och Lisa Pelling blir nu pjäs med samma namn på Helsingborgs stadsteater. Manusförfattare och regissör är John Hanse.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
