Sverigebarometern 2022: Landets fastighetsägare räknar med fortsatt tillväxt
I Sverigebarometern ger 300 av landets fastighetsägare sin syn på utvecklingen i fastighetsbranschen under det senaste och det kommande året. Frågorna omfattar kontors-, butiks- och industrilokaler samt hyresbostäder.
Enligt fastighetsägarna har utvecklingen under 2021 generellt sett varit god. I samtliga segment, förutom när det gäller butiker, är den andel som uppger att utvecklingen av vakanser och hyror har varit positiv större än den som uppger det omvända. Även värdeutvecklingen på fastigheter har generellt sett varit god.
– Den positiva utvecklingen omfattar även kontorsmarknaden, trots den oro som avspeglades i förra årets barometer. Den har uppenbarligen inte besannats. Det innebär inte att pandemin inte kommer att påverka hur vi arbetar framöver, men det verkar mer handla om att kontorshyresgästerna vill ha ökad flexibilitet snarare än mindre yta, säger Fastighetsägarna chefekonom Tomas Ernhagen.
En majoritet av fastighetsägarna räknar med att den svenska ekonomin kommer att fortsätta att växa under 2022, om än i lägre takt än under 2021, och att lönsamheten i den egna branschen förblir god, vilket är positivt med tanke på de stora investeringsbehov som finns, inte minst kopplat till klimatomställningen.
Förväntningarna på utvecklingen i de olika fastighetssegmenten påminner mycket om den utveckling som vi har sett under 2021. Bostäder och kontor spås en tydlig positiv utveckling, precis som industrilokaler.
– På industrisidan är det nog främst e-handelns utveckling som fortsätter att gynna logistigfastigheter. Den andra sidan av det myntet är tyvärr fortsatt press på butikslokaler, även om det är rimligt att anta att borttagandet av restriktionerna kommer att ha en avkylande effekt på e-handeln, säger Tomas Ernhagen.
En majoritet av fastighetsägarna räknar med att göra större fastighetsköp under året. Det talar för att även 2022 kan bli ett transaktionsintensivt år, även om 2021 års rekord lär bli svårslaget.
Kontakter
Tomas ErnhagenChefekonom
Tel:070-417 38 43tomas.ernhagen@fastighetsagarna.seNiklas StavegårdKommunikationschef Fastighetsägarna Sverige
Tel:072-738 22 27niklas.stavegard@fastighetsagarna.seDokument
Om
Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Höjda elnätsavgifter i Falköping – Falbygdens Energi ligger högre än grannkommunerna19.12.2025 05:00:00 CET | Pressmeddelande
Falbygdens Energi - en del av Nordion Energi - höjer elnätsavgifterna i Falköping med i gensomsnitt 6,5 procent. Höjningen innebär att elkunder i kommunen får betala mer för sitt elnät än invånare och företag i flera närliggande kommuner.
Fastighetsägarna beviljar projektmedel för framtidens stadskärna i Västervik18.12.2025 09:52:25 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR:s styrelse har beslutat att bevilja projektmedel till satsningen ”Framtidens stadskärna – Etableringssamverkan Västervik City”. Projektet ska bidra till att vända den negativa utvecklingen i Västerviks stadskärna och skapa bättre förutsättningar för nya verksamheter, minskade vakanser och ett mer levande city.
EU:s åtgärdsprogram mot bostadskrisen svårt att använda i Sverige16.12.2025 15:55:16 CET | Pressmeddelande
EU-kommissionen presenterade i dag innehållet i sin första samlade agenda för bostadsförsörjning inom unionen. Fastighetsägarna välkomnar att utmaningarna på de europeiska bostadsmarknaderna adresseras på EU-nivå, men konstaterar att viktiga delar av kommissionens åtgärder är svåra att förena med regelverk och tradition på den svenska bostadsmarknaden.
Anna Waxin kvarstår som VD för Fastighetsägarna Service Stockholm16.12.2025 15:06:00 CET | Pressmeddelande
I december förra året tillträdde Anna Waxin, utöver sin roll som vd för Fastighetsägarna Stockholm, även som tillförordnad vd för Fastighetsägarna Service Stockholm. Anna Waxin kvarstår nu som vd för båda organisationerna och en COO, Chief Operating Officer, rekryteras med ansvar för den operativa verksamheten i servicebolaget.
Fastighetsägare om Fehmarn Bält: Politiken måste matcha potentialen16.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
När Fehmarn Bält-förbindelsen står klar runt 2030 väntas den få en betydande inverkan på regional tillväxt och innovation i södra Sverige. En ny rapport från Fastighetsägarna Syd understryker fastighetsägarnas betydelse för en växande region.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
