Sveriges nöjdaste hyresgäster bor hos Stångåstaden
6.2.2020 20:56:36 CET | Stångåstaden | Pressmeddelande
Vinnarna utses bland alla bostadsföretag som genomfört kundundersökningen AktivBo under 2019. I undersökningen får de boende betygsätta hur de upplever sin hyresvärd. Stångåstadens serviceindex, som är den sammanvägda bedömningen av frågor kopplat till hyresgästernas upplevda service, landade på 85,1 %, vilket är en ökning från 84,3 %.
- Jag är oerhört stolt över att våra kunder återigen gett oss ett gott betyg när det gäller skötsel, service och kvalitet. Våra medarbetare jobbar hela tiden hårt för att ge våra kunder en bra och professionell service och det är härligt att se att det ger resultat. I år är jag lite extra glad över att se att resultatet för hyresgästernas upplevda trygghet fortsätter att öka. Jag ser det som ett kvitto på det fina trygghetsarbete vi bedriver, säger Fredrik Törnqvist, vd på Stångåstaden.
Några av resultaten i Stångåstadens kundundersökning 2019:
- Frågor kopplat till trygghet har ett sammanlagt index på 82,6% vilket är den högsta siffran bland större bostadsbolag. Frågorna handlar bland annat om personlig trygghet i trapphus och upplevd trygghet i området kvällar och nätter.
- Den största ökningen, från 77,5% till 80,2%, hittas bland frågorna som rör ”rent och snyggt”. Här svarar hyresgästerna på frågor om skötsel samt städning av återvinningsrum och tvättstugor.
- Stångåstaden får även höga betyg, 91,5%, inom området ”ta kunden på allvar”. Här svarar hyresgästerna på frågor om bemötande, information och kommunikation samt tillgänglighet.
- Produktindex, som är den sammanvägda bedömningen av frågor om lägenheten, allmänna utrymmen och utemiljön, har ökat rejält till 80,7% (79,8%) och det är området ”utemiljö” med frågor om trafik, träd, buskar, blommor, bänkar och bord som står för den största ökningen.
- Svarsfrekvensen var 64,2%.
Läs mer om AktivBo och tävlingen:
Nyckelord
Kontakter
Fredrik TörnqvistVD
Tel:072-574 96 60fredrik.tornqvist@stangastaden.seOm
AB Stångåstaden är Linköpings största bostadsbolag och ett helägt kommunalt bolag. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 hyreslägenheter runt om i Linköping, varav omkring 4 100 är studentbostäder. Vårt mål är att erbjuda attraktiva, trygga och hållbara boendemiljöer för alla målgrupper – från studenter till seniorer. Genom dotterbolaget Stångåstaden Kulturfastigheter ansvarar vi också för förvaltningen av cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde.
Följ Stångåstaden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden
Stångåstaden blir “Legend” över ett decennium i topp bland Sveriges bästa arbetsplatser27.4.2026 08:33:29 CEST | Pressmeddelande
Stångåstaden har tilldelats den prestigefyllda utmärkelsen Legend av Great Place to Work en utmärkelse som ges till organisationer som under lång tid konsekvent rankas bland Sveriges bästa arbetsplatser. Utmärkelsen markerar att bolaget placerat sig på listan i över tio år i rad och ett bevis på ett uthålligt och konsekvent kulturarbete.
Unik utmärkelse för att vi skapat en av Sveriges bästa arbetsplatser24.4.2026 14:20:17 CEST | Blogginlägg
Idag är jag en extra stolt vd på Stångåstaden. Vi har genomfört medarbetarundersökningar med företaget Great Place to Work i mer än 10 år. Vi har genom ett strukturerat arbete med företagskultur och värderingar skapat en stark företagskultur där våra medarbetare både trivs och presterar. Det har gjort att vi många år i rad varit rankade som en av Sveriges bästa arbetsplatser. Igår hade GPTW sin stora årliga gala där de bästa arbetsgivarna i Sverige, alla branscher, utsågs. Förutom att vi listades som en av landets bästa arbetsplatser fick vi en utmärkelse de kallar Legends för att vi varit topprankade i mer än ett decennium. Det finns bara ett fåtal bolag i hela landet som fått utmärkelsen tidigare. Utmärkelsen är förstås inte det viktigaste men det är ett fint kvitto på att vi lyckats skapa någonting som faktiskt är beständigt. Inte bara ett enskilt år. För mig känns det extra bra i hjärtat då jag själv brinner för frågorna.
Ryd rustas för framtiden – 300 renoveringar och nya bostäder under 202623.3.2026 09:02:00 CET | Pressmeddelande
Ryd, Stångåstadens största bostadsområde i Linköping, står inför en omfattande renovering. Under 2026 genomför Stångåstaden omkring 300 renoveringar i området och skapar samtidigt 16 nya lägenheter. Satsningen är en del av en långsiktig utveckling av stadsdelen, där både bostäder och livet mellan husen står i fokus.
Stångåstaden hyllar unga hockeyspelare och parasportare13.3.2026 10:58:08 CET | Pressmeddelande
Tre stipendiater uppmärksammas när Stångåstaden delar ut årets idrottsstipendier. För 21:a året i rad går hockeystipendiet till två unga spelare som utmärkt sig både på och utanför isen. Samtidigt prisas parasportaren Kristin Björfeldt för sin inspirerande kamp inom idrotten.
Ny restaurangsatsning i Gamla Linköping - Mjellerumsgården öppnar igen12.3.2026 08:55:27 CET | Pressmeddelande
Mjellerumsgården i Gamla Linköping öppnar äntligen på nytt. Duon som idag driver Våffelstugan i Gamla Linköpings stadskvarter tar över den historiska gården och introducerar ett koncept som kombinerar klassisk husmanskost, café och brunch. Öppningen planeras till maj.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
