TCO

TCO: Så kan fler larma om missförhållanden

18.10.2022 07:00:00 CEST | TCO | Pressmeddelande

Dela
Den nya visselblåsarlagen innebär att fler kan slå larm om missförhållanden och att skyddet stärks. Många arbetsgivare blir nu skyldiga att ha kanaler för visselblåsning, men det är inte alltid tydligt vad som gäller. TCO har därför tagit fram en handbok för att hjälpa fler att larma om missförhållanden.

– Det är oerhört viktigt att människor vågar slå larm om missförhållanden på arbetsplatser. Det är bra både för arbetstagaren som upptäcker oegentligheter men kan också hjälpa arbetsgivare att identifiera och åtgärda problem i verksamheten. Därför är det en stor förbättring att fler nu kan känna sig trygga att visselblåsa, säger TCO:s ordförande Therese Svanström.

Visselblåsning handlar om att slå larm om missförhållanden som man stöter på i sitt arbete. Det kan till exempel handla om miljöfarligt material som inte hanteras på rätt sätt, korruption eller att människors liv eller hälsa riskeras.

Den nya visselblåsarlagen började gälla i december 2021 och delar av den genomförs stegvis. Sedan i somras måste alla offentliga arbetsgivare och privata arbetsgivare med minst 250 arbetstagare inrätta interna rapporteringskanaler. Och i december 2023 börjar det gälla även för privata arbetsgivare med 50–249 arbetstagare.

Den nya lagen berör ungefär 5 miljoner människor, det vill säga nästan alla på arbetsmarknaden. Men för att få skydd enligt lagen så behöver vissa kriterier vara uppfyllda och man måste ha visselblåst på rätt sätt.

– Det måste vara lätt att göra rätt, annars är risken att människor drar sig för att slå larm. Vår handbok kan ge stöd att förstå hur man ska gå till väga för att visselblåsa och behålla sitt skydd mot till exempel repressalier från en arbetsgivare, säger Therese Svanström.


Om handboken

Handboken innehåller bland annat avsnitt om vad som är en fråga för visselblåsning, hur och var man kan visselblåsa och vad som gäller om en visselblåsare utsätts för hinder eller på något sätt straffas för att ha visselblåst. Handboken hanterar främst relationen mellan arbetstagare och arbetsgivare.

Den riktar sig främst till fackligt förtroendevalda och ombudsmän som får frågor om visselblåsning från medlemmar, men kan även vara ett stöd för visselblåsare.

Ladda ned handboken. 

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Om

TCO
TCO
Linnégatan 14


08-782 91 00http://tco.se

TCO är en partipolitiskt fristående centralorganisation som samlar 12 fackförbund med 1,2 miljoner medlemmar.

Vår uppgift är att påverka politiken och samhällsutvecklingen för goda villkor i arbetslivet. Det gör vi genom att ge röst åt professionella och välutbildade människors behov av trygghet, utveckling och välfärd.

Läs mer på www.tco.se

Följ TCO

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från TCO

Ny rapport från TCO: Hård ton i politiken hotar demokratin21.4.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande

Hot, hat och personangrepp har dramatiskt förändrat det politiska samtalet – med konsekvenser för både demokratin och människors vilja att engagera sig. I en ny rapport från TCO, Hövlighetsmissionen – hur hövlighet och ohövlighet påverkar samhället och demokratin, slås larm om ett allt hårdare debattklimat och uppmanas till en gemensam kraftsamling för mer hövlighet, respekt och tillit i samhällsdebatten.

Allt börjar med jobben - TCO lanserar kompetensförsörjningspolitiskt program17.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande

Sverige befinner sig i en tid av stora förändringar. Klimatomställningen, digitaliseringen, AI-revolutionen och en snabbt åldrande befolkning ställer höga krav på arbetsmarknaden – och på politiken. Samtidigt är arbetslösheten hög och långtidsarbetslösheten biter sig fast. Mot denna bakgrund lanserar TCO i dag ett nytt kompetensförsörjningspolitiskt program som pekar ut riktningen för hur Sverige kan stärka både sysselsättningen och den långsiktiga kompetensförsörjningen.

Föräldrarna i Dalarna bättre än genomsnittet på att dela jämställt på föräldradagarna – men mer måste göras6.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Mäns andel av uttagna föräldradagar fortsätter att minska. Det visar TCO:s jämställdhetsindex för 2025. Det är andra året i rad som utvecklingen mot ett jämställt föräldraskap går bakåt, något som inte hänt sedan 2006 där statistiken över jämställdhetsindexet startar. Föräldrar i Dalarna är bättre än genomsnittet på att dela lika på föräldradagarna och allra bäst är man i Gagnef som är åttonde bästa kommun i landet.

Blekingeföräldrar näst sämst i Sverige på att dela jämställt på föräldradagarna6.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Mäns andel av uttagna föräldradagar fortsätter att minska. Det visar TCO:s jämställdhetsindex för 2025. Det är andra året i rad som utvecklingen mot ett jämställt föräldraskap går bakåt, något som inte hänt sedan 2006 där statistiken över jämställdhetsindexet startar. I Blekinge län är man näst sämst i Sverige på att dela lika på föräldradagarna.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye