TT tar hem jämställdhetspris
25.11.2016 13:57:39 CET | TT Nyhetsbyrån | Pressmeddelande

I tävlingen Guldvågen premieras kommunikationsbranschen för sin jämställdhet och under torsdagskvällen delades priserna ut på en gala i Stockholm. Det finns tre kategorier och TT:s bildkampanj Förändra bilden tar hem priset Årets kampanj. Le Bureau är reklambyrån som ligger bakom tillsammans med marknadsavdelningen på TT Nyhetsbyrån. Filmen som är en del av kampanjen är producerad av Nanushka Television.
- Arbetet med att utmana normer i samhället är viktigt för oss på TT Nyhetsbyrån. Jag är imponerad av Le Bureaus förmåga att omsätta detta i en stark kampanj. Att få reklambranschens viktigaste pris är enormt hedrande, säger Sara Perers, marknadschef på TT Nyhetsbyrån. Jag är stolt som en tupp, om man får använda det ordet, fortsätter Sara och skrattar.
Årets kampanj
På Guldvågens webb beskriver man priset som TT Nyhetsbyrån erhållit som följer:
Kommunikation påverkar. Med det kommer ett ansvar om att påverka världen till det bättre. Årets Kampanj hyllar ett inkluderande arbete som utmanar normer och verkar för en mer jämlik värld. Kommunikation ska vara progressiv och utmana och motverka invanda fördomar, obalans mellan könen och diskriminerande stereotyper.
Guldvågen grundades våren 2015 av Ellinor Ekström, art director, och Sophie Lokko, copywriter.
Läs om tävlingen och övriga pristagare här.
Förändra bilden
Som Nordens största bildbyrå vill TT Nyhetsbyrån vara med och skapa en diskussion kring stereotypa och normativa bilder, och om hur de tillsammans med kunderna kan skapa förändring.
Nyckelord
Bilder
Om
1921 grundades TT som en oberoende nyhetsförmedlare. I dag är namnet TT Nyhetsbyrån och förutom leverantör av redaktionellt innehåll till Mediesverige så erbjuder bolaget även bildbank, nyhetsbevakning, mediebank, pressmeddelandetjänst och politisk bevakning till mängder av företag och myndigheter. TT har kontor i Stockholm, Göteborg, Malmö, Bryssel och Sydney. TT ägs av mediekoncernerna Bonnier, Schibsted och NTM och är delägare i mediebevakningsbolaget Retriever.
Följ TT Nyhetsbyrån
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från TT Nyhetsbyrån
TT lanserar framtidens redaktionella system – skriver avtal med norska NTB22.1.2026 13:00:12 CET | Pressmeddelande
TT Nyhetsbyrån har utvecklat ett helt nytt CMS, skräddarsytt för att möta moderna nyhetsredaktioners krav på snabbhet, överblick och flexibilitet. TT:s redaktion har framgångsrikt arbetat i systemet sedan förra året – och nu tar Elephant CMS nästa steg. Norska nyhetsbyrån NTB blir första externa kunden. Det markerar starten för TT:s ambition att rulla ut Elephant CMS till fler nyhetsbyråer i Europa.
TT News Agency launches next-generation editorial system – Norway's NTB first external customer22.1.2026 13:00:12 CET | Press Release
TT News Agency (TT Nyhetsbyrån) has successfully developed and implemented a new editorial system, Elephant CMS, tailored to meet the fast-paced demands of modern newsrooms. Following the successful deployment and use by TT's own editorial team since 2025, Elephant CMS is now taking the next step into the Nordic market.
TT på audiens hos påven: "Världen behöver fri, noggrann och objektiv information”10.10.2025 15:17:59 CEST | Pressmeddelande
Världen behöver nyhetsbyråer och oberoende, orädd och faktabaserad journalistik, särskild i den tid vi lever i nu, var Leo XIV:s budskap när TT i det internationella nyhetsbyrånätverket MINDS fick privat audiens hos påven i Sala Clementina, i Apostoliska palatset i Vatikanstaten.
Nytt team redo för nattredaktionen – TT fortsätter satsa i Sydney11.8.2025 10:48:22 CEST | Pressmeddelande
TT Nyhetsbyrån fortsätter att bemanna sin nattredaktion från Sydney, Australien. Nu tar ett nytt team över det viktiga uppdraget. Linnéa Engholm, Marcus Lindström, Elin Nordlund och Amanda Åström flyttar till andra sidan jordklotet för att arbeta med svensk nyhetsbevakning – medan Sverige sover.
Video lyfter pressmeddelandet – TT och Storykit i nytt samarbete16.5.2025 12:59:29 CEST | Pressmeddelande
Video är ett effektivt verktyg för att förstärka budskap och öka genomslag. TT Nyhetsbyrån inleder nu ett samarbete med Storykit, där alla Via TT-kunder erbjuds ett automatiserat videoskapande av sina pressmeddelanden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

