Två anhållna för mord i Gävle i natt
11.11.2021 13:23:25 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Under natten larmades polis om en skottlossning på Söder i Gävle. En person påträffades skadad på platsen och avled senare. Två misstänkta gärningspersoner greps av polis under natten och anhölls av åklagare tidigt torsdag morgon.
Förundersökningen går nu vidare med sedvanliga utredningsåtgärder. Bland annat ska förhör ske med såväl de misstänkta gärningspersonerna som med andra personer som kan ha upplysningar att lämna om händelsen.
Förundersökningen leds av kammaråklagare Therese Stensson Jonsson vid Åklagarkammaren i Gävle.
Senast på söndag den 14 november kl. 12 måste åklagaren besluta om de nu anhållna personerna ska begäras häktade eller försättas på fri fot.
Målnummer i Gävle tingsrätt: B 3622-21.
Några ytterligare kommentarer om händelsen kan för närvarande inte lämnas. Åklagaren är inte tillgänglig för media innan beslut är taget i häktningfrågan.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
En man anhållen för dubbelmord i Härnösand 20058.4.2026 16:59:31 CEST | Pressmeddelande
En man i 45-årsåldern har i dag anhållits på sannolika skäl misstänkt för två mord i Härnösands kommun 2005. Den nya lagen som tillåter användning av dna-baserad släktforskning i mordutredningar har möjliggjort anhållandet.
Förundersökning om brott mot tystnadsplikten nedlagd8.4.2026 13:46:15 CEST | Pressmeddelande
Förundersökningen om brott mot tystnadsplikten där tre chefer på Skatteverket delgivits misstanke är nedlagd. Enligt åklagaren går det inte att på objektiva grunder bevisa att ett brott har begåtts.
Förundersökning om misstänkta förgiftningar på Akademiska sjukhuset i Uppsala nedlagd8.4.2026 13:16:58 CEST | Pressmeddelande
Den 8 december 2025 häktades en kvinna på skälig misstanke för grov misshandel efter att fyra anställda på Akademiska sjukhuset i Uppsala insjuknat av misstänkt förgiftning. Sedan dess har förundersökningen bedrivits i syfte att klarlägga händelseförloppet. I dag har åklagaren beslutat att lägga ned förundersökningen eftersom brott inte kan styrkas.
Åtal väckt för omfattande stölder av motorcyklar i Dalarna8.4.2026 10:36:51 CEST | Pressmeddelande
Åtta personer har i dag åtalats för delaktighet i stölder av närmare 70 motorcyklar och fyrhjulingar i Dalarna och andra delar av Mellansverige. Utredningen visar att fordonen har transporterats till Polen i en organiserad verksamhet. Sammanlagt är de stulna fordonen värda omkring 5 miljoner kronor.
Lägesrapport i ärende om oljeutsläpp3.4.2026 16:37:14 CEST | Pressmeddelande
Förundersökningen om ett misstänkt oljeutsläpp från ett fartyg utanför Ystad pågår. Två personer ur besättningen har förhörts och delgivits misstanke om brott. De är inte anhållna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
