Två personer åtalas för att ha kränkt gravfriden vid Estonia
30.6.2020 12:12:41 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
De två åtalade svenskarna ingick i ett filmteam som arbetade med en dokumentär om Estonia. I teamet ingick svenska, norska och tyska medborgare. I båtens besättning fanns tyska och polska medborgare.
- Gravfriden vid Estonia har blivit kränkt av händelsen, säger Helene Gestrin, kammaråklagare på Riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet. Estonia ligger på internationellt vatten, men för att skydda vraket finns det en speciallagstiftning baserat på ett avtal mellan flera Östersjöstater som Sverige har skrivit under.
- Lagen har aldrig prövats av domstol tidigare och nu får rätten bestämma hur det som har hänt ska bedömas juridiskt. Frågan är om svensk lag väger tyngre än det faktum att undervattensverksamheten skedde på internationellt vatten och av en tyskflaggad båt
Det var i september 2019 som den tyska båten sänkte ner en dykrobot och filmade vid Estonia, Utöver Sverige har även Estland och Finland ratificerat lagen om gravfrid. Dock har inte Tyskland gjort det. I straffskalan för brottet finns böter och fängelse upp till två år.
Målnummer i Göteborgs tingsrätt: B 18677–19
Tingsrätten har ännu inte satt ut tid för huvudförhandling.
Det finns inget filmat material från undervattensverksamheten vid vraket att få ut från förundersökningen.
M/S Estonia förliste i Östersjön den 28 september 1994 och 852 människor omkom. Hon var på väg från Tallinn till Stockholm.
Kontakt
Kammaråklagare Helene Gestrin är tillgänglig för kommentarer på telefon kl. 14-16 i dag tisdag på 010-562 58 06.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Uppdatering - Ny tid för dom i mål om försök till mord i Uddevalla och Malmö20.5.2026 10:18:07 CEST | Pressmeddelande
Uddevalla tingsrätt meddelar torsdag 21 maj kl. 11 dom i ett mål om försök till mord i två fall, stämpling till mord, anstiftan till och medhjälp till försök till mord, grovt vapenbrott samt stämpling till grov allmänfarlig ödeläggelse. Åklagaren är tillgänglig för media när dom meddelats.
Åtal väckt för dubbelmord i Göteborg20.5.2026 09:25:40 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag väckt åtal mot en 35-årig man från Norge för mord på två personer i stadsdelen Lunden i Göteborg den 2 september 2025 samt för grovt vapenbrott. Åklagaren är tillgänglig för media.
Åtal väckt för uppmaning till självmord19.5.2026 15:01:44 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag väckt åtal mot en norsk man för uppmaning till självmord vid fyra tillfällen i Norrköping, Nyköping, Västerås och Trollhättan/Stockholm.
Dom i mål om försök till mord i Uddevalla och Malmö19.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Uddevalla tingsrätt meddelar på onsdag den 20 maj kl. 11 dom i ett mål om försök till mord i två fall, stämpling till mord, anstiftan till och medhjälp till försök till mord, grovt vapenbrott samt stämpling till grov allmänfarlig ödeläggelse. Brottsligheten har ägt rum i Uddevalla och Malmö.
Uppdatering i ärende om mord m.m. i Rönninge, Salems kommun19.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har begärt förlängd åtalstid till den 16 juni kl. 11.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
