Tydlig trend mot överproduktion av hyresrätter i Sverige som helhet
30.11.2021 07:00:00 CET | SBAB Bank | Pressmeddelande
SBAB Booli Housing Market Index (HMI) mäter hur efterfrågan på nyproducerade bostäder förhåller sig till det aktuella utbudet, när hänsyn tas till boendebetalningarna som andel av hushållens inkomster (sett till bland annat bopriser, räntor, amorteringar och hyror), preferenser för olika boendeformer och flyttmönster mellan kommunerna. Indexet ger en signal om det råder balans, överskott eller underskott på marknaden för nyproducerade bostäder för olika upplåtelseformer i olika områden i Sverige.
HMI för tredje kvartalet 2021 visar att det i genomsnitt för nyproduktionen råder balans för samtliga boendeformer (bostadsrätt, småhus/villa och hyreslägenhet) för Sverige som helhet, men att trenden för småhus nu tangerar ett underskott. Det finns en tydlig trend mot att det byggs för många hyresrätter i Sverige som helhet och jämfört med både småhus och bostadsrätter (se diagram 1). I Västra Götaland råder redan ett tydligt överskott på nya hyresrätter och Skåne län är snart där som trenden ser ut.
Indexet visar också att det råder ett mycket stort underskott på nya småhus i Stockholms län och även ett underskott, om än inte lika stort, i Skåne län (se diagram 2–4).
- Sett till hushållens betalningsförmåga är det tydligt att det finns en obalans mellan efterfrågan och utbudet när det gäller nya hyresrätter och småhus. Trenden är nu att det byggs för många hyresrätter i Sverige och i synnerhet i förhållande till småhus. I Västra Götaland råder redan ett tydligt överskott på nya hyresrätter, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.
- Utvecklingen är inte förvånande. Det senaste decenniet har andelen småhus i nyproduktionen sjunkit från drygt 40 till 20 procent samtidigt som andelen hyresrätter har ökat kraftigt. Det senare kan möjligen delvis förklaras av det stöd som införts för produktion av hyresrätter. Samtidigt visar en utvärdering gjord av Evidens att precisionen i stödet är låg då det finns ett mycket svagt samband mellan utbetalt stöd till hyresrätter och efterfrågans styrka i olika kommuner. Vårt index för hyresrätter ger stöd för den slutsatsen, säger Robert Boije.
- Det börjar bli hög tid för inte bara kommunerna i sin markplanering utan även för politiken på riksnivå och producenterna av bostäder att ta till sig av dessa förhållanden. Sett till hushållens betalningsförmåga är det uppenbart att det råder stora obalanser i nyproduktionen av bostäder just nu, säger Robert Boije.
Diagram 1. HMI Sverige

Diagram 2. HMI Stockholms län

Diagram 3. HMI Västra Götaland

Diagram 4. HMI Skåne län

Anm. SBAB Booli Housing Market Index (HMI) är ett bostadsmarknadsindex som speglar läget i nyproduktionen av olika bostadstyper i alla de områden i Sverige där det finns tillräcklig försäljningsstatistik. Indexet mäter hur utbudet av nya bostäder och priserna på dessa förhåller sig till efterfrågan med hänsyn tagen till bland annat hushållens köpkraft på respektive ort (inkomstfördelningen), preferenser för olika boendeformer och flyttmönster. Ett index inom spannet 0,5–1,5 tolkas som en nyproduktionsmarknad som i stort är i balans. Ett index som överstiger 1,5 tolkas som att nyproduktionsvolymen är tydligt större än hushållens efterfrågan. Ett index som understiger 0,5 innebär att utbudet av nya bostäder är tydligt mindre än hushållens efterfrågan. Indexet kan ändras bakåt i tiden i det fall historiska data, bland annat från SCB, ändras. I två bilagor finns indexet beräknat för alla de områden där tillräcklig pris/hyresstatistik finns och ett urval av diagram för olika områden.
Nyckelord
Kontakter
Robert BoijeChefsekonom
Tel:070-269 45 91robert.boije@sbab.sewww.sbab.se/bloggen/Erik BukowskiPresschef
Tel:072-451 79 37erik.bukowski@sbab.seBilder
Dokument
Om
SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster för bättre boende och boendeekonomi till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och boendeappen Boappa är en del av SBAB. Antal bolånekunder uppgår till 289 000 och 397 000 privatpersoner har sparkonto (per den 30 september 2021). Antal medarbetare (FTE) är 797. SBAB bidrar till bättre boende och boendeekonomi. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, boappa.com, facebook.com/sbabbank, twitter.com/sbabbank, linkedin.com/company/sbab-bank.
Följ SBAB Bank
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank
Störst potential för byggande av nya villor10.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under årets första kvartal var det balans mellan den potentiella efterfrågan och utbudet av nya hyresrätter i Sverige som helhet. För villor rådde däremot ett tydligt underskott medan bostadsrätter låg på gränsen mellan balans och underskott. Störst potential för byggande av villor är det i Stockholms och Skånes län. Antalet sålda nya bostäder har ökat något under våren jämfört med samma period förra året, men höga produktionskostnader i förhållande till priserna på andrahandsmarknaden dämpar efterfrågan på nya bostäder. Konflikten i Mellanöstern riskerar också att dämpa efterfrågan och förlänga kräftgången för bostadsbyggandet.
Nästan normal temperatur på husmarknaden – lägenheter på efterkälken5.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen som mäter hur lätt det är att sälja en bostad visar att temperaturen på den svenska bostadsmarknaden som helhet fortsatte att stiga i maj. Ökningen gäller för både hus och lägenheter men samtidigt som husmarknaden nästan uppnått normal temperatur ligger lägenhetsmarknaden på efterkälken i den kalla zonen. Trots höjt bolånetak och sänkt amorteringskrav syns ingen nämnvärd uppgång i temperaturen för ettor.
Svagt stigande bostadspriser i maj med spretig bild2.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bostadspriserna sammantaget i Sverige steg med 1 procent i maj. Lägenhetspriserna stod stilla och huspriserna steg med 1,4 procent. Lägenhetspriserna steg i tre regioner och föll i tre. Villapriserna steg i fyra av sex regioner medan de stod stilla respektive föll i resterande två. Även trenden, där både normala säsongseffekter och andra tillfälliga effekter rensats bort, pekar på ett starkare underliggande pristryck på hus än på lägenheter. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).
Måttfulla prisförväntningar hos bostadsägarna28.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Det är betydligt fler bostadsägare som tror på stigande än sjunkande bostadspriser på ett års sikt. 52 procent spår att bostadspriserna ska stiga på ett års sikt. 4 procent tror att de ska sjunka. 32 procent tror på stillastående priser. Den genomsnittliga förväntningen är att priserna är 2,0 procent högre om ett år och 4,6 procent högre om 3 år. Det kan jämföras med 1,9 respektive 4,7 vid mätningen föregående kvartal.
SBAB sänker samtliga bolåneräntor27.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SBAB sänker räntorna på rörliga bolån med 0,05 procentenheter och på lån med 1–10 års bindningstid med 0,15–0,20 procentenheter. Räntesänkningarna är en effekt av lägre upplåningskostnader och konkurrenssituationen på marknaden. De nya räntorna träder i kraft idag onsdag 27 maj.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum




