Unik museisatsning i Gamla stan
16.12.2021 11:00:00 CET | Stockholms stad | Pressmeddelande

– Det här kommer att bli ett spektakulärt museum mitt i Stockholms historiska kärna. Vi kommer att skapa ett tillgängligt och attraktivt museum på en naturlig mötesplats för stockholmare och turister. Här kan besökare blicka både framåt och bakåt – historiska skeenden möter modern teknik i en lärorik och unik miljö för framtida stockholmare, säger Jonas Naddebo, kultur – och stadsmiljöborgarråd.
Museet kommer att berätta om livet i den medeltida staden, om Stockholms uppkomst och om Gamla stans utveckling.
– Platsens autenticitet, forskningsbaserad kunskap och föremålens kulturhistoriska värden ska tillsammans med en nyskapande gestaltning och innovativ teknikanvändning utgöra grunden för stadens nya museum. Utställningarna kommer att präglas av högsta kvalitet och ge historien liv. Ingen ska lämna museet oberörd, utan istället med ny kunskap, nya insikter och fylld av upptäckarglädje, säger Tina Rodhe, chef för Medeltidsmuseet.
Museet blir en spjutspets i stadens kulturutbud och besökarna kommer att ryckas med i berättelser om dramatiska händelser som präglat Stockholm och få ny kunskap om historiska skeenden och sammanhang som har format huvudstaden.
– Det blir en nystart för Medeltidsmuseet och ett nytt museum för stockholmarna att glädjas åt och känna stolthet över samtidigt som det blir en viktig del i Stockholms attraktionskraft som kulturstad. Utifrån aktuell forskning kommer utställningar att presenteras som sätter museiföremålen och den unika platsen i centrum, säger Maria Jansén, nytillträdd kulturdirektör i Stockholms stad.
Planen är att museet kommer att ta plats i de lokaler som idag rymmer Nobel Prize Museum. För Nobel Prize Museum är siktet inställt på att skapa ett nytt kultur– och vetenskapshus vid Slussen med en bred publik verksamhet kopplad till Nobelpriset. Just nu pågår ett arbete med att bland annat säkra finansiering och lägga fast en tidplan.
Nuvarande Medeltidsmuseum under Norrbro kommer att flytta då riksdagsförvaltningen, som äger huvuddelen av dagens lokaler, behöver lokalerna för sin verksamhet. Riksdagsförvaltningen genomför ett omfattande fastighetsutvecklingsprojekt i flera fastigheter och etapper. Som en del i detta arbete finns en ambition att skapa ett utökat besökscentrum, där bland annat fornlämningen av den medeltida stadsmuren kan vara tillgänglig för allmänheten. Tidpunkten för när Medeltidsmuseet ska lämna nuvarande lokaler är inte fastställd.
Fakta: Medeltidsmuseet under Norrbro öppnade för besökare 1986. Ungefär 200 000 besökare kommer till museet under ett normalår. Börshuset ligger på Stortorgets norra sida i kvarteret Rådstugan. Huset uppfördes 1773–1778 av Stockholms borgerskap för Stockholms fondbörs efter ritningar av arkitekt Erik Palmstedt. På platsen låg tidigare den medeltida Rådstugan.
Presskontakter: Carolina Ekéus, presschef kulturförvaltningen carolina.ekeus@stockholm.se 076-123 18 80
För Jonas Naddebo, kultur-och stadsmiljöborgarråd, kontakta pressekreterare Nora Gahnström Kibayi, 076-122 94 24
Foton Börshuset i Gamla stan
This file is licensed under the Creative Commons Attribution 2.0 Generic
Fotograf: Jorge Láscar
This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Fotograf:Johan Fredriksson
Bilder





Om
Kulturförvaltningen
I Kulturförvaltningen ingår Kulturskolan, Liljevalchs konsthall, Stockholm konst, Stockholms stadsbibliotek, Stadsmuseet med Medeltidsmuseet och Stockholmia förlag samt Evenemangsavdelningen.
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Invigning av ny cykellekplats och BMX-show i Tensta29.5.2026 10:15:14 CEST | Pressinbjudan
Under internationella cykeldagen invigs en ny cykellekplats på Taxingeplan i Tensta. Här ska både barn och vuxna kunna öva på att cykla och lära sig trafikregler i en trygg och lekfull miljö. Invigningen sker 3 juni klockan 11 på Taxingeplan. Under invigningen blir det även en BMX-show med världsmästaren Andreas Lindqvist.
Dubbla SM-guld i Ung Företagsamhet till Stockholmsskolor29.5.2026 09:35:38 CEST | Pressmeddelande
De svenska mästerskapen i Ung Företagsamhet avgjordes på Stockholmsmässan den 26–27 maj. När vinnarna presenterades stod det klart att elever från Stockholms stads skolor kammat hem förstapris i två av tävlingskategorierna.
Visning av ny metod för parkeringsövervakning i Stockholm29.5.2026 09:27:19 CEST | Pressinbjudan
Välkommen på visning av Stockholms stad nya utrustning för parkeringsövervakning, på tisdag 2 juni på Holger Bloms plats klockan 13.00. Kameror som kan läsa av registreringsskyltar och vägmärken kommer att monteras på bilar och testas som ett komplement till den ordinarie parkeringsövervakningen.
Sommaröppet på af Chapman28.5.2026 15:21:21 CEST | Pressmeddelande
Nu är stockholmare och besökare välkomna ombord på af Chapman! Skeppet är en betydelsefull del av Stockholms siluett och efter varsam renovering öppnar nu en publik verksamhet, sommaren 2026.
Rörstrandsgatan blir gågata året runt28.5.2026 11:06:15 CEST | Pressmeddelande
Nu blir Rörstrandsgatan gågata året runt. Med mer plats för gående, nya gatumöbler och grönska har det blivit både lättare och trevligare att gå längs den välbesökta gatan. Detta firades under gårdagen med tal och bandklippning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
