Unikt samarbete som minskar både buller och miljöpåverkan i centrala Stockholm
28.9.2021 11:22:35 CEST | Stockholms stad | Pressmeddelande

Först ut är förlängningen av tunnelbanan från Kungsträdgården /Blasieholmen
Till en början tar Norra Djurgårdsstaden emot bergmaterial från arbetstunneln på Blasieholmen, som ansluter till förlängningen av tunnelbanan från Kungsträdgården mot Nacka. I förlängningen kan det bli aktuellt med fler samarbeten inom ramen för avtalet mellan Region Stockholm och Stockholms stad som nu finns på plats.
Över 50 000 lastbilstransporter sparas
För att minska antalet lastbilstransporter genom Stockholm city kommer bergmaterialet att transporteras med båt från Blasieholmen till Loudden i Norra Djurgårdsstaden. Det är en resa på 8,5 km med båt och premiärturen med det första bergmaterialet kommer att avgå runt årsskiftet. På så sätt sparar vi över 50 000 lastbilstransporter. En båttransport motsvarar cirka 125 lastbilstransporter.
Citat Stockholms stad
”Genom att använda båt för transport kan många lastbilstransporter sparas genom Stockholms city och det möjliggör dessutom att vi kan återanvända bergmaterial som utfyllnad i stadsutvecklingsprojektet Norra Djurgårdsstaden. Bergmaterial är ett mycket användbart material när staden växer. Genom det här samarbetet minskar vi både klimatpåverkan och återvinner material lokalt i Stockholm”, säger Fredrik Bergman genomförandechef i Norra Djurgårdsstaden.
Citat Region Stockholm
”Det är ett känsligt läge på Blasieholmen och det finns inte heller snabb och bra access till större vägar, som på de flesta andra ställen där vi bygger. Därför har vi jobbat länge för att få till en lösning där bergmassorna lastas på pråm istället”, säger Andreas Burghauser, projektchef för tunnelbanan till Södermalm.
Norra Djurgårdsstadens arbete med återvinning av bergmaterial
Så här långt har stadsutvecklingsprojektet Norra Djurgårdsstaden hanterat ca 700 000 ton massor på platsen, vilket har sparat ca 100 000 transporter med tung trafik.
Norra Djurgårdsstaden ska bli fossilfritt 2030. Det innebär att stadsutvecklingsprojektet ställer upp krav, följer upp, söker samarbeten och driver innovationsprojekt inom flera olika områden, detta för att kunna utveckla och bygga hållbara och resurseffektiva lösningar. Det gäller även i hanteringen av bergmaterial. Staden arbetar aktivt med återanvändning och har till 100 % fortlöpande under åren återanvänt berg från projekt inom Norra Djurgårdsstaden för byggnation av nya gator. Staden samordnar och medverkar också till återanvändning av schaktmassor och kan i dagsläget uppvisa ca 30-35% återanvändning av massor i Norra Djurgårdsstaden som annars skulle gå till deponi.
Nyckelord
Kontakter
Fredrik BergmanGenomförandechef Norra DjurgårdsstadenStockholms stads exploateringskontor
Tel:08-50826273fredrik.bergman@stockholm.seMartin OttossonKommunikationsstrategStockholms stads exploateringskontor
Tel:0850826442martin.ottosson@stockholm.seBilder
Länkar
Om
I Stockholms stad arbetar cirka 40 000 personer. Du möter oss i skolan, på äldreboenden, i parken, när du ska söka bygglov, driva företag eller går till simhallen för att träna. Stockholms stads verksamhet styrs av folkvalda politiker och organiseras i stadens förvaltningar och bolag.
Vi är en organisation med decentraliserat ansvar. Det betyder att besluten ofta fattas lokalt, så nära de berörda som möjligt.
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Historisk brandstation rustad för framtiden18.6.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Onsdagen den 17 juni hissades flaggan återigen vid Kungsholmens brandstation efter cirka två års renovering. Storstockholms brandförsvars historiska brandstation vid Hantverkargatan har moderniserats för en mer effektiv räddningstjänst.
Nu är Stockholms nya bastu Hornstullsbastun invigd18.6.2026 10:10:03 CEST | Pressmeddelande
En ny bastu på en plats som bjuder på sol, vind och vatten – på onsdagen invigdes Hornstullsbastun på den plats där Liljeholmsbadet tidigare låg. Besökare kunde ta del av musik, tal, bandklippning och visning av bastun.
Gasklocka 2:s omvandling till kulturscenen Gasometer – Kungliga Operans nya hemvist från våren 202717.6.2026 14:44:29 CEST | Pressmeddelande
Med mindre än ett år kvar till öppning börjar Gasometer anta sin slutgiltiga form och byggställningarna plockas ned. Nu börjar det bli möjligt att uppleva hur den historiska gasklockan av tegel omvandlas till Stockholms nya kultur- och evenemangsarena. Här flyttar Kungliga Operan in under de år som Operahuset renoveras och byggs om. Våren 2027 öppnar dörrarna för föreställningar och olika evenemang.
Nya Tegelbacken invigd17.6.2026 13:07:56 CEST | Pressmeddelande
Igår invigdes nya Tegelbacken och Rödbodtorget. Det som tidigare var en trafikplats har blivit två grönskande torg med trädplanteringar och sittplatser mitt i city. Sammanlagt har över 50 nya träd planterats.
Nelson Mandela-priset går till FOC Farsta Fotboll17.6.2026 09:37:23 CEST | Pressmeddelande
Farsta Fotbollsförening arbetar för att göra idrott tillgänglig för alla barn och unga samtidigt som de får möjlighet att utvecklas inom ledarroller, funktionärsjobb och feriejobb. Föreningen är en positiv kraft i stadsdelen Farsta genom att skapa trygga mötesplatser, integration och gemenskap. De erbjuder fotbollsträning för barn och unga och bidrar till att sänka trösklar inom idrottsrörelsen. Nyanlända kan vara med i fotbollsträningen utan att först stå i kö.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


