Utrotningshotade svalparakiten hjälps av djurparker
23.2.2022 07:55:00 CET | Stiftelsen Skansen | Pressmeddelande

Svalparakiten är en liten, snabb och färgglad papegoja som i det vilda återfinns endast i Australien. På hösten, efter häckningsperioden, migrerar hela den vilda populationen från Tasmanien till bergskedjan Great Dividing Range på fastlandet. Svalparakiten är också akut utrotningshotad.
Internationella Naturvårdsunionen (IUCN) estimerar i Rödlistan (2018) att det finns 1 000-2 500 vuxna individer kvar i det vilda, och antalet minskar drastiskt. Senare forskning publicerad av Australian National University (ANU) 2020 har funnit att antalet vuxna vilda individer sannolikt är färre än 300. Skogsavverkning har varit en drivande faktor för artens minskning. Ytterligare hot inkluderar klimatförändringar, bränder och bopredation från korthuvad flygpungekorre. I nuvarande takt befaras svalparakiten vara helt utrotad från det vilda till 2031.
– För djurparker som arbetar för att bevara arten för framtiden är det väldigt glädjande att svalparakiten häckar på Skansen och att vi genom det kan bidra till djurparkernas reservpopulation, säger Linda Törngren, enhetschef på Skansens zoologiska avdelning.
Idag hotas en miljon arter av utrotning (IPBES Global Assessment on Biodiversity and Ecosystem Services, 2019). Djurparker som Skansen kan bidra till att minska den negativa trenden. En stor del av djurparkens uppdrag är att hjälpa till att bevara djuren för framtiden. På Skansen görs det dels genom att varje dag sprida kunskap och förståelse om djur och natur till våra gäster. Djurparken har även en central och viktig roll i att verka för att bevara arter som riskerar att utrotas genom bevarandeprojekt som att hålla sunda reservpopulationer av en art.
– Svalparakiten må vara liten men insatser som denna, som kan bidra till att en art räddas från utrotning, är en stor vinst för den biologiska mångfalden och en hållbar global utveckling. Djurparkers arbete är viktigt, och varenda en av våra gäster hjälper Skansen att verka för en natur i balans när de besöker oss, säger Yvonne Nordlind, marknads- och kommunikationschef på Skansen.
Skansens svalparakiter finns på Lill-Skansen. Inom kort kommer fler svalparakiter som kläckts på Skansen att flytta till en djurpark i Frankrike.
Nyckelord
Kontakter
Linda TörngrenChef Djurvårdarenheten
Tel:0731 83 08 16linda.torngren@skansen.seYvonne NordlindAvdelningschef Marknads- och kommunikationsavdelningen
Tel:0731-525832yvonne.nordlind@skansen.seBilder



Länkar
Om
Mitt på den gröna ön Djurgården i Stockholm finns Skansen. En plats som levandegör upplevelser av natur och kultur – nu, då och i framtiden. Stiftelsen Skansen är världens äldsta friluftsmuseum, grundat 1891 av Artur Hazelius, och varje år kommer cirka 1,4 miljoner gäster till oss.
Följ Stiftelsen Skansen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stiftelsen Skansen
Skansen samlar Sverige till landets största midsommarhelg6.5.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 19–21 juni bjuder Skansen in till tre dagar av midsommarfirande från morgon till kväll. Det blir dans kring midsommarstången, kransbindning, folktro, marknad och dansbandskvällar. Firandet på Skansen startade på 1890-talet och lockar varje år över 45 000 gäster.
Melodikrysset live från Skansen på nationaldagen6.5.2026 07:15:00 CEST | Pressmeddelande
Den 6 juni blir det Melodikrysset live på Skansen. Sveriges Radios klassiska lördagsfavorit sänds inför publik – som en del av årets nationaldagsfirande.
17 kilo folkdräkter – Robert Fux bar Sverige i sitt valborgstal på Skansen1.5.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
När Robert Fux höll årets vårtal på Skansen under valborg bar han en kostym skapad av folkdräkter från hela landet. Kostymen användes för att lyfta frågor om gemenskap, kulturarv och hur olika uttryck – från folkdräkt till drag – ryms i dagens Sverige.
Ny wc-byggnad på Skansen stärker gästupplevelsen29.4.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Skansen förbättrar servicen för sina gäster på flera sätt. Idag öppnar en ny, efterlängtad wc-byggnad med fokus på tillgänglighet och omtanke om besökare i alla åldrar.
Brandsta City Släckers och Grannen Måns till Barnens festival på Skansen22.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Barnens festival är tillbaka på Skansen den 16 augusti 2026, med bland andra Brandsta City Släckers, Nassim Al Fakir och Grannen Måns. Dagen bjuder på musik, rörelse och aktiviteter med barnens upplevelse i fokus.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
