Vänsterpartiets kongress blir digital
Under ett möte på lördagen gjorde partistyrelsen en ny bedömning av läget inför Vänsterpartiets stundande kongress. Det var att i rådande läge finns det inte förutsättningar att på ett smittsäkert sätt samla de hundratals personer från hela landet som utgör en kongress på en och samma plats. De långa resor som många av deltagarna skulle behöva göra är också ett problem.
Partistyrelsen beslutade att kongressen istället genomförs i helt digital form 4-6 februari.
Samma datum som tidigare bestämts gäller för kongressen: 4-6 februari. Information om exakta start- och sluttider kommer att finnas tillgängligt på https://www.vansterpartiet.se/kongress2022/ i takt med att det är klart.
Eftersom det är en valårskongress prioriterar partistyrelsen att valplattformen behandlas och det är också på valplattformen de flesta motioner kommit in, 394 av totalt 557 motioner. Utöver valplattformen föreslås också att partistyrelsens förslag på stadgeändringar samt inkomna stadgemotioner behandlas. Övriga motioner föreslås att de läggs till handlingarna.
Media kommer att kunna följa kongressen och bistås av personal. Hur det praktiskt ska organiseras kommer det information om så snart vi vet.
Kontakter
Vänsterpartiets presstjänst:
(Obs går ej att skicka sms)
Om
Följ Vänsterpartiet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vänsterpartiet
S, V och MP lägger fram förslag för stärkt dataspelsbransch19.12.2025 15:02:34 CET | Pressmeddelande
Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet går nu fram i riksdagen med förslag för att stärka den svenska dataspelsbranschen.
Nooshi Dadgostar på verksamhetsbesök17.12.2025 11:38:02 CET | Pressmeddelande
På torsdag, den 18 december gör Nooshi Dadgostar, Nadja Awad och Anna Brandenberg ett verksamhetsbesök på Tranebergs aktivitetscenter.
Nooshi Dadgostar knackar dörr och har julfest i Uppsala8.12.2025 15:13:32 CET | Pressmeddelande
Torsdagen den 11 december besöker Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar Uppsala. Där kommer hon att knacka dörr, bjuda på glögg och ha julfest.
Nooshi Dadgostar på besök i Göteborg och Skövde2.12.2025 14:17:09 CET | Pressmeddelande
På lördagen, den 6 december, besöker Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar Göteborg och Skövde för att knacka dörr och delta på julfest.
Nooshi Dadgostar på besök i Göteborg och Skövde2.12.2025 14:05:41 CET | Pressmeddelande
På lördagen, den 6 december, besöker Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar Göteborg och Skövde för att knacka dörr och delta på julfest.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
