Världsdirigenten Alan Gilbert utnämnd till Kungliga Operans musikchef
16.1.2020 11:00:00 CET | Kungliga Operan | Pressmeddelande

Alan Gilbert kommer att kombinera rollen som musikchef med chefdirigentskapet för Elbphilharmonie i Hamburg, som han tillträdde hösten 2019 efter åtta år som musikchef för New York-filharmonikerna.
– Jag är mycket glad över att hälsa Alan Gilbert välkommen till befattningen som Kungliga Operans musikchef, säger VD:n och operachefen Birgitta Svendén. Alans framträdanden tillsammans med hovkapellet har under de senaste säsongerna varit stora begivenheter för vår publik och alla som har medverkat i våra uppsättningar. De har varit oförglömliga konstnärliga upplevelser med stor höjd och hög kvalitet. Vi upplever att vi har lyckats utomordentligt väl och att vi med en sådan prestigefylld, internationellt verksam dirigent har nått en viktig milstolpe. Vi är stolta över att få samarbeta med en orkesterledare med stora visioner, som kommer att inspirera organisationen som helhet och vara drivande i allt vi gör. Det är ingen tvekan om att vi under hans ledning kommer att uppnå större konstnärlig bredd och spets. Med tanke på hans långa erfarenhet av att arbeta i Stockholm och nära koppling till Operan kommer Alan inte bara att vara vår nye musikchef, utan också en »familjemedlem«.
– Jag känner mig hedrad över uppdraget som musikchef på Kungliga Operan. Jag har många goda minnen från arbetet med dessa underbara sångare och musiker, det har varit ett rent nöje. Jag gläder mig över att kunna se fram emot många fler tillfällen. Det är förstås särskilt roligt att få återvända till den levande musikscenen i min nya hemstad, sa Alan Gilbert när han fick beskedet.
Alan Gilbert kommer att kombinera rollen som musikchef med chefdirigentskapet för Elbphilharmonie i Hamburg, som han tillträdde hösten 2019 efter åtta år som musikchef för New York-filharmonikerna.
Alan Gilbert har världsrykte som en av världens mest respekterade och mångsidiga dirigenter av både opera och symfonisk musik. Han har erhållit ett flertal internationella Grammys och han är känd för sina djuplodande, ambitiösa program och nyfikenhet på musik som ligger utanför den traditionella repertoaren. Efter sin tid som chefdirigent för Kungliga Filharmonikerna 2000—2008 är han ett känt ansikte för Stockholmspubliken.
Alan Gilbert kommer att tillträda sin befattning under våren 2021 med en nyuppsättning av Wagners Mästersångarna i Nürnberg. Han debuterade på Kungliga Operan 2012 med Stephen Langridges nytolkning av Lohengrin. Sex år senare återvände han för att dirigera Strauss Rosenkavaljeren samt en galakonsert med bland andra Nina Stemme i samband med Birgit Nilssons hundraårsjubileum. Till våren kommer han att leda ett nyuppförande av Puccinis Fanciulla del West med Malin Byström i titelrollen.
Alan Gilbert har sedan september 2019 varit chefdirigent för NDR Elbphilharmonie i Hamburg, där han inledde med en fyra veckor lång festival under vilken han dirigerade sin första konsert, en kombination av världspremiären av ett nyskrivet verk av Unsuk Chin och musik av Johannes Brahms, Leonard Bernstein, Charles Ives och Edgard Varese. Konserten sändes i tv. Süddeutsche Zeitung har beskrivit honom som »en frisk fläkt jämfört med dagens hektiska dirigerande«.
Innan han tillträdde posten i Hamburg var Gilbert under åtta år den förste New York-bo som innehavt befattningen som musikchef för New York Philharmonic. Enligt The New Yorker gjorde han »ett outplånligt avtryck i både orkesterns och stadens historia«. Samma tidskrift beskriv nyligen hans »imponerande program« som hans främsta insats under de senaste tio åren, och The New York Times noterade att han »har byggt upp ett viktig arv som förändrat mallen för vad en amerikansk orkester kan vara«.
Alan Gilbert har under de senaste åren även gjort avtryck på den internationella operascenen. Han har dirigerat uppsättningar på La Scala i Milano, Metropolitan i New York, Los Angeles Opera, Zürich-operan, Semperoper Dresden och Santa Fe-operan där han var musikchef mellan 2003 och 2006. 2019 dirigerade han en uppskattad uppsättning av Ligetis Le grand macabre med NDR Elbphilharmonie i Hamburg samt Korngolds Die tote Stadt på La Scala i Milano och Schönbergs Mosses och Aron på Semperoper, Dresden.
Alan Gilbert har även varit förste gästdirigent för Tokyo Metropolitan Symphony i Japan och är hedersdirigent för Kungliga Filharmonikerna.
Nyckelord
Kontakter
Torbjörn ErikssonPresschef
Tel:070-634 43 53torbjorn.eriksson@operan.seBilder


Om
Kungliga Operan är sedan 1773 Sveriges nationalscen för opera och balett.
Följ Kungliga Operan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kungliga Operan
Askungen som skruvad fars för elvaåringar24.3.2026 13:34:45 CET | Pressmeddelande
Koreograf och regissör Örjan Andersson har plockat isär Rossinis klassiska opera och satt ihop den för en ung publik. Askungen är en berättelse om kärlek, längtan och tillhörighet, framförd av tre sångare, tre dansare och en skådespelare. Urpremiär i Rotundan, Kungliga Operan, den 27 mars kl 10.30.
Från Mozart till Silvestrov – kammarkonsert med morgondagens stjärnor från Ukraina18.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Som en del av årets upplaga av European Festival: Ukrainian Spring presenterar Kungliga Operan Från Mozart till Silvestrov – en unik kammarmusikalisk konsert den 7 april i Guldfoajén. Här får publiken höra några av de mest lovande musikerna från Ukraina framföra såväl klassiska verk av Chopin och Mozart som stycken av ukrainska kompositörer som sällan spelas i Stockholm. Konserten Från Mozart till Silvestrov ges i Guldfoajén, Kungliga Operan, den 7 april kl. 14.00
Puccinis mästerverk i nytt ljus: Sofia Adrian Jupithers Madama Butterfly är långt ifrån en romantisk saga16.3.2026 10:57:57 CET | Pressmeddelande
När regissör Sofia Adrian Jupither tar sig an den klassiska publikfavoriten Madama Butterfly landar karaktärerna långt ifrån den sedvanliga romantiska skildringen av omöjlig kärlek. »Det här är en opera om en 15-årig flicka som säljer sex«, säger Sofia Adrian Jupither, som vill ta med publiken tillbaka till verklighetens sexhandel i Japan, en värld som Puccini tonsatt med sin odödliga musik. Polska sopranen Izabela Matula sjunger rollen som Cio-Cio-San och ukrainske Dmytro Popov gör rollen som Pinkerton, här en förövare snarare än en förälskad ung man. Premiär på Kungliga Operans stora scen den 21 mars kl 19.00.
Vilse som relaxed performance öppnar operans värld för fler barn13.3.2026 12:12:30 CET | Pressmeddelande
I höst får fler barn med olika typer av funktionsvariationer chans att se barnoperan Vilse som relaxed performance, när succéuppsättningen från 2024 återkommer till Rotundan. »Vi försöker alltid hitta sätt att göra opera och balett tillgängligt för fler barn och unga och är otroligt glada att kunna presentera Kungliga Operans första relaxed performance för både elever i anpassad grundskola och familjer«, säger Unga Operans konstnärliga chef Ellen Lamm.
Inställda föreställningar 28 februari tom 4 mars24.2.2026 15:13:19 CET | Pressmeddelande
Kungliga Operan ställer in planerade föreställningar 28 februari till och med 4 mars på grund av inspektion av taket i salongen. Åtgärden görs proaktivt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
