Einar Mattsson

"Vi bygger framtiden med kvalitet och omtanke"

9.5.2023 06:02:00 CEST | Einar Mattsson | Nyheter

Dela
Det är med omsorgen om människor och de små detaljerna som möjliggör de stora visionerna. Det menar Peter Svensson, som leder Einar Mattsson-koncernens verksamheter för projektutveckling och byggnation.
Foto: John Sandlund
Foto: John Sandlund

2022 års kriser slog med oanad kraft mot hela samhället, och kanske extra mycket mot byggbranschen. Byggfolk är visserligen duktiga på problemlösning men utmaningarna som radade upp sig överträffade det mesta; materialbrist, leveransförseningar, inflation, räntespiral, skenande materialpriser och sist men inte minst – en mycket oviss framtid.

– Det har varit ett extremt år. Jag tycker jag sett det mesta, men aldrig en så komplex och utmanande marknad. Långsiktighet har aldrig varit viktigare än nu. Peter Svensson vet vad han talar om efter ett år som krävt mycket problemlösning. Som vd på Einar Mattsson Projekt AB och Einar Mattsson Byggnads AB står han trygg i att bolagen har de muskler och strategier som krävs även om krisen blir långvarig, konstaterar Peter Svensson.

– Det har varit tufft men vi har genomfört våra projekt under året. Det som förändrats är lönsamhetsförutsättningarna, men vi fullföljer det vi lovar och fokuserar på det vi själva kan påverka. Det är en enorm styrka att tillhöra Einar Mattsson, det finns inte många bolag som har en sådan genomförandekraft. Vi har även beslutat att planenligt starta upp vårt stora projekt Lokstallarna i Hagastaden under 2023. Vår finansiella styrka och tron på vår egen skicklighet gör att vi vågar starta, och vi bedömer att marknaden trots omständigheterna är tillräckligt bra, berättar Peter Svensson.

Hur är det med hållbarhet?
– Kvalitet är kopplat till hållbarhet och omtanke om människor och miljö. Allt från att klimatberäkna projekt till att använda kvalitativa byggmaterial med lång livslängd. Det bidrar till hållbarhet och även lönsamhet. Hållbarhet lönar sig även för de som bor i våra hyresrätter eller köper våra bostadsrätter. Lägenheter som håller tjugo år längre än andra och har bättre driftsekonomi gynnar i förlängningen de boende, säger Peter Svensson.

Vad blir viktigt framåt?
– Vi kan inte påverka omvärlden men däremot förbereda oss väl och anpassa oss. Vi projekterar och planerar så att produktionen blir så bra som möjligt, och vi är noga med att slutprodukten utformas så att vi levererar de kvaliteter som staden och kunderna förväntar sig av Einar Mattsson. Allt handlar om att fortsätta tänka och agera långsiktigt, oavsett den marknad vi har, avslutar Peter Svensson. 

Bilder

Foto: John Sandlund
Foto: John Sandlund
Ladda ned bild

Om

Einar Mattsson
Einar Mattsson
Box 17143
104 62 Stockholm

08-586 263 00http://www.einarmattsson.se

Om Einar Mattsson AB 
Einar Mattsson AB är moderbolag i en familjeägd bolagsgrupp som varit verksam på Storstockholms fastighets- och byggmarknad sedan 1935. Idag är Einar Mattsson Stockholms största privata ägare av hyresbostadsfastigheter och bland de mest aktiva projektutvecklarna av nya bostäder i regionen. Den kommande tioårsperioden kommer Einar Mattsson att uppföra 4 000 nyproducerade bostäder i egen regi. Koncernens förvaltningsbolag förvaltar cirka 15 000 bostäder åt en bred kundkrets av etablerade fastighetsägare. Bolagsgruppen omfattar även en verksamhet som arbetar med investeringar utanför kärninnehaven. 

 Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook 

Följ Einar Mattsson

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson

"Att göra rätt investeringar i rätt ordning" — fredagsporträttet med Senad Alic9.10.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg

Senad Alic är en lång man. Lugn och trevlig. Som projektledare i Hållbarhets- och digitaliserings-teamet besitter han en bred installationserfarenhet, har ett starkt engagemang för hållbarhet och gillar utmanande samarbeten mellan olika yrkesgrupper. Han har spelat basket på hög nivå, men just nu ägnas fritiden åt barnen och familjen. Lär känna Senad mer i dagens fredagsporträtt:

“Bolaget kan vara 90 år gammalt och ändå kännas ungt i huvudet” — fredagsporträttet med Lukas Heurlin2.10.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg

Alltid hjälpsam, alltid med ett leende och med en omtanke utöver det vanliga. Så ser de flesta av oss Lukas Heurlin, civilingenjören som jobbar på Einar Mattssons finans- och analysavdelning. Som tidigare elitspelare i fotboll och med under fem i golf-handicap ses han som en sportikon utöver sina arbetsinsatser. Lär känna Lukas i dagens porträtt:

Fredagsporträttet special: ”Beredskap är ett gemensamt ansvar”25.9.2026 10:13:26 CEST | Blogginlägg

Veckans fredagsporträtt är annorlunda. Vi har i Einar Mattsson-koncernen haft en Beredskapsvecka och ägnat stora delar av veckan åt att prata om, lyssna på och förbereda oss för att agera när vi behöver gå in i beredskapsläge. Den nationella Beredskapsveckan är en årlig temavecka som arrangeras av Myndigheten för civilt försvar. Den syftar till att stärka Sveriges motståndskraft och öka allmänhetens medvetenhet om kriser och krig. Vi frågade några medarbetare hur de tänkt kring veckans olika programpunkter, vad de hoppas få ut av nästa beredskapsvecka och vad de själva kommer att ta fasta på framöver.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye