Ving släpper upp nästa vinters resor
17.12.2019 12:29:32 CET | Ving AB | Pressmeddelande

Släppet av nästa vinters resor innebär att de mest eftertraktade resmålen, Vings populära Sunwing Family Resorts, OBC by Sunwing och Sunprime Hotels samt flertalet andra omtyckta hotell blir bokningsbara. De bästa rummen på de bästa hotellen är också dem som bokas upp snabbast.
- Även om nästa vinter känns avlägsen vet vi att det är många som redan nu vill försäkra sig om vintersol nästa år. Vi ser en tydlig trend i att många väljer resmål på närmare håll där många medeldistansresmål tar plats på topp 5. Därför känns det väldigt roligt att vi fortsatt kan erbjuda resor till framför allt Kanarieöarna från både större avreseorter och lokalflygplatser runtom i landet, där alla flygresor, busstransfers och boende på våra egna hotell dessutom klimatkompenseras, säger Fredrik Henriksson, nordisk kommunikationschef Ving.
Trenderna inför 2020 summeras nedan, men utöver hotellens betydelse har det medvetna resandet gjort att allt fler får upp ögonen för den klassiska charterresan ur ett hållbarhetsperspektiv, med lägst utsläpp per passagerare, fulla transferbussar och kontroll över hela resekedjan inklusive täta samarbeten med hotellen kring minskade utsläpp även där. I tillägg klimatinvesterar Ving för utsläppen från samtliga flygresor, oavsett flygbolag, resor med transferbussar samt boende på egna hotell och kan därmed erbjuda ett av branschens mest omfattade klimatkompensationsprogram.
Topplista destinationer vintern 2020/2021:
1. Gran Canaria
2. Teneriffa
3. Thailand
4. Kap Verde
5. Gambia
Ving har utöver klassiska charterresor ett brett utbud av sol-och badresor med reguljärflyg, cityresor, kryssningar och mycket mer i programmet som går att boka året om.
TRE TRENDER INFÖR 2020
1. Medeldistansresmål lockar
En svag svensk krona och ett intresse för både nya och mer traditionella resmål på nära håll gör att svenskarna i allt högre utsträckning väljer medeldistansresmål (ca 6-8 timmars flygresa) för vintersemestern. Kanarieöarna med Gran Canaria och Teneriffa i spetsen är ohotade favoriter, men många väljer även mer exotiska destinationer som Gambia och Kap Verde.
2. Chartern mer relevant än någonsin
Konsumenter gör allt mer medvetna val och intresset för branschens hållbarhetsarbete ökar. Allt fler väljer att paketera sin egen resa, men fortsatt reser de allra flesta av Vings kunder på en charterresa. Och i en tid då allt fler värnar om klimatet sticker den klassiska charterresan ut. Resformen innebär en rad fördelar ut ett hållbarhetsperspektiv, som exempelvis fulla transferbussar, hållbarhetscertifierade hotell med hög beläggning samt närmast helt fulla flyg och i princip inga mellanlandningar, vilket ger betydligt lägre utsläpp per passagerare jämfört med genomsnittet för reguljära flygresor. Nyligen kunde Vings eget flygbolag, Sunclass Airlines, presentera ännu ett framsteg i minskade utsläpp då man går från 67g CO2 per passagerarkilometer till 65g CO2, att jämföra med genomsnittet för ett europeiskt reguljärflyg som är 90 g koldioxid per passagerarkilometer.
3. Hotellens betydelse för en lyckad semester
Hotellens betydelse blir allt viktigare och målgruppsanpassade koncept ökar i popularitet. Vings statistik visar att de gäster som bor på något av Vings egna Sunwing Family Resorts, OBC by Sunwing och Sunprime Hotels är dubbelt så nöjda jämfört med andra gäster med ett genomsnitts i kundnöjdhet som är dubbelt så hög som för övriga hotell.
Vings tidigare trendrapporter visar att man vill ha det bättre än hemma när man reser på semester och den trenden håller i sig. Man vill bo bättre, äta godare mat och unna sig. Design blir allt viktigare och likaså hotellrestaurangerna samt möjligheterna att kunna träna under semestern. Den lokala kopplingen får också en allt mer betydande roll, bl a när det kommer till mat på hotellen där de lokala råvarorna prioriteras och även ta del av lokala upplevelser.
Kontakter
Fredrik HenrikssonKommunikations- och hållbarhetschef, Vinggruppen Norden
Tel:+46709513124fredrik.henriksson@ving.seBilder

Om
Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), som med en marknadsandel på 31 procent är Nordens ledande semesterföretag. Ving etablerades 1956 och har lång erfarenhet av att erbjuda svenska semesterfirare såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I NLTG ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.
Följ Ving AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ving AB
Vings eget flygbolag Sunclass Airlines flyger hem Norges VM-hjältar till Oslo1.6.2026 13:39:58 CEST | Pressmeddelande
Efter Norges historiska VM-brons i ishockey sätter Vings eget flygbolag Sunclass Airlines in ett specialchartrat flyg för att se till att de norska hockeyhjältarna hinner hem till det officiella firandet i Oslo.
Italienrusch hos Ving – nu gör klassikerna Rimini och Riccione comeback29.5.2026 10:26:01 CEST | Pressmeddelande
Det starka suget efter Italienresor får Ving att återlansera två klassiska semesterfavoriter: Rimini och Riccione. De tidigare charterikonerna gör nu comeback som paketresor med reguljärflyg och flexibla reslängder året runt – samtidigt som Ving även stärker sitt Italienprogram med nyheten Gardasjön. Bakgrunden är enökad efterfrågan på resor till Italien, där bokningarna hittills i maj har ökat med 76 procent jämfört med samma period i fjol.
Sunclass Airlines tar emot ännu en toppmodern Airbus A330-900neo21.5.2026 16:39:09 CEST | Pressmeddelande
Vings eget flygbolag Sunclass Airlines har tagit emot ännu en fabriksny Airbus A330-900neo. Flygplanet, med registreringen OY-VKR, övertogs från Airbus i Toulouse den 13 maj och anlände till Köpenhamn den 15 maj efter en omfattande leveransprocess med tekniska genomgångar, testflygningar, certifiering och nära samordning mellan Sunclass Airlines, Airbus, Rolls-Royce och Trafikstyrelsen. Det nya flygplanet kommer att utgå från baserna i Köpenhamn, Stockholm och Oslo och trafikera populära charterdestinationer i Medelhavet.
Ving lanserar nytt resekoncept: Mat- och vinresor5.5.2026 13:50:45 CEST | Pressmeddelande
Som ett helt nytt inslag i Vings växande utbud av gruppresor lanseras nu Mat- och vinresor – ett resekoncept där gastronomiska upplevelser, lokala smaker och social gemenskap står i centrum. Konceptet riktar sig både till par, vänner och till den som reser ensam men gärna gör det tillsammans med andra.
Nordic Leisure Travel Group delivers record revenue and sharply increased EBITDA31.3.2026 11:51:49 CEST | Pressmeddelande
Nordic Leisure Travel Group has delivered both record revenue of SEK 16,799 million and an EBITDA of SEK 953 million, representing an improvement of SEK 200 million compared with the previous year.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
