Volkswagen Transportbilar

Volkswagen Transportbilar gör sig redo för nya Multivan och ID. BUZZ

21.8.2020 17:03:27 CEST | Volkswagen Transportbilar | Pressmeddelande

Dela
Södertälje/Hannover, 21 augusti 2020 – En stor modernisering av Volkswagen Transportbilars produktionsanläggning i Hannover över sommaruppehållet bereder väg för den nya Multivan (lanseras år 2021) och den helt elektriska ID. BUZZ (från år 2022).
Robotar finjusteras i produktionsanläggningen.
Robotar finjusteras i produktionsanläggningen.

Volkswagen Transportbilar fortsätter sin modernisering av produktionsanläggningen i Hannover. Dr Josef Baumert, VWCV Brand Board of Management Member för Produktion och Logistik: “Med dessa åtgärder så fortsätter vi systematiskt att implementera vår strategi mot automatisering och digitalisering. Vi omstrukturerar produktionsanläggningen i Hannover för att i framtiden, vid sidan av våra framgångsrika T6.1 modeller, också göra plats för att bygga två nya modeller på samma anläggning. Från nästa år en helt ny Multivan, både som laddhybrid och med traditionella förbränningsmotorer, och senare vår helt elektriska ID. Buzz. En tydlig signal på vår långsiktiga engagemang för produktionen i Hannover".

Under produktionsuppehållet (vecka 31 till 33) och en ytterligare vecka med reducerad kapacitet har över 500 olika åtgärder med underhåll och modernisering genomförts på anläggningen. Huvudfokus har varit att integrera produktionen för nya Multivan och den elektriska ID. BUZZ.

Fabrikschefen Thomas Hahlbohm: “Genom att montera ner gamla maskiner och bygga upp nya produktionslinor kan man nu tydligt se hur den framtida produktionen kommer se ut. I alla olika delar av tillverkningsprocessen har över 2.000 personer varit involverade i att montera nya maskiner för framtida modeller eller integrerat dem i i befintliga processer".

Under de senaste tre veckorna har dessa åtgärder utförts:

  • Nedmontering av produktionslinan för Amarok för att göra plats för nya ID. BUZZ. Detta berör ett område inne i fabriken på cirka 34.000 kvadratmeter.
  • Konstruktion och driftsättning av maskiner för nya Multivan i karosseri, måleri och på på monteringsbandet för T-modellen.
  • Modernisering och nedmontering av gamla plåtpressar ökar energieffektiviteten motsvarande en minskning av 4.200 ton CO2 per år.
  • Karossmåleriet har anpassats för att kunna hantera nya Multivan och i monteringsanläggningen har man börjat förbereda för produktionen av ID. BUZZ.
  • En ny målerianläggning som kan hantera tvåtonslacker (bi-colour) för den nuvande T-modellserien, nya Multivan och ID. BUZZ.
  • Produktionsprocesser har anpassats för att kunna hantera både vanliga förbränningsmotorer och hybrider på samma band.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Robotar finjusteras i produktionsanläggningen.
Robotar finjusteras i produktionsanläggningen.
Ladda ned bild
Robotar finjusteras i produktionsanläggningen för att kunna hantera en helt ny modell - Nya Multivan lanseras 2021.
Robotar finjusteras i produktionsanläggningen för att kunna hantera en helt ny modell - Nya Multivan lanseras 2021.
Ladda ned bild
Nästa år produceras både T6.1 och nya Multivan på samma lina.
Nästa år produceras både T6.1 och nya Multivan på samma lina.
Ladda ned bild
Björn Beckmann (Head of Planning and Control), Holger Wientjes (Head of Production Planning) och Plant Director Thomas Hahlbohm.
Björn Beckmann (Head of Planning and Control), Holger Wientjes (Head of Production Planning) och Plant Director Thomas Hahlbohm.
Ladda ned bild
Nya maskiner för nya Mulitvan integreras i befintlig produktionslina (Thomas Hahlbohm, Björn Beckmann, och Holger Wientjes)
Nya maskiner för nya Mulitvan integreras i befintlig produktionslina (Thomas Hahlbohm, Björn Beckmann, och Holger Wientjes)
Ladda ned bild
En T6.1 i monteringsbandet som från nästa år även kommer hantera den nya Multivan.
En T6.1 i monteringsbandet som från nästa år även kommer hantera den nya Multivan.
Ladda ned bild
Till vänster monteras gamla maskiner ner för att göra plats för produktionen av nya ID. BUZZ. Till höger rullar bandet vidare med T6.1.
Till vänster monteras gamla maskiner ner för att göra plats för produktionen av nya ID. BUZZ. Till höger rullar bandet vidare med T6.1.
Ladda ned bild

Om

Volkswagen Transportbilar
Volkswagen Transportbilar
Volkswagen Group Sverige AB
151 88 Södertälje

08-553 865 00http://www.volkswagen-transportbilar.se

Som en ledande tillverkare av lätta transportbilar omformar Volkswagen Transportbilar (VWCV, Volkswagen Commercial Vehicles) sättet att transportera varor, tjänster och människor. Våra fordon kör hantverkare, familjer och äventyrare, nybakat bröd, paket och surfbrädor. Ambulanspersonal, poliser och mobil servicepersonal - alla litar på sin Volkswagen Transportbil för att utföra sitt dagliga arbete. I Volkswagen Transportbilars fabriker, som finns i Hannover (D), Poznań (PL), Września (PL) och Pacheco (ARG), sysselsätts över 24,000 människor med att tillverka och marknadsföra modellserierna Caddy, Transporter, Crafter, Multivan, Amarok och nya elektiska ID. Buzz och ID. Buzz Cargo. Inom Volkswagen-gruppen är man delaktig att forma framtidens samhälle med nya mobilitetslösningar genom sitt huvudansvar för utvecklandet av autonom körning, Maas och TaaS (Mobility/Transport as a Service) och framtida produkter som ”robo-taxis” och ”robo-vans”. I Sverige säljs Volkswagen Transportbilar via ett 90-tal återförsäljare runt om i landet. Det svenska huvudkontoret finns i Södertälje, Volkswagen Group Sverige AB. Volkswagen Transportbilar är det klart ledande märket i Sverige inom lätta transportbilar.

Följ Volkswagen Transportbilar

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Volkswagen Transportbilar

Nya Volkswagen Caddy - Uppdaterad för arbete och familjeliv31.3.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Hannover/Södertälje, 31 mars 2026 – Här kommer de första officiella bilderna på nya uppdaterade Caddy och Caddy Cargo från Volkswagen Transportbilar. De exteriöra förändringarna handlar bland annat om ny stötfångare i olika versioner, ny exteriörlack och helt nya lättmetallfälgar. Favoriten bland svenska hantverkare och småföretagare uppdateras som modellår 2027 och lanseras senare i år.

Nya Multivan står i startgroparna – Volkswagen Transportbilar presenterar de första detaljerna19.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande

Volkswagen Multivan lanserades för fyra decennier sedan. I fem generationer har den stått som symbol för en mer praktisk allroundbil för familj, fritid och företag. Den nuvarande generationen är den mest framgångsrika Multivan genom tiderna. Med 38 700 sålda Multivan under 2025 överträffade den alla tidigare år. I Sverige fördubblades försäljningen till 900 bilar under 2025, mycket tack vare den nya fyrhjulsdrivna laddhybriddrivlinan. Till hösten uppdateras modellen med bland annat förbättrad design, nya färger och nya fälgar. Volkswagen Transportbilar ger nu en första titt på den nya designen hos Multivan modellår 2027.

Volkswagen Transportbilar 2025: 31 procents marknadsandel och rekordhög andel elektrifierat7.1.2026 15:18:31 CET | Pressmeddelande

Volkswagen Transportbilar kan summera ännu ett framgångsrikt år i Sverige. En marknadsandel på 31,1 procent under 2025, varav 35 procent är elbilar och laddhybrider, befäster en ledande position inom lätta lastbilssegmentet och i den elektriska omställningen. "Den höga marknadsandelen ser jag som ett förtroende från våra kunder till hela organisation kring Volkswagen Transportbilar, ett förtroende vi fortsätter att förvalta", säger Markus Ostermaier märkeschef för Volkswagen Transportbilar.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye