Ving AB

Workation på Gran Canaria – Ving satsar på hotellrum för distansarbete i kombination med semesterkänsla

18.12.2020 09:27:27 CET | Ving AB | Pressmeddelande

Dela
I tider av distansarbete och restriktioner arbetar många svenskar hemifrån samtidigt som reslusten är stor. Nu lanserar Ving en unik möjlighet att kombinera distansarbete och semester med ett ”Workation-paket” på vuxenhotellet Sunprime Atlantic View på Gran Canaria. Med paketet får man tillgång till alla de nödvändigheter man kan tänkas behöva för att hotellrummet ska bli till det perfekta distanskontoret.
Workation på Sunprime Atlantic View, Gran Canaria
Workation på Sunprime Atlantic View, Gran Canaria

I tider med många hemmakontor vill vi erbjuda möjligheten till ett miljöombyte på ett av våra mest populära koncepthotell för att kombinera arbete med avkoppling. Tidsskillnaden är endast en timme och på vårt Sunprime Atlantic View är wifi-uppkopplingen lika bra som på vårt huvudkontor här hemma. När arbetsdagen är över finns ett brett utbud av upplevelser att utforska på ön, från sol, bad och stränder till storstadspuls och spektakulär natur. Och vill man hellre njuta på hotellet finns allt från gym och spa till pool, närhet till padelbanor och förstås god mat och dryck, säger Fredrik Henriksson, kommunikationschef Ving.

Vings Workation lanseras i samarbete med Gran Canarias turistråd, Patronato de turismo de Gran Canaria, och finns att boka med ankomst från den 23 januari 2021. Tillägget görs vid bokning av en resa till Sunprime Atlantic View, och i paketet ingår höj- och sänkbart skrivbord, ergonomisk kontorsstol, skrivbordslampa, anteckningsblock, pennor, fruktkorg samt ett solskydd till datorskärmen om man vill jobba från balkongen/terrassen. Gästerna får även tillgång till en Nespresso-maskin. Tillägget Workation med samtliga tillbehör kostar 495 kronor för en vecka.

Sunprime Atlantic View är Vings eget vuxenhotell i Playa del InglésGran Canaria. Här bor man i fina rum med bra wifi och på hotellet finns även restaurang och bar, gym, spa och pooler. Cirka 400 meter från Sunprime Atlantic View ligger också padelcentret Tenis Holycan för den som vill ta en padelmatch innan eller efter arbetsdagen. Med utgångspunkt från hotellet kan man utforska andra delar av ön. Från hotellet går gratisbussar till Maspalomas fina stränder, cirka 4 kilometer från hotellet, och till stranden i Playa del Inglés, två kilometer bort, är det promenadavstånd. Under sin workation har man med fördel även en hyrbil för att enkelt ta sig runt på ön, exempelvis till storstadspulsen i Las Palmas eller till den pittoreska hamnbyn Puerto de Mogán. Gran Canaria lockar även med spektakulär natur, vilket lämpar sig perfekt för vandring eller landsvägscykling och mountainbike.

Res tryggt med Ving

För inresa till Gran Canaria krävs i dagsläget uppvisande av ett negativt Covid-19 test. Ving bjuder därför samtliga resenärer som bokar en resa till ön under vintersäsongen 2021 ett gratis test som görs innan avresa.

När man bokar en resa med Ving ingår även Safe Travel, Vings program för ett tryggt och säkert resande – både före, under och efter resan med bland annat utökade säkerhetsrutiner på hotellen och på flygen.

Därutöver innebär ett tryggt resande med Ving bla nedan.

  • Återbetalningsgaranti - pengarna tillbaka inom 7 dagar vid inställd resa
  • Fri avbokning fram till 60 dagar före avresa, oavsett anledning
  • Gratis av- och ombokningsskydd vid bokning av en resa
  • Möjlighet till obegränsat antal ombokningar fram till 30 dagar före avresa.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Workation på Sunprime Atlantic View, Gran Canaria
Workation på Sunprime Atlantic View, Gran Canaria
Ladda ned bild
Maspalomas, Gran Canaria
Maspalomas, Gran Canaria
Ladda ned bild
Sunprime Atlantic View, Gran Canaria
Sunprime Atlantic View, Gran Canaria
Ladda ned bild
Spektakulära naturupplevelser på Gran Canaria
Spektakulära naturupplevelser på Gran Canaria
Ladda ned bild
Puerto de Mogán, Gran Canaria
Puerto de Mogán, Gran Canaria
Ladda ned bild
Cykling på Gran Canaria
Cykling på Gran Canaria
Ladda ned bild
Las Palmas, Gran Canaria
Las Palmas, Gran Canaria
Ladda ned bild
Sunprime Atlantic View, Gran Canaria
Sunprime Atlantic View, Gran Canaria
Ladda ned bild

Om

Ving AB
Ving AB
Rålambsvägen 17
10520 Stockholm

https://www.ving.se/

Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), som med en marknadsandel på 31 procent är Nordens ledande semesterföretag. Ving etablerades 1956 och har lång erfarenhet av att erbjuda svenska semesterfirare såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I NLTG ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.

Följ Ving AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Ving AB

Det tar svenskarna med sig hem från hotellrummet17.7.2026 10:01:31 CEST | Pressmeddelande

Många tiotusentals svenskar reser i sommar med Ving till sydligare breddgrader. Olika semesterinköp från platsen man besöker följer då gärna med i resväskan och även ”souvenirer” från hotellrummet. Var femte svensk uppger att de någon gång tagit med något från hotellrummet. Små reseförpackningar, även kallat ”minisar” med schampo, balsam och bodylotion och liknande är det som oftast packas ner, men även kaffe/te, badtofflor och välkomstvin/mousserande. Detta enligt en nyligen genomfört enkätundersökning från Ving resepanel med 6 598 respondenter*.

Mallorca, Rhodos och Cypern direkt från Jönköping med Ving även 202715.7.2026 09:52:11 CEST | Pressmeddelande

Sommarens charterresor från Jönköping är hett eftertraktade. När halva sommarsäsongen nu gått kan resebolaget Ving konstatera att drygt 80 procent av charterresorna redan är sålda. Nu står det klart att Jönköpingsborna även nästa sommar kan säkra en plats till sydligare breddgrader i Medelhavet då Ving släppt upp försäljningen av resor till Mallorca, Rhodos och Cypern.

Italienrusch hos Ving – nu gör klassikerna Rimini och Riccione comeback29.5.2026 10:26:01 CEST | Pressmeddelande

Det starka suget efter Italienresor får Ving att återlansera två klassiska semesterfavoriter: Rimini och Riccione. De tidigare charterikonerna gör nu comeback som paketresor med reguljärflyg och flexibla reslängder året runt – samtidigt som Ving även stärker sitt Italienprogram med nyheten Gardasjön. Bakgrunden är enökad efterfrågan på resor till Italien, där bokningarna hittills i maj har ökat med 76 procent jämfört med samma period i fjol.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye