100 nyanlända får praktik hos E.ON
E.ON förser en stor del av Sverige med energi. Som en central samhällsbärare tar företaget även ställning för grundläggande mänskliga rättigheter, anti-diskriminering och ett fritt samhälle som inkluderar alla människor. Som ett led i detta arbete har E.ON och Arbetsförmedlingen etablerat ett långsiktigt och strategiskt samarbete kopplat till projekten Äntligen jobb och 100-klubben.
Under en treårsperiod kommer 100 nyanlända att erbjudas praktikplats på E.ON, inkluderande åtta veckors arbetspraktik och tre veckors yrkeskompetensbedömning. Satsningen avser främst Malmö, men även Stockholm, Örebro, Norrköping och Sollefteå omfattas.
– För oss är detta ett viktigt initiativ som innebär att vi får möjlighet att bredda våra rekryteringsvägar, möta nya kompetenser och potentiella medarbetare och samtidigt öka förutsättningarna för nyanlända att snabbare komma in på den svenska arbetsmarknaden, säger Liselott Andersson, ansvarig för E.ON’s mångfaldsarbete.
– Vi har sedan ett års tid ett samarbete kring Äntligen jobb, som fungerat jättebra, och nu utökar vi det samarbetet. E.ON är en arbetsgivare som tar stort samhällsansvar och verkligen vill göra skillnad. Det ser vi väldigt positivt på, säger Annika Pegelow, biträdande marknadschef för Arbetsförmedlingen Skåne.
För mer information, kontakta:
Liselott Andersson
Telefon: 070-2589896
E-post:liselott.andersson@eon.se
Annika Pegelow, biträdande marknadschef, Arbetsförmedlingen Skåne.
Telefon: 010-486 84 43.
E-post: annika.pegelow@arbetsformedlingen.se
Jonas Hansson, regionkommunikatör, Arbetsförmedlingen.
Telefon: 010-488 42 92.
Nyckelord
Kontakter
E.ONs pressjour 040-25554024-timmarsservice för dig som är journalist. Telnr på denna sida är endast avsedda för journalister.Övriga hänvisas till Kundservice tel 020-222424 eller Felanmälan tel 020-880022.
Ann-Nina FinneHead of Corporate Communication & Public Affairs
Tel:+46 70 540 21 56ann-nina.finne@eon.seSirpa FranzénPresschef
Tel:+4670 347 09 43sirpa.franzen@eon.seBilder
Om
Om E.ON Sverige
E.ON Sverige levererar el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ONs hållbarhetsrapport: nettonollmål och ett robustare energisystem fortsatt centralt i energiomställningen6.5.2025 15:40:57 CEST | Pressmeddelande
Sverige står inför en omfattande elektrifiering, ett fördubblat elbehov och ökade krav på försörjningstrygghet. Samtidigt är målet nettonollutsläpp av växthusgaser. I E.ONs nya hållbarhetsrapport belyses vikten av samarbete – genom att arbeta tillsammans är det fullt möjligt att möta dessa utmaningar. Rapporten visar också att omställningen redan är i full gång.
E.ON om elområdesöversynen: Två elområden i Sverige – för kundernas och elmarknadens bästa29.4.2025 08:35:24 CEST | Pressmeddelande
Igår presenterades ett förslag på översyn av elområdesindelningen i Centraleuropa och Norden. Det är ett tekniskt arbete – men med mycket konkreta konsekvenser för företag, hushåll och investeringar i energiomställningen. E.ON hade önskat en större översyn än vad Svenska kraftnät föreslår och anser att ambitionen bör vara större områden, och att det i detta skede bör föreslås en övergång till två elområden. Det är det mest realistiska alternativet – och det bästa för kunderna.
E.ON investerar 16 miljoner i Vaggeryds elnät29.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON satsar i år 16 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Vaggeryds kommun. – Vi bygger ett robust och framtidssäkert energisystem som möjliggör övergången till fossilfri energi, stärker näringslivet och stödjer stadens utveckling, säger Peter Hjalmar, regionchef syd, E.ON.
E.ON investerar 22 miljoner i Svalövs elnät29.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON satsar i år 22 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Svalövs kommun. – Vi bygger ett robust och framtidssäkert energisystem som möjliggör övergången till fossilfri energi, stärker näringslivet och stödjer stadens utveckling, säger Peter Hjalmar, regionchef syd, E.ON.
E.ON investerar 90 miljoner i Oskarshamns elnät29.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON satsar i år 90 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Oskarshamns kommun. – Vi bygger ett robust och framtidssäkert energisystem som möjliggör övergången till fossilfri energi, stärker näringslivet och stödjer stadens utveckling, säger Peter Hjalmar, regionchef syd, E.ON.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum