E.ON Sverige AB

Stort intresse för miljöbilar – men också stor okunskap

Dela
Nästan varannan svensk bilist uppger att de har stort intresse av att köpa en miljöbil. Samtidigt har åtta av tio dålig koll på vad en miljöbil är. Det visar en ny undersökning gjord av YouGov på uppdrag av E.ON.

47 procent av svenska bilister uppger att de har stort eller mycket stort intresse av att köpa en miljöbil om de skulle köpa ny bil. Bilisterna anser att elbilar, hybrider och gasbilar är de mest miljöanpassade bilarna.

Dålig koll på miljöbilar

Samtidigt har 79 procent dålig koll på vad som krävs för att en bil ska få kallas miljöbil. 37 procent uppger att de inte känner till kriterierna alls. Bara 17 procent uppger att de känner till kriterierna ganska väl (12%) eller mycket väl (5%).

– Det är roligt att det finns ett så stort intresse för miljöbilar. Samtidigt är det tydligt att reglerna kring miljöbilar ofta uppfattas som snåriga. Vi vet också att det finns stor okunskap kring olika bränslen, säger Tina Helin, vd E.ON Gas.

Viktigast vid bilköp

De viktigaste faktorerna om man skulle köpa ny bil idag är enligt undersökningen i tur och ordning: låg bränsleförbrukning, inköpspris, låg driftskostnad, säkerhet, storlek, varumärke/modell och miljövänlighet. Mindre viktigt är motorstyrka, andrahandsvärde och förmånsvärde. Dagens skatteförmåner har inte heller någon avgörande betydelse utan skulle behöva bli större för att locka till köp.

Allt fler tankstationer och gasbilar på svenska vägar
Bilisterna uppger att de skulle bli mer lockade att köpa miljöbil om de kunde vara säkra på att det finns tillräckligt med tankstationer.

– För gasbilar finns idag fler tankstationer än många kanske tror. Tiden då gasbilsägare fick söka sig till avlägsna industriområden för att tanka är historia. I dag kan man allt oftare svänga in på den vanliga macken, säger Tina Helin.

Idag rullar det enligt Energigas Sverige över 50 000 gasbilar på svenska vägar och 2014 fanns det 155 publika tankställen varav 27 i Stockholmtrakten. E.ON och OKQ8 samarbetar för att bygga fler tankstationer och idag har E.ON 46 publika tankställen i Sverige varav 9 i Stockholmsområdet, inklusive alla Stockholms infartsleder.

– Biogasen spelar en central roll för att nå regeringens mål om en fossilfri fordonsflotta till 2050. Men för att lyckas krävs en politisk långsiktighet och rätt styrmedel så att utvecklingen av biogas kan ta fart, till exempel certifikatsystem för förnybara bränslen, säger Tina Helin.

För mer information kontakta:

Jakob Holmström, presschef på E.ON
Tel: +46 703 25 14 15
E-post: jakob.holmstrom@eon.se

Om biogas och naturgas

Fordonsgas är ett rent fordonsbränsle som främst består av metan från biogas eller naturgas. Biogas produceras genom rötning av organiskt material som matavfall och avlopsslam. Den är förnybar och i stort sett fri från utsläpp av fossil koldioxid. Naturgas är inte förnybar, men har mindre miljöpåverkan än bensin och diesel.

Försäljningen av fordonsgas ökade med åtta procent mellan 2013 och 2014 till 159 miljoner kubikmeter. 100 miljoner av dessa var biogas enligt SCB. Fordonsgasen ersatte under 2013 bensin och diesel med motsvarande 97 000 personbilar enligt Energigas Sverige. Det motsvarar 270 000 ton minskade koldioxidutsläpp.

Om undersökningen

Undersökningen är genomförd 13-17 maj 2015 via YouGov Sveriges internetpanel. Undersökningen är genomförd med 1 004 män och kvinnor 18-74 år i Sverige med körkort och tillgång till bil i hushållet.

E.ON Sverige ingår i den internationella E.ON-koncernen, som är ett av världens största investerarägda energiföretag. E.ON har 3 300 medarbetare i Norden och omsatte under 2014 drygt 34 miljarder kronor. Vi bidrar till att bygga ett mer hållbart samhälle. E.ON investerade 66 miljarder kronor i Norden mellan 2006 och 2013. 2014 och framåt fortsätter vi att göra investeringar som kopplar till vårt långsiktiga förvaltande och utvecklande av svensk energiproduktion, samt i utvecklingsprojekt inom hållbara städer och leveranssäkerhet.

Nyckelord

Kontakter

E.ONs pressjour 040-25554024-timmarsservice för dig som är journalist. Telnr på denna sida är endast avsedda för journalister.Övriga hänvisas till Kundservice tel 020-222424 eller Felanmälan tel 020-880022.

Bilder

Länkar

Om

E.ON Sverige AB
E.ON Sverige AB
Carlsgatan 22
21120 Malmö

https://www.eon.se

Om E.ON Sverige

E.ON Sverige levererar el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.

E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.

Följ E.ON Sverige AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB

E.ON investerar 32 miljoner i Kramfors elnät11.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

E.ON satsar i år 32 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Kramfors kommun. – Vi fortsätter investera i elnätet i kommunen. Vi gräver ner ännu fler ledningar, isolerar luftledningar och bygger nya reservledningar. Allt för att nå ett robust och framtidssäkert energisystem som möjliggör övergången till fossilfri energi, stärker näringslivet och stödjer kommunens utveckling, säger Lena Berglund, regionchef nord, E.ON.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye