E.ON Sverige AB

Solceller från E.ON fullbordar bostadsrättsföreningens miljöplan

Dela
Genom den nya investeringen i en solcellanläggning från E.ON, tar nu Bostadsrättsföreningen Kronolotsen 2 ett av de sista stegen i sin miljöplan.

- Vi arbetar sedan 2009 efter en miljöplan som vi uppfyller steg för steg. En ekonomisk och klimatvänlig uppvärmningsform är en självklar del i det arbetet och solcellerna blir pricken över i:et, säger Michael Olsson, ordförande i Brf Kronolotsen 2*), på Limhamn i Malmö.

Solcellanläggningen är på 660 kvadratmeter och med en installerad effekt på 112 kilowatt beräknas den producera runt 95 000 kilowattimmar årligen. Anläggningen kommer att anslutas till elnätet för att mata in eventuellt överskott. Därmed blir Kronolotsen 2 en mikroproducent eftersom man producerar elen främst för eget bruk och beräknas använda mer el än vad man själv producerar.

Som producent av egen el från solceller har bostadsrättsföreningen även lämnat in ansökan till Energimyndigheten om elcertifikat, som är ett stöd till förnybar elproduktion.

- Vi är väldigt glada att Brf Kronlotsen 2 har valt E.ON som leverantör av sin solcellsanläggning och det är extra roligt att få samarbeta med kunder med så ambitiösa miljöplaner som denna kund. Vi har många förfrågningar på solceller just nu och fler och fler inser att solceller kan vara en bra affär även på våra nordliga breddgrader, säger Karin Jarl Månsson, VD för E.ON Försäljning.

*) Brf Kronolotsen 2 är under namnbyte till Brf Havsglimten

Fakta

Miljöplan Brf Kronolotsen 2

  • Solcellanläggning + en display som kommer visa produktion och CO2-reduktion
  • Fjärrvärmeanslutning
  • Värmepump för återvinning av lägenhetsvärme
  • Individuell mätning av el
  • Individuell mätning av värme och varmvatten
  • LED-belysning

Skattereduktion

Ansök om skattereduktion för överskott av förnybar produktion – läs mer på Skatteverket http://bit.ly/1GwsrwD

Elcertifikat

Ansök om Elcertifikat för förnybar produktion – läs mer på Energimyndigheten http://bit.ly/1cpL3kY

E.ON Sverige ingår i den internationella E.ON-koncernen, som är ett av världens största investerarägda energiföretag. E.ON har 3 300 medarbetare i Norden och omsatte under 2014 drygt 34 miljarder kronor. Som energibolag vill vi bidra till att bygga det hållbara samhället. E.ON investerade 66 miljarder kronor i Norden mellan 2006 och 2013. 2014 gjorde vi fortsatta investeringar som kopplar till vårt långsiktiga förvaltande och utvecklande av svensk energiproduktion, samt i utvecklingsprojekt inom hållbara städer samt smarta nät.

Nyckelord

Kontakter

E.ONs pressjour 040-25554024-timmarsservice för dig som är journalist. Telnr på denna sida är endast avsedda för journalister.Övriga hänvisas till Kundservice tel 020-222424 eller Felanmälan tel 020-880022.

Bilder

Om

E.ON Sverige AB
E.ON Sverige AB
Carlsgatan 22
21120 Malmö

https://www.eon.se

Om E.ON Sverige

E.ON Sverige levererar el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.

E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.

Följ E.ON Sverige AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye