E.ON Sverige AB

E.ON säljer andel av danska vindkraftparken Rödsand

Dela
E.ON säljer en andel av den havsbaserade vindkraftparken Rödsand II till danska SEAS-NVE. - Affären ligger helt i linje med vår strategi att genom samarbeten ytterligare öka andelen förnybar energi, säger Jonas Abrahamsson, vd på E.ON Sverige.

E.ON har idag beslutat att sälja 80 procent av sitt ägande i den 207 MW stora vindkraftparken Rödsand II. Köpare är det danska energiföretaget SEAS-NVE, som därmed blir parkens största aktieägare. E.ON å sin sida behåller en ägarandel på 20 procent, samt ett fortsatt ansvar för drift och underhåll.

I affären värderas Rödsand II till omkring 3,5 miljarder danska kronor.

- Tack vare affären frigör vi kapital som vi kan investera i nya vindkraftprojekt. Detta samtidigt som vi behåller ett fortsatt stort engagemang i Rödsand – ett av E.ONs mest framgångsrika vindkraftprojekt, säger Jonas Abrahamsson och understryker att Danmark är och förblir en viktig marknad för E.ON.

E.ON har sedan 2007 globalt investerat omkring 9 miljarder euro i förnybar energi. Målet är att ytterligare öka kapaciteten för förnybar produktion från dagens 4,8 gigawatt till 11 gigawatt år 2020.

Rödsand II ligger i Östersjön mellan den tyska ön Fehmarn och den danska ön Lolland. Parken producerar tillräckligt med förnybar energi för att kunna försörja omkring 200 000 bostäder med hushållsel.

Som en del av affären har E.ON och SEAS-NVE tecknat ett serviceavtal som innebär att E.ON fortsatt ansvarar för drift och underhåll av parken och dess 90 vindkraftverk.

Den slutliga transaktionen är villkorad av att danska myndigheter och EU godkänner uppgörelsen. Affären förväntas vara slutförd i slutet av året.

Fakta om Rödsand offshore vindkraftpark

• Placering: Östersjön, utanför Nysted, Danmark

• Kapacitet: 207 MW

• Byggstart: augusti 2010

• Turbiner: 90 stycken Siemens 2,3 MW

E.ON Sverige ingår i den internationella E.ON-koncernen, som är ett av världens största investerarägda energiföretag. E.ON har knappt 4 000 medarbetare i Norden och omsatte under 2012 cirka 39 miljarder kronor. Som energibolag vill vi bidra till att bygga det hållbara samhället. E.ON investerar 58 miljarder i Norden mellan 2006 och 2013.

Nyckelord

Kontakter

E.ONs pressjour 040-25554024-timmarsservice för dig som är journalist. Telnr på denna sida är endast avsedda för journalister.Övriga hänvisas till Kundservice tel 020-222424 eller Felanmälan tel 020-880022.

Bilder

Dokument

Om

E.ON Sverige AB
E.ON Sverige AB
Carlsgatan 22
21120 Malmö

https://www.eon.se

Om E.ON Sverige

E.ON Sverige levererar el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.

E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.

Följ E.ON Sverige AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB

E.ON investerar 60 miljoner i Graninge – nästa steg i historisk satsning på elnätet i Hammarstrandsklustret11.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

E.ON fortsätter sin omfattande utbyggnad av elnätet i Jämtland och Västernorrland. Nästa delprojekt i det så kallade Hammarstrandsklustret är nu i gång i Graninge. Investeringen uppgår till drygt 60 miljoner kronor och syftar till att öka kapaciteten, förbättra driftsäkerheten och skapa ett mer flexibelt elnät för framtidens behov.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye