E.ON Sverige AB

Dags för ångblåsning på Nya Åbyverket

Dela

Idag inleds den så kallade ångblåsningen i den nya kraftvärmeanläggningen, på Nya Åbyverket, i Örebro. Blåsningarna kommer att ske vid två tillfällen per dag.

– Ångblåsningen är ett mycket viktigt moment för att allt ska fungera. Vi kommer att ha en ljuddämpare på, men det kommer ändå att låta. Jag hoppas alla har förståelse för det, säger Efwa Nilsson, regionchef.

Vid ångblåsningen rengörs högtrycksångans ledningssystem mellan ångdomen och turbinen från lösa partiklar. Det kan t ex vara rester från svetsning och orenheter av olika slag. Man blåser ångan med hög hastighet genom alla berörda delar, varvid de lösa partiklarna dras med ut från systemet.

Den första blåsningen är på morgonen, efter kl 08.00 och den andra på eftermiddagen, före kl 18.00.

– Varje blåsning tar runt 20 minuter och jag tror att vi behöver ett par veckor på oss innan vi är klara, avslutar Nilsson. 

Nya Åbyverket

Investeringen i kraftvärmepannan i Örebro uppgår till närmare en miljard kronor och sker inom ramen för de åtta miljarder kronor som E.ON satsar på svensk kraftvärme under åren 2008–2015. Nya Åbyverket ska stå klart i december 2012 och blir ett av Sveriges största biobränsleeldade kraftvärmeverk.

Under 2000-talet har E.ON investerat 100 miljoner kronor per år i fjärrvärmen i Örebroregionen. Fjärrvärmenätet, som började byggas på 1960- talet, är ett av de mest komplexa i Sverige och är sammankopplat med Kumla, Hallsberg och Sakab. Moderniseringen av Åbyverket är en fortsättning på den positiva utvecklingen. Nya Åbyverket säkerställer långsiktigt trygg, effektiv och klimatvänlig produktion av el och värme till nytta för kunder, samhälle och miljö.

För ytterligare information, kontakta: Efwa Nilsson, regionchef E.ON Sverige, på telefon 070-525 17 15.

E.ON Sverige ingår i den internationella E.ON-koncernen, som är ett av världens största investerarägda energiföretag. E.ON har cirka 4 000 medarbetare i Norden och omsatte under 2011 cirka 41 miljarder kronor. Som energibolag vill vi bidra till att bygga det hållbara samhället. E.ON investerar 58 miljarder i Norden mellan 2006 och 2013.

Nyckelord

Kontakter

E.ONs pressjour 040-25554024-timmarsservice för dig som är journalist. Telnr på denna sida är endast avsedda för journalister.Övriga hänvisas till Kundservice tel 020-222424 eller Felanmälan tel 020-880022.

Dokument

Om

E.ON Sverige AB
E.ON Sverige AB
Carlsgatan 22
21120 Malmö

https://www.eon.se

Om E.ON Sverige

E.ON Sverige levererar el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.

E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.

Följ E.ON Sverige AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB

E.ONs hållbarhetsrapport: nettonollmål och ett robustare energisystem fortsatt centralt i energiomställningen6.5.2025 15:40:57 CEST | Pressmeddelande

Sverige står inför en omfattande elektrifiering, ett fördubblat elbehov och ökade krav på försörjningstrygghet. Samtidigt är målet nettonollutsläpp av växthusgaser. I E.ONs nya hållbarhetsrapport belyses vikten av samarbete – genom att arbeta tillsammans är det fullt möjligt att möta dessa utmaningar. Rapporten visar också att omställningen redan är i full gång.

E.ON om elområdesöversynen: Två elområden i Sverige – för kundernas och elmarknadens bästa29.4.2025 08:35:24 CEST | Pressmeddelande

Igår presenterades ett förslag på översyn av elområdesindelningen i Centraleuropa och Norden. Det är ett tekniskt arbete – men med mycket konkreta konsekvenser för företag, hushåll och investeringar i energiomställningen. E.ON hade önskat en större översyn än vad Svenska kraftnät föreslår och anser att ambitionen bör vara större områden, och att det i detta skede bör föreslås en övergång till två elområden. Det är det mest realistiska alternativet – och det bästa för kunderna.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye