E.ON Sverige AB

Välkommen till pressmöte där vi presenterar samarbetet för att förverkliga Sveriges största rötningsanläggning för biogas!

Dela
Nu byggs Sveriges största rötningsanläggning för biogas

På fredag fattas beslutet att bygga Sveriges största rötningsanläggning för framställning av biogas. Anläggningen är ett steg i att säkra biogasleveranserna till Skånetrafikens bussar. 

Anläggningen kommer till stånd efter ett nära och intensivt samarbete mellan de fyra delägarna Swedish Biogas International (55%), E.ON Gas (20%), Skånska Biobränslebolaget (20%) och Nordic Sugar (5%). Efter byggnation kommer anläggningen att producera 110 GWh biogas (11,7 miljoner Nm3 biogas av fordonskvalitet) per år, vilket minskar utsläppen av koldioxid med 28 000 ton om året. Det motsvarar utsläpp från 12 000 000 liter bensin.

Anläggningen blir också unik i så motto att gasen som produceras här kommer att levereras ut på det svenska stamnätet för gas, som hittills endast använts för transport av naturgas.

 Media hälsas välkommen till ett pressmöte, där representanter för delägarna, stamnätsägaren Swedgas och representanter för Skånetrafiken som största kund, kommer att medverka.

 När: Fredagen den 25 maj, klockan 11.00

 Var: Jordberga Gods, nordost om Trelleborg

 Anmälan: Anmälan till johan.aspegren@eon.se senast torsdag kl 15.00

 För ytterligare information, kontakta Johan Aspegren, informationsansvarig E.ON Gas, telefon 070 – 655 58 75.

Välkommen!

E.ON Sverige ingår i den tyska E.ON-koncernen, som är ett av världens största investerarägda energiföretag, med verksamhet i Europa, Ryssland och Nordamerika. E.ON har cirka 4 000 medarbetare i Norden och omsatte under 2011 cirka 41 miljarder kronor. Som energibolag vill vi bidra till att bygga det hållbara samhället. E.ON investerar 58 miljarder i Norden mellan 2006 och 2013.

Nyckelord

Kontakter

E.ONs pressjour 040-25554024-timmarsservice för dig som är journalist. Telnr på denna sida är endast avsedda för journalister.Övriga hänvisas till Kundservice tel 020-222424 eller Felanmälan tel 020-880022.

Bilder

Om

E.ON Sverige AB
E.ON Sverige AB
Carlsgatan 22
21120 Malmö

https://www.eon.se

Om E.ON Sverige

E.ON Sverige levererar el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.

E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.

Följ E.ON Sverige AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye