Högtryck på arbetsmarknaden - över 3 000 lediga jobb

Efterfrågan på arbetskraft är spridd över landet. Flest lediga jobb finns i Göteborgsregionen inklusive Borås, Trollhättan, Skövde och Uddevalla med drygt 1 000 jobb, Stockholmsregionen med 800 jobb men även Smålands arbetsmarknad är högaktiv och där söker man nästan 440 personer, främst inom industrin.
- Många av Sveriges företag behöver anställa och efterfrågan är spridd över landet, men de verkar ha svårare än någonsin att hitta kompetens. Vi på Manpower kan göra verklig skillnad - givetvis när det gäller matchning men vi kan även bidra till att människor kommer in på arbetsmarknaden och därmed bryta utanförskapet för många, säger Mikael Jansson, vd för Manpower i Sverige.
- Vi har betydligt större efterfrågan än vad vi brukar ha under andra kvartalet och det är just nu mycket stort tryck på att hitta IT-specialister, ingenjörer av olika slag samt chefer på alla nivåer. På dagens arbetsmarknad finns goda jobbutsikter för personer med viljan att ta nästa steg, säger Per Johansson, vd för Experis i Sverige.
Orter utanför storstadsregionerna som märks särskilt är Jönköping och Vetlanda som behöver flera hundra truck- och lagerpersonal, Skövde som söker över hundra montörer och truckförare och Mora, Falun och Ludvika som söker ett 80-tal inom lager och industri. I storstadsregionerna är det mycket stor efterfrågan på högutbildade personer inom IT, ekonomi och ledarskap.
Regionerna som i störst utsträckning behöver kompetens under den närmste tiden:
- Göteborgsregionen inklusive Borås, Trollhättan, Uddevalla, Skövde: 1 045 jobb
- Stockholmsregionen inklusive Uppsala: 800 jobb
- Småland: 435 jobb
- Norra Sverige (främst Sundsvall, Gävle och Luleå, Dalarna, Umeå): 375 jobb
- Skåne och Blekinge (främst Malmö, Landskrona, Helsingborg): 343 jobb
- Östergötland: 100 jobb
- Mitt (främst Karlstad, Örebro, Västerås): 81 jobb
För mer information, kontakta:
Hélène Belin, kommunikationschef ManpowerGroup Sverige, tel. 070-377 45 43, helene.belin@manpowergroup.se
Nyckelord
Kontakter
Hélène BelinKommunikationschef - Kommunikation och PR
Tel:0703 77 45 43helene.belin@manpowergroup.seBilder
Om
Om ManpowerGroup
ManpowerGroup™ är världsledande inom arbetsmarknadsrelaterade tjänster. Genom globala insikter och lokal expertkunskap skapar vi värde för våra kunder. Vi kallar det Innovative Workforce Solutions. ManpowerGroup™ Sverige har 12 000 medarbetare på ett 70-tal orter och med fyra varumärken: ManpowerGroup™ Solutions, Experis, Manpower och Right Management. Varje år sätter vi 20 000 personer i jobb i Sverige.
Följ ManpowerGroup
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från ManpowerGroup
Stabil jobbprognos i IT-branschen inför starten av 202611.12.2025 07:55:00 CET | Pressmeddelande
Arbetsgivarna inom den svenska IT- och techbranschen ger en stabil jobbprognos på +18 procent inför det första kvartalet 2026. Men branschens sysselsättningstrend är svalare än den svenska arbetsmarknaden i övrigt. Det visar Experis Arbetsmarknadsbarometer.
Ny jobbprognos: Arbetsmarknaden tar fart under första kvartalet9.12.2025 07:12:59 CET | Pressmeddelande
Svenska arbetsgivare ger en stark sysselsättningsprognos på +30 procent inför det första kvartalet 2026, vilket är den mest optimistiska prognosen på flera år. Sysselsättningstrenden är positiv över hela landet och i samtliga undersökta branscher inför Q1. Det visar ManpowerGroups Arbetsmarknadsbarometer.
Helen Remnås ny landschef för ManpowerGroup i Sverige26.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
ManpowerGroup utser Helen Remnås, nu Managing Director för Experis, till ny landschef i Sverige från den 1 januari 2026. Den nuvarande tillförordnade landschefen Daniel Johansson fortsätter i sin roll som finansdirektör.
Hälften av svenskarna är stressade på jobbet varje dag11.11.2025 08:06:01 CET | Pressmeddelande
Så många som 52 procent av svenska medarbetare upplever daglig stress på jobbet och många är oroade över att deras arbetsbelastning påverkar balansen mellan arbete och privatliv negativt. Svenskarna rapporterar betydligt högre stress på jobbet än medarbetare i andra jämförbara länder, visar ManpowerGroups Global Talent Barometer.
Kvinnor har fortfarande sämre karriärmöjligheter i Sverige23.10.2025 08:06:08 CEST | Pressmeddelande
Svenska kvinnor upplever att de har färre möjligheter till kompetensutveckling och karriär, jämfört med männen. Det visar ManpowerGroups undersökning Global Talent Barometer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

