134 artister i stort upprop för klimatet och naturen
9.9.2022 06:51:42 CEST | Naturskyddsföreningen | Pressmeddelande
– Vi är överväldigade över det mycket stora engagemanget från Sveriges artister. Det är fantastiskt att se så många av våra folkkära artister stå upp för klimatet och naturen. Nu hoppas vi att politikerna lyssnar, säger Johanna Sandahl, ordförande Naturskyddsföreningen.
”Svenska politiker – bekänn färg! Våga tala om att teknisk utveckling är viktigt, men att det krävs mycket mer än så. Våga tala om att vi måste vara beredda på förändringar och för fram det positiva med det.” Det är en del av innehållet i det artistupprop som 134 artister skrivit under och som publiceras på Aftonbladet Debatt idag.
Det är en stor bredd och variation i artistuppbådet, som alla skriver under på att de är redo för en omställning och att det behövs ett politiskt ledarskap som gör det möjligt, men att frågan har varit för osynlig i årets valrörelse.
Artisterna skriver att de tar klimat- och naturkrisen på fullaste allvar och efterlyser politiker som gör det samma. Enligt artisterna måste klimatkrisen och barnens framtid vara den viktigaste frågan i årets val.
Det är Naturskyddsföreningen som tillsammans med artisten Stefan Sundström har tagit initiativ till uppropet. Stefan Sundström är också sedan många år medlem i Naturskyddsföreningen och har länge varit engagerad i klimat- och naturfrågor.
– Den här valrörelsen är som två personer i en bil som är på väg rakt in i en bergvägg, medans dom bråkar om vad dom ska spela på bilstereon, säger Stefan Sundström, artist.
Kontakter
Petra HolgerssonPressekreterare
Tel:072-565 44 05petra.holgersson@naturskyddsforeningen.seOm
Naturskyddsföreningen är Sveriges största miljöorganisation och en folkrörelse som sedan 1909 står upp för naturen.
Vi sprider kunskap, bildar opinion och påverkar beslutsfattare – lokalt, nationellt och globalt.
Klimat, skog, jordbruk, miljögifter, vatten, hav och hållbar konsumtion är våra viktigaste arbetsområden. Bra Miljöval är vår miljömärkning och Sveriges Natur vår medlemstidning.
Följ Naturskyddsföreningen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Naturskyddsföreningen
Nationella klädbytardagen på lördag15.4.2026 15:52:18 CEST | Pressmeddelande
På lördag den 18 april är det dags för Naturskyddsföreningens årliga nationella klädbytardag. Att förlänga klädernas livslängd är en viktig miljö- och klimatinsats.
Ny granskning: Eko-kampanjerna halverade – stora skillnader mellan matkedjorna15.4.2026 09:30:39 CEST | Pressmeddelande
Kampanjer på ekologiska livsmedel har halverats i svenska matbutiker de senaste åren. Endast tre av hundra kampanjer gäller ekologiska livsmedel. Samtidigt skiljer det mycket mellan de stora matkedjorna. Hemköp kniper förstaplatsen, Coop har minskat mest och Lidl hamnar sist. Det visar en ny granskning från Naturskyddsföreningen.
Vårbudgeten: Negativt bokslut för klimat och natur13.4.2026 10:11:42 CEST | Pressmeddelande
Idag presenterade regeringen Tidöpartiernas sista budget för mandatperioden. Naturskyddsföreningen kommenterar.
Pressinbjudan: Hur ska Sveriges natur restaureras?9.4.2026 07:44:14 CEST | Pressmeddelande
EU:s naturrestaureringslag är klubbad – nu pågår arbetet med att ta fram Sveriges plan för genomförande. Men hur ska restaureringen gå till i praktiken, vilka konflikter kan uppstå och vilka lösningar och erfarenheter finns redan i dag? Naturskyddsföreningen samlar politiker, myndigheter, forskare och näringsliv till en nationell konferens i Stockholm om vägen från lag till verklighet. Välkomna!
Hela listan: Här är finalisterna i SM i fågelholk25.3.2026 13:13:24 CET | Pressmeddelande
Rekordmånga bidrag har kommit in till årets SM i fågelholk. Nu är de 15 finalisterna utsedda – här är hela listan. Omröstningen är öppen och det är nu upp till allmänheten att rösta fram vinnarna i tre ålderskategorier.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
