Spendrups Bryggeri AB

LOKA BER OM URSÄKT : ” CHOKLADBOLLSSMAKEN BLEV TOO MUCH ”

11.10.2016 12:00:00 CEST | Spendrups Bryggeri AB | Pressmeddelande

Dela

För nio år sedan föddes Loka Likes – som ett sätt för oss att ge mer av det bästa vi har, näst vatten och bubblor: Smak. Och detta till de bästa vi vet: Er.

Vår magiska resa började med Saigon Sunset, Flirty Apricot samt Melon & Baobab. Och allt var frid och fröjd. Bubblande av entusiasm gjorde vi allt som stod i vår makt för att överskölja vår omvärld med sensationella upplevelser.

Vi ville utforska hur vatten överhuvudtaget kan smaka. Vi ville skapa en värld av sällan skådad smak. Vi ville ytta gränser. Men vi inser nu att Loka Likes Chokladboll var att gå för långt. Den blev en rejäl vattendelare – och aldrig har vi varit med om större ståhej kring våra smaker. Men det står klart att vi tog oss kolsyrat vatten över huvudet. Det blev too much.

Därför ger vi bort makten över Loka Likes. Till dig – och alla andra. Det är dags att låta folket styra. Vi kan inte göra någonting ogjort, men ni kan hjälpa oss att vrida tillbaka tiden. Typ.

Härmed uppmanar vi allmänheten att gå in på lokalikes.se, där alla kan rösta på sina Loka Likes-favoriter. Alla tjugosex smaker som någonsin funnits kommer nnas där, för att friska upp massornas minne.
Och efter valet kommer tre värdiga vinnare återvända till butikshyllorna, lagom till vårt tioårsjubileum.

Tack.


Och förlåt. 

För ytterligare informaton kontakta: 
Anna Lidström, marknadschef - alkoholfria drycker, Spendrups, anna.lidström@spendrups.se , 0701-82 78 73 
Rose-Marie Hertzman, presschef, Spendrups, rose-marie.hertzman@spendrups.se , 070-283 02 75

Kontakter

Bilder

Dokument

Om

Spendrups Bryggeri AB
Spendrups Bryggeri AB
Sankt Eriksgatan 121
11343 Stockholm

08-672 77 00http://spendrups.se

Spendrups är ett svenskt familjebryggeri som förenar starka traditioner med nytänkande. Bryggeriet grundades 1897 i Grängesberg och drivs av familjen Spendrup i fjärde generationen. Vi finns på ett antal orter i Sverige med huvudkontor i Stockholm och produktion i Grängesberg, Hällefors, Stockholm. För oss står alltid hantverket och dryckesupplevelsen i fokus. I vårt breda sortiment finns varumärken som Mariestads, Norrlands Guld, Melleruds, Loka, Trocadero, Briska och vin- och spritproducenter som El Coto, Cantina Zaccagnini, Plantation och Tamnavulin. Spendrups har 1 100 medarbetare och omsätter cirka 5 MDKR årligen. I Spendrupskoncernen ingår dotterbolagen Spring Wine & Spirits, Gotlands Bryggeri, OMAKA, Grythyttans Glöggfabrik och Hellefors Bryggeri. Våra anläggningar är certifierade enligt internationella standarderna ISO 14001 och FSSC 22000 avseende miljö respektive kvalitet och livsmedelssäkerhet.www.spendrups.se

Följ Spendrups Bryggeri AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Spendrups Bryggeri AB

Avspark slår slutsignal när svenskarna laddar för Fotbolls-VM9.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

När Fotbolls-VM drar i gång på torsdag börjar den stora fotbollsupplevelsen för många svenskar redan innan första målet. En färsk studie genomförd av Spendrups via Norstats visar att svenskarna framför allt ser mästerskapet som en familjefest - en social upplevelse som helst firas tillsammans med partner, familj och vänner. Till festen dukar svenskarna helst upp med chips och öl, allt för att skapa den perfekta fotbollskvällen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye