E.ON och Uniti i samarbete kring elbilar

Uniti har funnits i Lund sedan 2016, där man har utvecklat en helt ny elbil med föraren som utgångspunkt och kan komma att förändra uppfattningen om hur en bil ska se ut och köras.
- I dag finns det helt andra möjligheter. Hela bilen och användarupplevelsen har digitaliserats för att öka säkerheten, komforten och körglädjen, samtidigt som miljöpåverkan minimeras, säger Tobias Ekman, Innovation Manager på Uniti.
Företaget har nu beslutat sig för att lägga produktionen i Landskrona. Produktionen av de nya elbilarna kommer att sättas upp under nästa år och Uniti har i dagsläget redan fått in nästan 1000 förbeställningar.
För Uniti är frågan om hållbarhet i fokus. Det handlar inte bara om att utveckla ett fordon som drivs på el och vilka material den är konstruerad av – vilken typ av el som driver bilen är minst lika viktigt, hela kedjan måste vara hållbar.
Samarbetet med E.ON innebär att kunden i samband med köpet av en Uniti-bil i Sverige får solel motsvarande drivmedel till bilen i fem år, vid normalt användande.
- Också detta är ett nytt sätt att tänka. Vi vet att den största delen av laddningen kommer att ske i hemmet därför tycker vi att det här erbjudandet är en mycket hållbar lösning, säger Tobias Ekman.
- Detta ligger helt i linje med vår profil: Nytänkande och förnybart, säger Karin Waldén, Affärsutvecklingschef, E.ON eMobility Nordic.
För ytterligare information, kontakta Tobias Ekman, Innovation Manager, Uniti, tel. 070 490 72 59, eller Karin Waldén, Affärsutvecklingschef, eMobility E.ON, tel. 072 515 68 78.
Läs mer om Unitis lanseringseventet den 7 december i Lanskrona här https://www.uniti.earth/u17/
Kontakter
Johan AspegrenKommunikationschef Elnät
Tel:+46 70 655 58 75johan.aspegren@eon.seBilder
Om
Om E.ON Sverige
E.ON Sverige levererar el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
Fossilfria maskiner i Malmös fjärrvärmeprojekt – E.ON och Akea i nytt hållbart samarbete17.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Alla nya fjärrvärmeprojekt som E.ON bygger i Malmö ska genomföras med fossilfria maskiner och transporter. Det står klart när E.ON och ramavtalsentreprenören Akea nu är överens om att samtliga ramavtalsprojekt i Malmö ska drivas på HVO100, ett förnybart drivmedel som minskar koldioxidutsläppen med omkring 80 procent.
I dag invigdes ny ultrasnabb laddstation i Hultsfred – knutpunkt för elektrifiering av tunga skogstransporter16.12.2025 13:48:00 CET | Pressmeddelande
Hultsfred tar i dag ett viktigt steg för elektrifieringen av tunga transporter. E.ONs nya ultrasnabba laddstation ger skogsindustrin och regionala företag den infrastruktur som krävs för att ställa om från fossila bränslen till eldrift.
E.ON levererar flexibilitet till Svenska kraftnät – värmepumpar stabiliserar elnätet och sänker värmekostnader16.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON har genomfört sina första flexibilitetsleveranser till Svenska kraftnät från Sjölunda värmeverk i Malmö och Högbytorp kraftvärmeverk i Upplands-Bro. Genom att styra stora värmepumpar och ångturbiner upp och ned vid behov kan E.ON bidra till att balansera elnätet, samtidigt som fjärrvärmen produceras mer kostnadseffektivt.
E.ON justerar elnätsavgiften den 1 januari 20269.12.2025 11:31:29 CET | Nyheter
Sverige är mitt i en klimatomställning där efterfrågan på el ökar snabbt, fler kunder vill ansluta till elnätet och mer förnybar elproduktion ska få plats. För att möta behoven förstärker E.ON elnäten över hela landet. E.ON justerar därför elnätsavgiften vid årsskiftet. Justeringen varierar mellan 0 och 5,2 procent beroende på geografi och avtalsform.
E.ON ökar satsningen på flexibilitetsmarknader till 25 miljoner – och gör det enklare för fler att delta24.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON fortsätter att bygga ut de lokala flexibilitetsmarknaderna i Sverige och avsätter 25 miljoner kronor för kommande vintersäsong, en ökning med fem miljoner kronor från i fjol. Samtidigt lanseras nya digitala funktioner som gör det enklare för nätkunder att delta och få betalt för att bidra till ett mer effektivt elnät.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

