Alecta

Alecta ansluter till Fullmaktskollen

Dela
Alecta ansluter sig till Fullmaktskollen för en säkrare och effektivare hantering av fullmakter mellan våra kunder och deras ombud.

Fullmaktskollen hanterar fullmakter för både företag och privatpersoners pensioner och livförsäkringar. I tjänsten kan man också lämna och återkalla fullmakter. Alecta ansluter sig till Fullmaktskollen under det andra kvartalet 2018.

– Vårt beslut att sköta all hantering av fullmakter via Fullmaktskollen är ett led i Alectas strävan att underlätta för våra kunder samt vårt ständigt pågående effektiviseringsarbete. Genom Fullmaktskollen får våra kunder en överblick av sina utestående fullmakter samtidigt som vi kan effektivisera fullmaktshanteringen på ett informationssäkert sätt, säger Katarina Thorslund, chef för Kund på Alecta.

Vid frågor, kontakta
Johan Anderson, presschef Alecta, telefon: 070-288 68 11 eller johan.anderson@alecta.se

Nyckelord

Kontakter

Om

Alecta
Alecta
Regeringsgatan 107
10373 Stockholm

+46 8 441 60 00https://www.alecta.se

Alecta är förvaltare av tjänstepension sedan 1917. Vårt uppdrag är att ge kollektivavtalade tjänstepensioner så stort värde som möjligt för både våra företags- och privatkunder. Det gör vi genom god avkastning, bra kundservice och låga kostnader. Vi förvaltar cirka 815 miljarder kronor åt våra ägare som är 2,3 miljoner privatkunder och 34 000 företagskunder.

Följ Alecta

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Alecta

Rekordnotering för jobbonärer – 446 000 svenskar över 66 år har arbetsinkomster3.12.2025 09:30:20 CET | Pressmeddelande

Alecta myntade begreppet jobbonärer i samband med en studie om äldres inkomster 2016. Sedan dess har ordet ”jobbonär” blivit allmänt erkänt och antalet jobbonärer har ökat. Senast tillgängliga inkomstdata, från 2023, visar på en rekordnotering sedan vi började mäta fenomenet för knappt 10 år sedan. 446 000 svenskar som är 66 år eller äldre får inkomst från arbete. ”Det vi ser är alltså en generell senareläggning av hela nedtrappningsprocessen av arbetslivet, säger Staffan Ström”.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye