Nyhet! Ving erbjuder ännu ett klassikercertifierat hotell
4.1.2018 10:08:00 CET | Ving AB | Pressmeddelande

En Svensk Klassiker och Ving satsar vidare på att certifiera fler hotell som Klassikerhotell, främst bland de egna koncepthotellen: familjehotellen Sunwing Family Resorts och vuxenhotellen Sunprime Hotels. Vings två första klassikercertifierade hotell återfinns på Mallorca; familjehotellet Sunwing Alcudia Beach i Alcudia och vuxenhotellet Sunprime Waterfront i Playa de Palma. Nu lanseras det tredje hotellet, Sunwing Sandy Bay Beach i Ayia Napa på Cypern.
- Det känns väldigt roligt att vi kan erbjuda ännu ett klassikercertifierat hotell i vårt program. Sunwing Sandy Bay Beach är inte bara vårt allra populäraste familjehotell på Cypern utan är också ett perfekt alternativ för alla som vill komma i form inför ett stundande klassikerlopp, säger Anna Hagberg, tf. informationschef Ving.
På Sunwing Sandy Bay Beach kan man med enkelhet kombinera sin familjesemester med träning inför klassikern. Hotellet ligger i ett lugnt område, direkt vid havet utanför Ayia Napa. Här finns allt som behövs för en lyckad semester: sex olika pooler, Fitness & Spa, bekväma lägenheter, barnklubb, restauranger och ett flertal aktiviteter. Omgivningarna runt hotellet passar också perfekt för såväl löprundor och cykelturer som en runda på rullskidor eller ett simpass i havet. Vill man komplettera utomhusträningen med styrketräning och gruppträning har hotellet även ett välutrustat gym och träningsklasser. På hotellet finns även en exklusiv SPA-avdelning där man kan njuta av en mängd olika behandlingar.
- Många vill kunna kombinera sol och bad med effektiv träning, och att bo på ett certifierat Klassikerhotell är den bästa servicen för våra klassikerutövare. Här kan de bl a hyra cykel, få tillgång till bra löpspår och tydliga kartor för sin träningsrunda. Sandy Bay Beach är ett fantastiskt ställe att träna på inför sin klassiker, säger Michael Thorén, vd på En Svensk Klassiker.
Till Sunwing Sandy Bay Beach på Cypern kan man resa med Vings charterresor under sommarsäsongen (mars-oktober) från Stockholm, Göteborg, Malmö, Köpenhamn, Jönköping, Luleå, Norrköping, Sundsvall, Växjö och Örebro.
Läs mer om Vings Klassikerhotell: https://www.ving.se/traningsresor/en-svensk-klassiker
För ytterligare information, kontakta:
Anna Hagberg, tf. informationschef Ving, tel 0709-513158, anna.hagberg@ving.se
Michael Thorén, vd En Svensk Klassiker, tel 0705-597221, michael.thoren@ensvenskklassiker.se
Foto: Ted Lindholm
Ving är Sveriges ledande researrangör med resor till fler än 400 resmål i över 50 länder. Ving arrangerar charterresor, flexibla paketresor med reguljärflyg och säljer även enskilda flygbiljetter och hotellövernattningar till den som vill resa på egen hand. Resorna säljs via internet, telefon, i butik och i utvalda resebyråer över hela landet. Ving ingår tillsammans med Globetrotter i Ving Sverige AB med cirka 200 anställda och cirka 700 000 resenärer årligen. Ving Sverige AB ingår i den internationella resekoncernen Thomas Cook Group plc som är noterad på London-börsen.
Nyckelord
Kontakter
Anna Hagbergtf. Informationschef
Tel:08-55513158anna.hagberg@ving.seBarbro HolmbergInformatör
Tel:08-55513023barbro.holmberg@ving.seCharlotte HallencreutzInformatör
Tel:08-55513202charlotte.hallencreutz@ving.seVings Pressjour
Vid akuta ärenden utanför kontorstid. Endast för journalister.
Bilder
Om
Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), som med en marknadsandel på 31 procent är Nordens ledande semesterföretag. Ving etablerades 1956 och har lång erfarenhet av att erbjuda svenska semesterfirare såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I NLTG ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.
Följ Ving AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ving AB
Nordic Leisure Travel Group delivers record revenue and sharply increased EBITDA31.3.2026 11:51:49 CEST | Pressmeddelande
Nordic Leisure Travel Group has delivered both record revenue of SEK 16,799 million and an EBITDA of SEK 953 million, representing an improvement of SEK 200 million compared with the previous year.
Vinggruppen levererar rekordomsättning och kraftigt ökat EBITDA-resultat31.3.2026 10:27:58 CEST | Pressmeddelande
Nordic Leisure Travel Group, eller Vinggruppen som bolaget kallas för i dagligt tal, levererar både en rekordomsättning på 16799 msek och ett EBITDA-resultat på 953 msek vilket är en förbättring med 200 msek mot föregående år. Detta motsvarar på EBITA-nivå ett resultat om 704 msek, för det brutna räkenskapsåret 1oktober 2024-30 september 2025, vilket är en ökning med 40% mot fjolåret. Vinstmarginalen ökade också till 4,2% jämfört med 3,1% föregående år. Resultat före skatt blev 540 msek, (15 msek föregående år). Resultat efter skatt blev 467 msek.
Vings hemtagningsflyg med 315 strandsatta gäster från Indiska Oceanen och Sydostasien har landat i Köpenhamn9.3.2026 10:57:23 CET | Pressmeddelande
Kl 10:15 på måndagsförmiddagen landade Vings hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines på Kastrup Airport i Köpenhamn med 315 nordiska gäster, varav 150 svenskar, som varit strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien i en dryg vecka. Parallellt pågår fortsatt ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag.
Ving sätter in stort hemtagningsflyg till Thailand och Maldiverna för att hämta hem över 300 strandade nordiska gäster6.3.2026 16:04:41 CET | Pressmeddelande
Parallellt med ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag så sätter Ving nu in ett hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines för att ta hem gäster som är strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien. Med hemtagningsflyget räknar resebolaget med att kunna få hem över 300 nordiska gäster.
Sverige fryser – reslusten exploderar16.2.2026 10:05:23 CET | Pressmeddelande
Sportlov + köldknäpp = reseboom. När vintern håller Sverige i ett iskallt grepp väljer 28 500 svenskar att resa på en charterresa med Ving till varmare breddgrader under februari. Många passar även på att solsäkra en vecka eller två framåt i tiden. Resebokningarna hos Ving har ökat med +55% procent den senaste månaden jämfört med månaden innan och under Alla hjärtansdags-helgen bokades hela 28 % fler vinter- och sommarresor mot i fjol.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

