Ving AB

Boutiquehotell i Barcelona lockar med kolonial elegans och takterrass

6.7.2016 09:40:00 CEST | Ving AB | Pressmeddelande

Dela
Hotell H10 Montcada i Barcelona lockar med snyg design och härlig takterass
Hotell H10 Montcada i Barcelona lockar med snyg design och härlig takterass

En mix av modern design, ett gammalt engelskt bibliotek och noga utvalda inredningsdetaljer är vad som väntar gäster som bor på Vings populära cityhotell H10 Montcada, mitt i centrala Barcelona. Hotellet kan dessutom locka med milsvid utsikt över staden från takterassen.

H10 Montcada har de senaste åren genomgått en omsorgsfull renovering där man hämtat inspiration till dekoren från hur resandet såg i början av förra seklet, men där man även lyft fram modern design i form av ljussättning, inredning och färgval.

- Det är inte konstigt att det här hotellet tillhör ett av våra mest omtyckta i Barcelona. Vill man bo mitt i centrala Barcelona ett stenkast från både shopping, restauranger och nöjesutbud, men ändå lyxigt och elegant är H10 Montcada ett perfekt val. Takterassen är dessutom ljuvlig om man vill ta igen sig efter en heldag på stan, säger Magdalena Öhrn, informationschef Ving.

I den välkomnande lobbyn på hotellet möts man av stora skinnsoffor i klassisk kolonial stil, bokhyllor och dov belysning. Här finns även en inbjudande bar.På hotellet finns också en restaurang samt ett litet motionsrum.

Den inbjudande takterassen med milsvid utsikt över Barcelona är annars ett tillhåll bland hotellgästerna. Här finns både soldäck, soffgrupper, bubbelpool och varen Sunset Chill-out Bar, som är öppen från april till september.

På hotellet erbjuder Ving både enkel- och dubbelrum, stilfullt inredda i ljusa färger.Total finns 79 rum på hotellet som är 10 våningar högt.

Läs mer om hotellet påwww.ving.se/spanien/barcelona/h10-montcada

Prisexempel: 
Avresa 12/9, 2016 med boende i dubbelrum två nätter inkl frukostbuffé för två personer. Från 3 435 per person.


Önskas ytterligare information eller högupplösta bilder, kontakta: 
Charlotte Hallencreutz, informatör Ving, charlotte.hallencreutz@ving.se telefon 0709-513202

Nyckelord

Kontakter

Vings Pressjour

Vid akuta ärenden utanför kontorstid. Endast för journalister.

Tel:08-55513040

Bilder

Hotell H10 Montcada i Barcelona lockar med snyg design och härlig takterass
Hotell H10 Montcada i Barcelona lockar med snyg design och härlig takterass
Ladda ned bild

Om

Ving AB
Ving AB
Rålambsvägen 17
10520 Stockholm

https://www.ving.se/

Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), som med en marknadsandel på 31 procent är Nordens ledande semesterföretag. Ving etablerades 1956 och har lång erfarenhet av att erbjuda svenska semesterfirare såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I NLTG ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.

Följ Ving AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Ving AB

Vinggruppen levererar rekordomsättning och kraftigt ökat EBITDA-resultat31.3.2026 10:27:58 CEST | Pressmeddelande

Nordic Leisure Travel Group, eller Vinggruppen som bolaget kallas för i dagligt tal, levererar både en rekordomsättning på 16799 msek och ett EBITDA-resultat på 953 msek vilket är en förbättring med 200 msek mot föregående år. Detta motsvarar på EBITA-nivå ett resultat om 704 msek, för det brutna räkenskapsåret 1oktober 2024-30 september 2025, vilket är en ökning med 40% mot fjolåret. Vinstmarginalen ökade också till 4,2% jämfört med 3,1% föregående år. Resultat före skatt blev 540 msek, (15 msek föregående år). Resultat efter skatt blev 467 msek.

Vings hemtagningsflyg med 315 strandsatta gäster från Indiska Oceanen och Sydostasien har landat i Köpenhamn9.3.2026 10:57:23 CET | Pressmeddelande

Kl 10:15 på måndagsförmiddagen landade Vings hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines på Kastrup Airport i Köpenhamn med 315 nordiska gäster, varav 150 svenskar, som varit strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien i en dryg vecka. Parallellt pågår fortsatt ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag.

Ving sätter in stort hemtagningsflyg till Thailand och Maldiverna för att hämta hem över 300 strandade nordiska gäster6.3.2026 16:04:41 CET | Pressmeddelande

Parallellt med ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag så sätter Ving nu in ett hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines för att ta hem gäster som är strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien. Med hemtagningsflyget räknar resebolaget med att kunna få hem över 300 nordiska gäster.

Sverige fryser – reslusten exploderar16.2.2026 10:05:23 CET | Pressmeddelande

Sportlov + köldknäpp = reseboom. När vintern håller Sverige i ett iskallt grepp väljer 28 500 svenskar att resa på en charterresa med Ving till varmare breddgrader under februari. Många passar även på att solsäkra en vecka eller två framåt i tiden. Resebokningarna hos Ving har ökat med +55% procent den senaste månaden jämfört med månaden innan och under Alla hjärtansdags-helgen bokades hela 28 % fler vinter- och sommarresor mot i fjol.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye