Alex Schulman och Sigge Eklund publicerar första gemensamma boken på Bookmark Förlag

I TID – Livet är inte kronologiskt framkommer själva essensen av Alex Schulman och Sigge Eklunds tankar. Boken blir därmed ett naturligt sätt att närma sig författarna, såväl för trogna fans som för dem som kommer i kontakt med dem för första gången. Aldrig tidigare har de varit så utlämnande som här.
”Jag och Alex är ganska olika som personer”, säger Sigge Eklund. ”Men i vår besatthet av tidens gång och vad den gör med oss så möts vi alltid. Vi har märkt att vad vi än arbetat med, så har vi till slut landat där, i samtal om våra barndomar, om hur vi lever i nuet – och vad som ska hända sen. Därför är den här boken så oerhört spännande att skriva för oss.”
Tiden är ett tema som Alex Schulman och Sigge Eklund ständigt återkommer till, i krönikor, på middagar med vänner och i sin podcast som är Sveriges mest populära med mer än en halv miljon lyssnare.
Boken är uppbyggd i fyra delar där en konventionell indelning av tiden – då, nu och sen – står för de tre första delarna. I den fjärde delen raserar författarna alltsammans, och leder i bevis att tiden inte går att dela in på det sätt som vi alla är vana vid – för den är inte kronologisk.
”Detta är det mest spännande vi någonsin gett oss in på”, säger Claes Ericson, förlagschef på Bookmark Förlag. ”Vi märker ett enormt intresse från läsare och media.”
TID – Livet är inte kronologiskt lanseras till Bok- och biblioteksmässan i Göteborg 2015, där författarduon kommer att ha en egen monter tillägnad den gemensamma debuten. Boken kommer att publiceras i en inbunden utgåva, som ljudbok i alla format och som e-bok. Dessutom kommer TID att ges ut i en exklusiv limiterad utgåva och i en specialutgåva på vinyl.
För intervju- och pressförfrågningar, vänligen kontakta:
Daniel Redgert
Perfect Day Media
E-post: daniel@perfectdaymedia.se
Tel: 076 161 73 80
Förlagskontakt:
Ebba Barrett Bandh
Bookmark Förlag
E-post: ebba.bandh@bookmarkforlag.se
Tel: 073 760 78 84
Nyckelord
Kontakter
Ebba Barrett BandhFörläggande redaktör
Tel:073 760 78 84ebba.bandh@bookmarkforlag.seBilder
Dokument
Om
Förlaget för kräsna bokälskare.
BOOKMARK FÖRLAG är ett av Sveriges yngsta och starkast växande allmänutgivande förlag. Vi fokuserar på unika och dramatiska titlar som är svåra att lägga ifrån sig, och har såväl svenska som utländska författarskap.
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
Sofie Sarenbrant är årets mest lyssnade författare på Storytel15.12.2025 10:16:10 CET | Pressmeddelande
Sofie Sarenbrant är den författare som ligger i topp när strömningstjänsten Storytel sammanfattar bokåret 2025. Hennes bok Följeslagaren, i inläsning av Katarina Ewerlöf, är dessutom den mest lyssnade boken.
Ny Elle Kennedy-romance rundar av succéserien Briar U12.11.2025 14:13:00 CET | Pressmeddelande
Den 12 november släpper vi Utmaningen, den avslutande delen i Briar U av storsäljande författaren Elle Kennedy. Med humor, karaktärer som fastnar och relationer med djup befäster Kennedy sin roll som en av de största romancestjärnorna.
Sören Olsson släpper sin första egna serie12.11.2025 11:37:20 CET | Pressmeddelande
Sören Olsson, författaren till bland annat Sune och Bert, är en av våra mest lästa författare för barn och unga. Nu skriver han för första gången en helt egen serie efter att i över 40 år skrivit tillsammans med andra. Våren 2026 släpps boken Hexkrafter och hemligheter, den första delen i Världens Väktare, där spänning, magi och mystik vävs ihop med frågor om sanning och vikten av att lita på sin inre röst. Här finns också värmen och humorn som känns igen från alla hans tidigare böcker.
Nu släpps första delen i Jenny Rognebys nya serie Förhörsledarna11.11.2025 10:02:11 CET | Pressmeddelande
Efter flera hyllade kriminalromaner är Jenny Rogneby aktuell med De märkta barnen, den första delen i serien Förhörsledarna. Boken, som har release i dag, sätter fokus på förhörsmetoder och en verksamhet där goda avsikter förvandlas till brott.
Ett decennium efter Omgiven av idioter – ny bok från Thomas Erikson7.11.2025 11:45:56 CET | Pressmeddelande
Thomas Erikson har legat #1 på Sunday Times bästsäljarlista och sålt i miljontals exemplar världen över. Efter ytterligare sex böcker i den internationella succéserien är Thomas Erikson aktuell med en ny bok. I Omgiven av lösningar (på problem jag inte visste att jag hade) tar författaren sig an självhjälpsgenren och djupdyker i goda råd och självhjälpsfloskler.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum





