Majblommans Riksförbund

​Ny generalsekreterare för Majblommans Riksförbund

18.12.2017 09:00:00 CET | Majblommans Riksförbund | Pressmeddelande

Dela
Tove Lindahl Greve blir ny generalsekreterare för Majblommans Riksförbund. Foto: Lisa Barryd
 

Tove Lindahl Greve har utsetts till ny generalsekreterare för Majblommans riksförbund.

Tove kommer senast från tjänsten som verksamhetschef för organisationen Ung Cancer. Hon har tidigare varit anställd på Rikspolisstyrelsen och Migrationsverket samt engagerad i Barncancerfondens nationella och lokala styrelser. Tove kommer att rapportera till Majblommans riksförbunds styrelse.

- Majblomman är Sveriges äldsta barnrättsorganisation och har sedan 1907 varit ett stöd till barn som lever i utsatthet. Arbetet som generalsekreterare innebär både ansvar för att driva riksförbundets kansli och skapa goda förutsättningar för de över 600 lokalföreningar ute i landet som Majblomman består av. Tove har gedigen erfarenhet från både ideell och offentlig verksamhet vilket är avgörande för att förstå Majblommans uppdrag och roll. Hon har även visat resultat inom verksamhetsutveckling och kommer att bidra till att Majblomman kan möta morgondagens utmaningar, säger Kajsa Räftegård, styrelseordförande för Majblommans Riksförbund.

- Jag ser fram emot att ta utvecklingen av Majblommans viktiga arbete vidare och lära mig mer om både organisationens uppdrag och målgrupp. Majblommans värdegrund och verksamhet har utvecklats i takt med samhället över de 110 år som organisationen har funnits och det känns ärofyllt och spännande att få vara med och möta framtiden tillsammans med Majblommans medarbetare och tusentals volontärer, säger Tove Lindahl Greve.

- Jag vill också passa på att rikta ett stort tack till avgående generalsekreterare Lena Holm som nu går i pension. Lena har gjort ett fantastiskt jobb med att utveckla Majblommans verksamhet under de 20 år hon varit generalsekreterare. Hon har spelat en avgörande roll i att Majblomman idag är en stabil och modern organisation som är rustad för att möta utmaningar och vara en viktig kraft för barn i Sverige som lever i ekonomisk utsatthet, säger Kajsa Räftegård.

Tove Lindahl Greve är född 1978 och har en masterexamen i statsvetenskap med inriktning på mänskliga rättigheter. Hon tillträder tjänsten som generalsekreterare för Majblommans riksförbund den 18 december 2017.

Högupplösta pressbilder på Tove Lindahl Greve finns att ladda ner i Majblommans pressrum på My Newsdesk.

För ytterligare information:

Kajsa Räftegård, styrelseordförande:  070-471 56 49

Tove Lindahl Greve, generalsekreterare:  070-206 87 38

______________________________________________________
Majblomman är alla barns blomma. Sedan 1907 arbetar Majblomman för att förbättra barns villkor i Sverige. Insamlingen bygger på att barn hjälper barn genom att sälja majblommor. Majblomman är Sveriges största barnhjälpsorganisation med 600 lokalföreningar. Varje förening är en del i barnets nätverk med familj, skola, fritid, hälso- och sjukvård samt socialtjänst på orten. Vår vision är att alla barn ska få vara med och dela gemenskapen med sina kamrater i skolan och på fritiden. Under hela året ger vi bidrag till enskilda barn, skolaktiviteter och forskning om barn. Vi tar varje år fram ett kostnadsfritt studiematerial till alla grundskolor årskurs 4 och 5 som inspirerar lärare att arbeta för att motverka barnfattigdom i Sverige.

Bilder

Dokument

Om

Majblommans Riksförbund
Kungsgatan 28
411 19 Göteborg

031-606890http://www.majblomman.se

Majblomman är en ideell barnrättsorganisation som arbetar för att motverka barnfattigdomen i Sverige. Genom att dela ut ekonomiskt stöd, påverka beslut och finansiera forskning kan vi ge fler barn en barndom fri från fattigdom. 

Följ oss på Facebook och Instagram

Följ Majblommans Riksförbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Majblommans Riksförbund

Drottningen först i landet att köpa majblommor14.4.2026 13:08:26 CEST | Pressmeddelande

I dag är det äntligen dags att köpa majblommor! Först ut är alltid H.M. Drottningen som är Majblommans högsta beskyddare. Drottningen träffade idag två unga majblommesäljare från Vällingby Scoutkår: Naomi Riquelme Nagér, 8 år, och Verner Nyberg, 9 år. - Drottningen köpte många majblommor till alla sina barnbarn, berättar Verner. - Det var jättekul och Drottningen var väldigt snäll, säger Naomi. Susanne Björneloo är tillförordnad som generalsekreterare för Majblommans Riksförbund: - Det är verkligen betydelsefullt att Drottningen tar emot Majblomman och barnen varje vår. Det hjälper oss att lyfta fram vårt ändamål. Pengarna från barnens insamling hjälper oss att motverka barnfattigdomen i Sverige. I varje kommun där barn säljer majblommor kan vi dela ut ekonomiskt stöd till barn i familjer med ekonomiska svårigheter. Majblomman är en barnrättsorganisation som delar ut ekonomiskt stöd till enskilda barn och skapar opinion för att förbättra villkoren för barn i ekonomiskt utsatta situatio

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye