Majblommans Riksförbund

Alla barn får gratis glasögon

26.3.2015 18:00:00 CET | Majblommans Riksförbund | Pressmeddelande

Dela
Alla barn upp till 19 år med synnedsättning får gratis glasögon från och med den 1 januari 2016, enligt en överenskommelse mellan Vänsterpartiet och regeringen. 120 miljoner kronor om året avsätts så att landstingen ges alla möjligheter att införa kompletta glasögonbidrag för barn.

Dagens besked är ovärderligt för alla de barn som snart kommer att kunna se ordentligt i skolan och på fritiden.

Genom åren är det många politiker i landsting och riksdagen, från höger till vänster, som arbetat för barns rätt till glasögon. Barnperspektivet har varit den gemensamma nämnaren.

Enligt Socialstyrelsens kartläggning 2014 är deras bedömning att 12–13 procent av barnen i grundskoleåldern kan behöva glasögon eller kontaktlinser.

Natalie Hanna, Majblommans senaste knattereporter från Almedalen är jätteglad:

  • Jag vill säga grattis till alla barn som slipper se dåligt! Själv är jag extra glad eftersom jag pratade med alla partiledare om barns glasögon i Almedalen, säger Natalie. 
  • Det är oerhört glädjande att alla barn med synnedsättning får rätt till glasögon. Nu gäller det att landstingen ges möjlighet att förverkliga planerna på en glasögonreform för alla barn med synnedsättning, säger Majblommans generalsekreterare Lena Holm.

Mer information och material om Majblommans senaste satsning #glasögonuppropet återfinns på vår web och i vår youtubekanal MajTV.

För mer information kontakta:

Lena Holm, Generalsekreterare, Telefon 070-699 45 61

______________________________________________________
Majblomman är alla barns blomma. Sedan 1907 arbetar Majblomman för att förbättra barns villkor i Sverige. Insamlingen bygger på att barn hjälper barn genom att sälja majblommor. Majblomman är Sveriges största barnhjälpsorganisation med 650 lokalföreningar. Varje förening är en del i barnets nätverk med familj, skola, fritid, hälso- och sjukvård samt socialtjänst på orten. Vår vision är att alla barn ska få vara med och dela gemenskapen med sina kamrater i skolan och på fritiden. Under hela året ger vi bidrag till enskilda barn, skolaktiviteter och forskning om barn. Vi tar varje år fram ett kostnadsfritt studiematerial till alla grundskolor årskurs 4 och 5 som inspirerar lärare att arbeta för att motverka barnfattigdom i Sverige.

Nyckelord

Bilder

Dokument

Om

Majblommans Riksförbund
Kungsgatan 28
411 19 Göteborg

031-606890http://www.majblomman.se

Majblomman är en ideell barnrättsorganisation som arbetar för att motverka barnfattigdomen i Sverige. Genom att dela ut ekonomiskt stöd, påverka beslut och finansiera forskning kan vi ge fler barn en barndom fri från fattigdom. 

Följ oss på Facebook och Instagram

Följ Majblommans Riksförbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Majblommans Riksförbund

Majblomman i samarbete med Svensk Form11.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande

Majblomman inleder ett samarbete med Svensk Form. Barnrättsorganisationen går in som ny stipendiegivare i Ung Svensk Form 2027. Satsningen ger unga formgivare, designers och arkitekter möjlighet att ta nästa steg genom stipendier och arvoderade uppdrag – och utvecklar Majblommans tradition inom design, färg, form och konst. Ung Svensk Form är en turnerande utställning och talangplattform som lyfter unga formgivare, designers och arkitekter – och kopplar dem till uppdragsgivare och stipendiegivare. Majblommans stipendium kommer att ha fokus på social hållbarhet, i linje med barnrättsorganisationens ändamål. Pengarna som samlas in när barn säljer majblommor varje vår, går till barn i familjer som inte har råd med det mest nödvändiga. – Det här blir ännu ett sätt att lyfta problematiken kring barnfattigdomen i Sverige, och det känns extra fint inför 2027 då vi har 120-årsjubileum. Majblomman har alltid haft design, färg och form som en del av vår identitet. Nu använder vi den kraften för

Drottningen först i landet att köpa majblommor14.4.2026 13:08:26 CEST | Pressmeddelande

I dag är det äntligen dags att köpa majblommor! Först ut är alltid H.M. Drottningen som är Majblommans högsta beskyddare. Drottningen träffade idag två unga majblommesäljare från Vällingby Scoutkår: Naomi Riquelme Nagér, 8 år, och Verner Nyberg, 9 år. - Drottningen köpte många majblommor till alla sina barnbarn, berättar Verner. - Det var jättekul och Drottningen var väldigt snäll, säger Naomi. Susanne Björneloo är tillförordnad som generalsekreterare för Majblommans Riksförbund: - Det är verkligen betydelsefullt att Drottningen tar emot Majblomman och barnen varje vår. Det hjälper oss att lyfta fram vårt ändamål. Pengarna från barnens insamling hjälper oss att motverka barnfattigdomen i Sverige. I varje kommun där barn säljer majblommor kan vi dela ut ekonomiskt stöd till barn i familjer med ekonomiska svårigheter. Majblomman är en barnrättsorganisation som delar ut ekonomiskt stöd till enskilda barn och skapar opinion för att förbättra villkoren för barn i ekonomiskt utsatta situatio

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye