Nya sliprar vinst för miljö och hälsa
Efter den sista april 2018 kan det bli aktuellt med ett EU-förbud mot att använda kreosot som impregneringsmedel.
Träsliprar är vanliga på banor med lite tågtrafik. Ungefär 35 procent av järnvägsnätet har träsliprar.
- Miljöaspekten är viktigast. Den alternativa slipern måste vara bättre ur miljösynpunkt annars är den inget alternativ, säger Anders Hammar, specialist på spårkomponenter i Trafikverket.
Testet är en del i en så kallad innovationsupphandling. Flera leverantörer har lämnat anbud, varav Trafikverket bedömt sex typer av sliprar som intressanta att utvärdera. Materialet på sliprarna är trä, betong och plast.
En alternativ sliper måste ha egenskaper som liknar en träsliper eftersom den ska användas vid ströbyten av sliprar och därmed blandas med befintliga träsliprar i spår.
De alternativa sliprarna ska testas i minst ett år och efter en utvärdering kommer ytterligare ett test att göras med ett större antal sliprar.
Testet inleds i början av nästa år i Jönköpingstrakten. Småländska banor är en bra testmiljö, då tågtrafiken är ganska tät och består av både person- och godståg.
Nyckelord
Kontakter
Kontakt:
Anders Hammar, specialist spårkomponenter, 070-724 57 86; anders.hammar@trafikverket.se
Malin Kotake, miljöutredare, 070-724 54 69; malin.kotake@trafikverket.se
Trafikverkets pressjour, 0771-31 15 00
Om
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
KOMPLETTERING - Järnvägsbranschen är redo för en reseintensiv julhelg18.12.2025 17:54:22 CET | Pressinbjudan
Bostads- och Infrastrukturminister, Andreas Carlson kommer också att närvara på fredagens presskonferens. I övrig gäller tidigare utskickad pressinbjudan.
Nio av tio tåg i tid i november när punktligheten steg18.12.2025 10:02:07 CET | Pressmeddelande
Under november kom resenärerna på nio av tio persontåg fram i tid. Punktligheten förbättrades jämfört med månaden innan och samma månad förra året. Rekordmånga tåg för november rullade i spåren, som rustas mer än någonsin.
Järnvägsbranschen är redo för en reseintensiv julhelg17.12.2025 12:37:57 CET | Pressinbjudan
Trafikverkets bjuder tillsammans med SJ, VR och Jernhusen in till en pressträff på Stockholms Centralstation. Syftet är att visa hur Trafikverket och järnvägsbranschen har förberett sig för att alla ska komma fram smidigt till julfirandet.
Intensiv resehelg kommer allt närmare – kör försiktigt i jultrafiken17.12.2025 09:28:07 CET | Pressmeddelande
Julen är en av årets mest reseintensiva helger, då många ger sig ut på våra vägar och järnvägar. Trafikverket är väl förberedda för att hantera snö, kyla och halka på våra statliga vägar och järnvägar, dygnet runt. Allt för att alla resenärer ska kunna resa smidigt under julen.
Intensiv trafikhelg kommer allt närmare – kör försiktigt i jultrafiken17.12.2025 09:09:50 CET | Pressmeddelande
Julen är en av årets mest trafikintensiva helger, då många ger sig ut på vägarna. Växlande väderförhållanden och skiftande väglag gör att bilister behöver vara extra uppmärksamma. Anpassa farten efter vädret och trafikförhållandena – och kör aldrig snabbare än den hastighetsgräns som gäller.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
