Största miljövägfärjan får namnet Tellus

Tellus byggs för att drivas med elektricitet genom batterier. Fartyget levereras och sätts i trafik innan hennes laddstationer kommit på plats vid Gullmarsfjorden.
– Från liknande projekt i våra grannländer vet vi att utmaningen med effektiv och snabb laddning av fartyget fordrar specialanpassade lösningar, och dessa kommer successivt att byggas, sedan den nya färjan tagits i drift, säger Färjerederiets projektledare Fredrik Skeppstedt.
Gullmarsleden är en av landets tyngst trafikerade vägfärjeleder, med drygt 100 000 transporterade fordon per månad. En betydande andel utgörs av tunga lastbilstransporter till och från Lysekil. Leden är nästan två kilometer lång. Gullmarsfjorden erbjuder en unik och skyddsvärd havsmiljö.
Fakta om m/s Tellus:
- 100 meter lång
- max 600 ton last
- plats för 80 bilar och 297 passagerare
- maxfart 11 knop.
De frigående fartyg som rederiet investerat i under senare år har fått namn med astronomi som tema. Det finns en stark koppling mellan sjöfart och astronomi, med tanke på både forna tiders skickliga navigatörer och dagens satellitbaserade navigering. Med namnet Tellus vill Färjerederiet signalera eldrift, men också, att vi måste ha omsorg om vårt jordklot och utveckla hållbara miljölösningar för framtiden.
Nyckelord
Kontakter
Ingrid Jarnryd, kommunikationschef Färjerederiet, 070-2192124
Fredrik Skeppsted, projektledare Färjerederiet, 070-5324832
Trafikverkets pressjour, 0771-31 15 00
Bilder

Om
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt.
På Trafikverket jobbar cirka 7000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Intensiv resehelg kommer allt närmare – kör försiktigt i jultrafiken17.12.2025 09:28:07 CET | Pressmeddelande
Julen är en av årets mest reseintensiva helger, då många ger sig ut på våra vägar och järnvägar. Trafikverket är väl förberedda för att hantera snö, kyla och halka på våra statliga vägar och järnvägar, dygnet runt. Allt för att alla resenärer ska kunna resa smidigt under julen.
Intensiv trafikhelg kommer allt närmare – kör försiktigt i jultrafiken17.12.2025 09:09:50 CET | Pressmeddelande
Julen är en av årets mest trafikintensiva helger, då många ger sig ut på vägarna. Växlande väderförhållanden och skiftande väglag gör att bilister behöver vara extra uppmärksamma. Anpassa farten efter vädret och trafikförhållandena – och kör aldrig snabbare än den hastighetsgräns som gäller.
Intensiv trafikhelg – kör försiktigt i jul17.12.2025 09:00:03 CET | Pressmeddelande
Trafikverket vädjar till alla att ta det lugnt i jultrafiken. Enligt SMHI väntas plusgrader i Västsverige de kommande dagarna, men Trafikverkets vinterberedskap är igång som vanligt hela julen om temperaturen skulle sjunka.
Trafikomledningar på sträckan E20 Götene-Mariestad startar efter årsskiftet16.12.2025 10:15:00 CET | Pressmeddelande
Nu har vi kommit ännu ett steg längre med ombyggnaden av E20 mellan Götene-Mariestad och bygger broar för att leda om trafiken på ett säkert sätt.
Vägarbete på Kongahällavägen och Kornhallsvägen kan skapa köer16.12.2025 08:35:00 CET | Pressmeddelande
Den 7 januari börjar Trafikverket att bredda delar av Kongahällavägen (väg 587) och Kornhallsvägen (väg 570). Det kan orsaka en del köer i morgon- och eftermiddagstrafiken och därför uppmanas du som kör denna sträcka att välja alternativ väg.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
