Nyhet! Apollo trafikerar ny flygplats på östra Kreta
13.3.2017 08:00:00 CET | Apollo | Pressmeddelande

”I och med öppnandet av Sitia stärker Apollo ytterligare sin position som nordens ledande arrangör av resor till den Grekiska övärlden. Östra Kreta med Sitia i spetsen är tillsammans med våra nya orter på den sydöstra kusten ett utmärkt tillskott till vår redan starka position på Kreta” säger Peter Browall, Sverigechef Apollo .
Apollo är den enda nordiska charterarrangör som har direktflyg till den genuina och pittoreska orten Sitia, belägen på öns mer okända del i öst. Med denna nya flyglösning har man nu åtkomst till en nästintill oupptäckt del av Kreta som tidigare varit svårtillgänglig. Närheten till flygplatsen gör transfern på 10 minuter till Sitia rekordkort och väl framme väntar en hel värld på att upptäckas. Sitia är ett lokalt och grekiskt paradis med än så länge få utländska turister och längs hamnpromenaden kryllar det av små grekiska tavernor, caféer och fina sandstränder. Omgivningen kring Sitia är perfekt för att upptäcka på egen hand med hyrbil och det finns många orörda badvikar att vara först på. Från hotell Sitia Beach är det gångavstånd till centrum där man enkelt når många vackra stränder och på endast 20 minuter kan man med bil ta sig till Europas enda naturliga palmstrand, Vai. Nära Sitia ligger den unika naturparken Sitia nature park, där kan man uppleva den magiska naturen och samtidigt passa på att klättra i de fina bergen, gå på vandringsleder, cykla eller vindsurfa.
Avgångar och orter
Flyg med Apollo till Sitia kommer att avgå varje söndag från 14 maj – 24 september, och förutom Sitia kommer Apollo även släppa orterna Makrigialos, Palekastro och Irapetra med ett antal hotell att välja mellan i varje ort. Tidigare i år öppnade även Apollo som första nordiska arrangör direktflyg till Ioannina i norra Grekland från Köpenhamn/Kastrup. Därifrån kan man bo i någon av orterna Parga, Sivota och Saranda.
För mer information
Peter Browall, Sverigechef Apollo, 0733- 00 00 40
Apollo är en av Nordens ledande researrangörer. Vi arrangerar charterresor, träningsresor, kryssningar och rundresor. Flexibla resepaket där du själv väljer stad eller strand och hur länge du vill vara borta ingår även det i erbjudandet. Apollo i Sverige, Danmark, Norge och Finland tillsammans med flygbolaget Novair, specialistarrangörerna; Golf Plaisir, Lime Travel samt träningsanläggningen Playitas på Fuerteventura bildar Apollo Travel Group. Apollo Travel Group har närmare 900 medarbetare och 1 miljon resenärer till resmål i hela världen. www.apollo.se
Nyckelord
Bilder
Om
Apollo är en av Nordens ledande researrangörer med en miljon resenärer per år. Vi arrangerar traditionella paketresor, träningsresor, skidresor, kryssningar, cityresor och flexibla paketresor där kunden själv väljer resmål, reslängd och hotell.
Tillsammans med specialistarrangörerna Golf Plaisir och Lime Travel är Apollo en del av DERTOUR Nordic. Vi arbetar aktivt med hållbart resande och är Travelife-certifierade sedan 2016. Läs mer på www.apollo.se.
Följ Apollo
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Apollo
Utlandsresan är årets höjdpunkt för svenskarna31.3.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Slår ut både julafton, helgerna, midsommar och födelsedagar.
Leif Vase Larsen lämnar DERTOUR Group18.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter 25 år i DERTOUR Group har Leif Vase Larsen, CEO International, valt att lämna sin tjänst vid slutet av april 2026. Från den 1 maj börjar han i en ny roll utanför koncernen.
Vem är du på semester?17.3.2026 09:10:25 CET | Pressmeddelande
En ny undersökning genomförd av Apollo visar att svenskar har tydliga och ganska medvetna semesterpersonligheter.
Ingen prisökning på Apollos charterresor13.3.2026 10:23:41 CET | Pressmeddelande
Medan flera flygbolag varnar för dyrare biljetter på grund av ökade bränslekostnader, försäkrar Apollo att priserna på deras charterresor inte förändras.
Apollo har evakuerat alla nordiska gäster från Förenade Arabemiraten9.3.2026 12:33:04 CET | Pressmeddelande
Oroligheterna i Mellanöstern har lett till stängt luftrum och stora utmaningar för flygtrafiken. Nu kan Apollo meddela att alla deras nordiska gäster har tagits hem tryggt från Förenade Arabemiraten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

