Apollo

Apollos lanserar resor till Marocko i vinter

Dela
Lagom till vintersäsongen lanserar Apollo prisvärda resor till Agadir, Essaouira och Marrakech i Marocko.

Efterfrågan på resor fortsätter att vara hög hos Apollo, och allra mest växer efterfrågan på kortare distanser. Därför utökar nu Apollo sitt vinterutbud och lanserar resor till Marocko.

- Många söker sol och bad i vinter, men vill helst slippa alltför långa flygresor. Då är ett resmål som Marocko ett perfekt alternativ. Det ligger på bekvämt avstånd, bara lite drygt 5 timmar med flyg, och passar de flesta. Förutom sol och bad finns här bra shopping och en härlig och smått unik mix mellan gammalt och nytt. Dessutom är det mycket prisvärt att båda resa till och vistas i Marocko, vilket betyder att det inte behöver kosta en förmögenhet att lyxa till sin semester, säger Jennie Boström, PR & Social Media Manager.

Apollos systerbolag Golf Plaisir passar samtidigt på att utöka sitt utbud i Marocko och erbjuder nu golfresor till Agadir.

- Kvaliteten på golfen i Marocko är imponerande och det är mycket tack vare kung Hassan II, en hängiven golfare som finansierat ett flertal högklassiga golfbanor, säger Jennie.

Apollo erbjuder resor till Agadir, Essaouira och Marrakech i Marocko under perioden februari till april 2017. Turerna kommer att gå från Stockholm och flygs av Apollos egna flygbolag Novair.

Apollo är en av Nordens ledande researrangörer. Vi arrangerar charterresor, träningsresor, kryssningar och rundresor. Flexibla resepaket där du själv väljer stad eller strand och hur länge du vill vara borta ingår även det i erbjudandet. Apollo i Sverige, Danmark, Norge och Finland tillsammans med flygbolaget Novair, specialistarrangörerna; Golf Plaisir, Lime Travel samt träningsanläggningen Playitas på Fuerteventura bildar Apollo Travel Group. Apollo Travel Group har närmare 900 medarbetare och 1 miljon resenärer till resmål i hela världen. www.apollo.se

Bilder

Om

Apollo
Apollo
Ynglingagatan 2
113 47 Stockholm

0771-37 37 37https://www.apollo.se/

Apollo är en av Nordens ledande researrangörer med en miljon resenärer per år. Vi arrangerar traditionella paketresor, träningsresor, skidresor, kryssningar, cityresor och flexibla paketresor där kunden själv väljer resmål, reslängd och hotell.

Tillsammans med specialistarrangörerna Golf Plaisir och Lime Travel är Apollo en del av DERTOUR Nordic. Vi arbetar aktivt med hållbart resande och är Travelife-certifierade sedan 2016. Läs mer på www.apollo.se.

Följ Apollo

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Apollo

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye