Lidl slutar sälja engångsartiklar av plast

Engångsplastartiklarna ska gradvis, fram till slutet av nästa år, ersättas med produkter tillverkade av alternativa och återvinningsbara material. Exempelvis så kommer bomullspinnar med plast ersättas med en papperspinne. I ett andra steg kommer Lidl att fasa ut alla bestick inom färdigmat och sugrör på dryckesförpackningar.
- Beslutet att ta bort engångsartiklar av plast ur sortimentet är ett mycket viktigt steg på vägen för att nå våra mål där plast är ett våra viktigaste fokusområden, både på nationell men framförallt på global nivå. Vår globala plaststrategi gör att vi kan agera snabbfotat och driva utvecklingen i branschen säger Malin Laurén, inköpsdirektör på Lidl Sverige.
Lidl Sverige har redan genomfört ett flertal åtgärder för att minska plastanvändningen. Bland annat har tjockleken reducerats på 25-liters avfallspåsar och fryspåsar med zip-förslutning, pant har införts på saftflaskor av eget märke och plasten i förpackningarna för cashewnötter och tranbär har reducerats med 20 procent. Den hela plastpåsen för ekologiska bananer har bytts ut mot endast en plastgördel, en reducering av plast med nära 85 procent för ett kilo bananer.
Vad gäller frukt och grönt är ambitionen att succesivt öka lösviktsförsäljningen. I mars ersattes ekologisk kiwi i inplastat tråg med en lasermärkt ekologisk kiwi. Under 2018 ska ett flertal ytterligare åtgärder realiseras som innebär både minskad plastanvändning men också hållbarare alternativ till lösviktspåsar, plastbärkassar och förpackningar. Den 1 juni höjde Lidl priset på plastbärpåsar med 50 öre och för varje såld plastpåse skänks 40 öre till hållbarhetsprojekt i Sverige.
Lidl är också den enda livsmedelskedjan i Sverige som klimatkompenserar för hela den svenska verksamheten.
Nyckelord
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seBilder


Om
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 204 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Prisvärd påskfavorit! Lidls gravade lax utsedd till bäst i test16.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Gravad lax är en självklar favorit på många svenskars påskbord – och i år kommer det inte kosta många lax att imponera på svärmor och svärfar i påsk. I ett smaktest utfört av Allt om mat har Lidls ASC-märkta gravade lax från Nautica utsetts till bäst i test – förutom en perfekt välbalanserad smak är det dessutom testets mest prisvärda produkt! ”Fina skivor med god doft, perfekt välbalanserad smak samt en härlig konsistens gör denna lax till en vinnare”, anser testpanelen.
Söt seger: Lidls choklad är bäst i test4.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Är den dyraste chokladen bäst? Absolut inte, om du frågar testpanelen! I ett omfattande smaktest av Allt om mat har Lidls Fin Carré Hazelnut Milk Chocolate med grädde inte bara fått toppbetyg – den har också utsetts till den mest prisvärda mjölkchokladen med hasselnötter och testvinnare i det stora chokladtestet.
Grekisk gudomlighet i kyldisken hos Lidl – fetaost från Milbona topptestas28.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Du behöver inte åka hela vägen till Grekland för att ta del av grekiska smaker av högsta kvalitet. När Svenska Dagbladet testade fetaostar blev Lidls grekiska och ekologiska fetaost från Milbona topptestad med 5 av 6 i betyg. Osten hyllades för sin balanserade smak, behagliga syra och tilltalande konsistens.
Lidl inviger efterlängtad butik i centrala Borås27.3.2025 09:35:35 CET | Pressmeddelande
Idag slår Lidl upp portarna till sin nya, toppmoderna butik i centrala Borås. Den nya butiken, belägen vid Varbergsvägen intill riksväg 40, är den andra Lidl-butiken i staden och har efterfrågats av boråsarna under en längre tid.
Lidl öppnar butik i Hyllie, Malmö12.3.2025 09:54:25 CET | Pressmeddelande
Nu står det klart att Lidl öppnar ny butik i Malmö – med ambitionen att slå upp portarna 2028. Den kommer att ligga på markplan i ett nytt mobilitetshus i den växande stadsdelen Hyllie.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum