Nu öppnar parkeringshus Nya torget

Tidigare användes torgytan som allmän parkering med omkring 100 platser. Numera hittas parkeringen under torget, i parkeringshuset som rymmer över 150 allmänna platser. Infart till parkeringen nås via Trädgårdsgatan.
Media är välkomna till invigningen av det nya parkeringsgaraget!
Medverkande: Karin Jonsson (C), kommunalråd och ordf tekniska nämnden och Emelie Palmberg, trafikplanerare, tekniska kontoret
Datum: måndag 30 oktober
Tid: 14:00
Plats: parkeringshuset Nya torget, ingång via trapphusen Trädgårdsgatan alt. Hospitalsgatan
Kontakt:
Emelie Palmberg
Titel: trafikplanerare, tekniska kontoret
Telefon: 011-15 16 19
Karin Jonsson (C)
Titel: kommunalråd och tekniska nämndens ordförande
Telefon: 073-205 42 60
________________________________________________________
Avsändare: Caroline Amnéus, presskommunikatör
Telefon: 0730-20 17 18
Let's create Norrköping!
Norrköping är en stad i förvandling. En redan stark tillväxt får extra energi av den nya höghastighetsjärnvägen Ostlänken som börjar byggas 2017. Nya stadsdelar som Inre Hamnen skapar tusentals attraktiva bostäder i vattennära läge. Kommunen växer varje vecka med nya invånare och nya företag.
Med sitt unika läge är Norrköping en av landets viktigaste logistiska platser. Här finns ett starkt kultur- och idrottsliv och en skärgårdsnatur som skapar mervärde för alla. Kolmårdens Djurpark, Norrköpings symfoniorkester, Where´s the Music och Stadium Sports Camp lockar tusentals besökare till staden. Norrköping valdes även till årets studentstad 2013/2014. Som idrottsstad står Norrköping starkt med flera elitlag och det är Norrköping som är huvudort för världens största orienteringstävling sommaren 2019. Att fortsätta utveckla Norrköping är något som alla är en del av och det som kallas Let's create Norrköping!
Bilder
Om
Let's create Norrköping!
Norrköping är en stad i förvandling. En redan stark tillväxt får extra energi av den nya höghastighetsjärnvägen Ostlänken. I november 2017 togs det första spadtaget för Kardonbanan som möjliggör bygget av Ostlänken. Nya stadsdelar som Inre Hamnen skapar tusentals attraktiva bostäder i vattennära läge. Kommunen växer varje vecka med nya invånare och nya företag.
Med sitt unika läge är Norrköping en av landets viktigaste logistiska platser. Här finns ett starkt kultur- och idrottsliv och en skärgårdsnatur som skapar mervärde för alla. Kolmårdens Djurpark, Norrköpings symfoniorkester, Where´s the Music och Stadium Sports Camp lockar tusentals besökare till staden. Norrköping valdes även till årets studentstad 2013/2014. Som idrottsstad står Norrköping starkt med flera elitlag och det är Norrköping som är huvudort för världens största orienteringstävling sommaren 2019. Att fortsätta utveckla Norrköping är något som alla är en del av och det som kallas Let's create Norrköping!
Följ Norrköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Norrköpings kommun
Ny översiktsplan visar hur Norrköping kan utvecklas15.12.2025 11:15:01 CET | Pressmeddelande
Kommunfullmäktige fattade i dag, måndagen den 15 december, beslut om att anta en ny översiktsplan för Norrköpings kommun. Den nya översiktsplanen är kommunövergripande, till skillnad mot de tidigare då stad och landsbygd varit separerade. Den tar även hänsyn till nya lagkrav, som klimatrelaterade risker och barnkonventionen.
Karlshedsparken invigd – en modern mötesplats över generationerna11.12.2025 15:45:24 CET | Pressmeddelande
I dag invigdes den upprustade Karlshedsparken som finns i hjärtat av Ektorp. Parken har fått nya miljöer för samvaro, lek och lärande. Naturnära delar har bevarats och aktivitetsytor har tillkommit där det nya konstverket Med Rötterna i Ektorp av konstnären Jennifer Forsberg är en del.
Pressinbjudan: Invigning av Karlshedsparken8.12.2025 11:03:48 CET | Pressmeddelande
Karlshedsparken i Ektorp har under året genomgått en omfattande upprustning. Parkens naturnära delar har bevarats, trädgårdsinspirerande planteringar och aktivitetsytor för lek har tillkommit, liksom helt nya konstverk som avtäcks när parken invigs.
Årets Fem i tolv-pris går till Tjejjouren Öst5.12.2025 14:56:05 CET | Pressmeddelande
Den ideella föreningen Tjejjouren Öst är årets vinnare av Fem i tolv-priset. Det delades ut i dag, fredag den 5 december, av kommunfullmäktiges vice ordförande Eva-Britt Sjöberg (KD), på Mångfaldshuset i Marielund.
Pressinbjudan: Fem i tolv-priset 2025 delas ut2.12.2025 10:30:00 CET | Pressmeddelande
Fredag den 5 december avslöjas vem som får årets Fem i tolv-pris. Priset överlämnas av kommunfullmäktiges vice ordförande Eva-Britt Sjöberg (KD) på Mångfaldshuset.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

