Motormännen demonstrerar i Göteborg på lördag
– Motormännen är precis som många göteborgare mycket upprörda över den nya trängselskatten som infördes vid årsskiftet. Vi tycker inte makthavarna har lyssnat på medborgarna i den här frågan. Därför vill vi se en folkomröstning om trängselskatten där alla medborgarna i Göteborg med kranskommuner får säga sitt, eftersom alla i regionen drabbas lika hårt av den nya skatten, säger Gun Fernqvist, styrelseledamot i lokalklubben Göteborg.
Motormännens lokalklubb i Göteborg har länge arbetat mot införandet av trängselskatt i Göteborg. 2010 bedrevs en aktiv namninsamlingskampanj där 23 000 röster mot skatten samlades in och överlämnades till kommunstyrelsens ordförande. Trots detta beslutade politikerna att trängselskatten skulle införas. GT har gjort ett nytt försök och samlat in över 45 000 nya namnunderskrifter som kommer överlämnas till kommunstyrelsen den 16:e februari för att få till en folkomröstning.
– Vi på Motormännen vill vara med och visa vårt missnöje mot denna orättvisa skatt som straffar medborgarna slumpvis. Enligt oss är det orättvist att bara bilisterna, som redan idag till fullo betalar sina kostnader, även ska vara med och bekosta genomförandet av Västsvenska paketet. Med bakgrund av detta medverkar Motormännen i demonstrationen för en folkomröstning om trängselskatten i Göteborg, säger Gun Fernqvist.
Motormännen som organisation är emot alla former av vägavgifter och trängselskatter. Motormännen har drivit kampanjer emot trängselskatternas införande i både Stockholm och Göteborg.
– Jag hoppas vi blir många som ställer upp och visar politikerna vår irritation över de nya och orättvisa trängselskatterna i Göteborg nu på lördag, avslutar Gun Fernqvist.
För mer information:
Gun Fernqvist, styrelseledamot lokalklubben Göteborg
070-565 50 77
Lovisa Nilsson, projektledare i Västra Götaland, lovisa.nilsson@motormannen.se
070-603 12 41
Kontakter
Mikael Högskoogpressansvarig
Tel:070-343 55 99mikael.hogskoog@motormannen.seOm
Följ M Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från M Sverige
Vägunderhållet helt i Riksförbundets smak27.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Riksförbundet M Sveriges arbete för att få politiken att koppla greppet om vägunderhållet ser ut att bära frukt.
Felsökningsavgift trots garanti irriterar26.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Det går dåligt för många bilföretag och aktörer inom bilhandeln. Konkurserna i branschen duggar tätt, och i det tuffare klimatet upplever allt fler bilköpare att man hamnar i kläm.
M Sverige välkomnar EU:s beslut om A-traktorer25.3.2025 14:30:00 CET | Pressmeddelande
Länge såg det ut som att A-traktorerna skulle få 16-årsgräns, till skillnad från mopedbilen som får köras när man är 15 år. Nu ser det ut som att Sverige får ett undantag från körkortsdirektivet, något som Riksförbundet M Sverige välkomnar.
Årets däcktest: Flera bra alternativ men även två däck att undvika20.3.2025 13:36:29 CET | Pressmeddelande
Bra däck på bilen är såväl en trafiksäkerhets- som en plånboksfråga. Bra däck är inte bara säkrare och bekvämare, de lönar sig dessutom ofta bättre än billiga och sämre däck som måste bytas oftare, menar Riksförbundet M Sverige som nu presenterar årets stora däcktest.
UPPDATERAT: Nytt krav på gasolkontroll i Tyskland i år17.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Från och med 19 juni gäller ett nytt krav på gasolkontroll i Tyskland. För den som planerar en Europa-semester gäller det att utföra gasolkontrollen, förslagsvis i samband med besiktningen av husbilen eller husvagnen, och att ha kontrollintyget med sig under färd.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum