Motormännen välkomnar S förslag om mobillag
Motormännen har under lång tid arbetat för att komma tillrätta med den trafikfara det innebär att sms:a samtidigt som man kör bil. För att prata i mobiltelefon anser Motormännen att hands-free utrustning måste användas.
– Det är en seger för trafiksäkerheten när Socialdemokraterna vill lagstifta om hur mobiltelefonen ska hanteras samtidigt som man kör bil. Vi utgår från att övriga partier är lika förnuftiga som (S) och ställer sig bakom förslaget. Det kommer minska antalet döda i trafiken, säger Jon Stenbeck, informationschef på Motormännen.
– En lag signalerar mycket tydligt att det inte är ok att sms:a samtidigt som man kör bil. Dessutom har Sverige som enda land i EU saknat en lag vilket har varit mycket märkligt.
– Regeringen har nyligen diskuterat att genomföra en informationskampanj för att komma tillrätta med det trafikfarliga beteendet. Från Motormännens sida är vi övertygade om att en långsiktig informationskampanj tillsammans med en ny lag kommer minska antalet döda i trafiken.
För mer information:
Jon Stenbeck, informationschef, jon.stenbeck@motormannen.se
08-690 38 70, 070-716 09 30
Maria Spetz, vd, maria.spetz@motormannen.se
08-690 38 53, 070-694 83 15
Kontakter
Mikael Högskoogpressansvarig
Tel:070-343 55 99mikael.hogskoog@motormannen.seOm
Följ M Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från M Sverige
Vägunderhållet helt i Riksförbundets smak27.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Riksförbundet M Sveriges arbete för att få politiken att koppla greppet om vägunderhållet ser ut att bära frukt.
Felsökningsavgift trots garanti irriterar26.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Det går dåligt för många bilföretag och aktörer inom bilhandeln. Konkurserna i branschen duggar tätt, och i det tuffare klimatet upplever allt fler bilköpare att man hamnar i kläm.
M Sverige välkomnar EU:s beslut om A-traktorer25.3.2025 14:30:00 CET | Pressmeddelande
Länge såg det ut som att A-traktorerna skulle få 16-årsgräns, till skillnad från mopedbilen som får köras när man är 15 år. Nu ser det ut som att Sverige får ett undantag från körkortsdirektivet, något som Riksförbundet M Sverige välkomnar.
Årets däcktest: Flera bra alternativ men även två däck att undvika20.3.2025 13:36:29 CET | Pressmeddelande
Bra däck på bilen är såväl en trafiksäkerhets- som en plånboksfråga. Bra däck är inte bara säkrare och bekvämare, de lönar sig dessutom ofta bättre än billiga och sämre däck som måste bytas oftare, menar Riksförbundet M Sverige som nu presenterar årets stora däcktest.
UPPDATERAT: Nytt krav på gasolkontroll i Tyskland i år17.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Från och med 19 juni gäller ett nytt krav på gasolkontroll i Tyskland. För den som planerar en Europa-semester gäller det att utföra gasolkontrollen, förslagsvis i samband med besiktningen av husbilen eller husvagnen, och att ha kontrollintyget med sig under färd.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum