Ving AB

Nästa års Formel 1-resor finns bokningsbara hos Ving

Dela
Motorintresset i Sverige är stort och när Ving lanserade Formel 1-resor för snart två år sedan blev det en omedelbar succé. 2018 ökade försäljningen med ytterligare 27 procent. Nu har ett flertal av 2019 års lopp släppts upp till försäljning, bland dem de populära loppen Spanish Grand Prix och Monaco Grand Prix.
Spanish Grand Prix Foto: Thomas Cook Sports
Spanish Grand Prix Foto: Thomas Cook Sports

De mest populära loppen under året har varit Spanish Grand Prix, Belgian Grand Prix och Austrian Grand Prix men den som vill åka redan i år har möjlighet att se säsongens avslutningslopp i Abu Dhabi. Det går i november och är en utmaning för förarna då loppet går moturs och når toppfarter på 320 km/timme.

- Formel 1 är bäst i verkligheten och många drömmer om att få uppleva ett av de världsberömda loppen på plats. Vi har gjort det enkelt genom att erbjuda färdiga paket där allt ingår och dessutom till fördelaktiga priser, vilket också gett resultat. Vill man se Spanish Grand Prix eller Monaco Grand Prix ska man inte vänta för länge med att boka, säger Fredrik Henriksson, kommunikationschef Ving.

Vings Formel 1-resor säljs som kompletta paket där det ingår tre nätters övernattning på hotell (minst 3-stjärnigt), biljett till kvalificeringsloppet på lördagen och huvudloppet på söndagen och flyg tur och retur från Stockholm, Göteborg och Köpenhamn samt till vissa lopp från ett antal regionalflygplatser. Förutom det ingår även transport mellan hotellet och banan, samt reseledarservice från Thomas Cook Sports.

Vings Formel 1-resor
Formel 1 Abu Dhabi – avresa 22 november 2018
Formel 1 i Spanien - avresa 10 maj 2019
Formel 1 i Monaco - avresa 24 maj 2019
Formel 1 i Österrike - avresa 28 juni 2019
Formel 1 i England - avresa 12 juli 2019
Formel 1 i Tyskland - ännu inte fastställt
Formel 1 i Ungern - ännu inte fastställt
Formel 1 i Belgien - ännu inte fastställt
Formel 1 Italien - ännu inte fastställt
Formel 1 Singapore – ännu inte fastställt

För bokning och mer information besök: https://www.ving.se/formel-1-resor

Prisexempel
Formel 1-resa Spanish Grand Prix 10-13 maj 2019. Entrébiljetter till kvallopp och huvudlopp, transfer till/från loppen. Flyg T/R Stockholm/Barcelona. Engelsktalande guide från Thomas Cook Sports. Avresa den 10 maj 2019. 3 nätter på Hotel Soho Barcelona i dubbelrum. Pris från 8 383 kronor per person.

För ytterligare information kontakta: Fredrik Henriksson, kommunikationschef Ving/Thomas Cook Northern Europe, tel 0709-513124, fredrik.henriksson@thomascook.se

Kontakter

Bilder

Spanish Grand Prix Foto: Thomas Cook Sports
Spanish Grand Prix Foto: Thomas Cook Sports
Ladda ned bild
Monaco Grand Prix Foto: Thomas Cook Sports
Monaco Grand Prix Foto: Thomas Cook Sports
Ladda ned bild
Belgian Grand Prix Foto: Thomas Cook Sports
Belgian Grand Prix Foto: Thomas Cook Sports
Ladda ned bild

Om

Ving AB
Ving AB
Rålambsvägen 17
10520 Stockholm

https://www.ving.se/

Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), som med en marknadsandel på 31 procent är Nordens ledande semesterföretag. Ving etablerades 1956 och har lång erfarenhet av att erbjuda svenska semesterfirare såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I NLTG ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.

Följ Ving AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Ving AB

Ving utökar chartern från Luleå med attraktiva sommaravgångar till Rhodos9.12.2025 10:07:58 CET | Pressmeddelande

Mitt under högsäsongen kan norrbottningarna glädjas åt ytterligare en charterdestination från Luleå Airport när Ving lanserar Rhodos som en nyhet. Första flyget lyfter den 24 juni och därefter erbjuds avgångar fram till och med den 19 augusti. För resenärer i Norrbotten innebär satsningen smidiga resor till en av Medelhavets mest uppskattade öar – utan mellanlandning. Satsningen kompletterar sommarens övriga destinationer; Mallorca, Cypern och Kreta.

Reseboom under Black Week2.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande

Det är inte bara inredning, kläder och elektronik som skapar köplust bland svenskarna under Black Week. I år passade extra många på att unna sig en resa till varmare breddgrader, där sommarresorna var extra hett villebråd. Under Black Week såg Sveriges största resebolag Ving en ökning med hela 40 procent på sålda sommarresor jämfört med samma tid i fjol. Black Week följer därmed det starka bokningsmönster som resebolaget sett under hela hösten.

Ving utökar charterprogrammet från Kalmar– Cypern ny destination26.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Trycket på resebokningarna bland smålänningarna är stort just nu. Vinterns avgångar med Ving till Gran Canaria från Kalmar Airport är redan bokade till 75 procent. Likaså är det många som redan nu försäkrar sig om en sommarresa. Vings senaste statistik visar att antalet inbokade resenärer till sommaren har ökat med hela 54 procent jämfört med samma tid förra året. Nu utökar därför charterarrangören utbudet med fyra avgångar till en helt ny destination – Cypern.

Mer än varannan svensk tar med arbetet på semestern23.10.2025 10:07:29 CEST | Pressmeddelande

Nästa vecka stundar en av årets mest eftertraktade semesterveckor, höstlovet, och med det inleds också vintersäsongen då många svenskar lämnar mörker och kyla och reser till varmare breddgrader för avkopplande semester. Men inställningen till arbete på semestern har förändrats och det är långt ifrån alla som zoomar ut helt från arbetet. Mer än varannan svensk kombinerar semester med distansarbete, så kallad ”workation”. Det visar en nyligen genomförd YouGov-undersökning på uppdrag av Sveriges största researrangör Ving*.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye